اخبار خوزستان

دکتر سید عباس طباطبایی گفت: اکنون که جشن ملی ثبت جهانی سازه های آبی شوشتر به تعویق افتاده است قطعن انتظار مردم و میهمانان جشن برای هر چه با شکوه برگزار کردن این مراسم بالا خواهد بود.وی افزود: اگر سفر به اصفهان پیش نمی آمد و مراسم با حضور هیئت دولت برگزار می شد مسلمن اگر کاستی و کمی در مراسم بوجود می آمد آن را به پای کمبود زمان می گذاشتیم.

دکتر طباطبایی همچنین خاطرنشان ساخت: در این دو ماه که فرصت مناسبی است باید برنامه ریزی ها و زمانبندی ها به گونه ای تغییر داده و انجام شود که پانزده روز قبل از برگزاری مراسم کارها به پایان رسیده باشد و شرایط مطلوب بررار شود.

وی تصریح کرد: با زمانی که فراهم آمده است در صورت عدم فراهم بودن شرایط در برگزاری مراسم هیچ گونه عذری پذیرفته نخواهد بود.

رئیس ستاد برگزاری جشن سازه های آبی شوشتر ضمن اشاره به ثبت جهانی بیستون در استان کرمانشاه، گفت: اینکه سازمان میراث در تهران همه هزینه ها را از بودجه استانی و شوشتر تعیین کرده است قابل قبول نیست چرا که در ثبت جهانی بیستون در کرمانشاه همه هزینه ها با تهران بود.

سید عباس طباطبایی تصریح کرد: برآورد برگزاری جشن 2 میلیارد ریال است که با برخورد قاطع می توان آن را تهیه نمود و اینکه عمده مشکلات برگزاری، مشکلات مالی عنوان می شود از نظر من قابل قبول نیست، چرا که این افتخار، ملی است.

وی اضافه کرد: اینکه قرار بر آن است در خوزستان 30 درصد هزینه ها داده شود و در استان کرمانشاه تمام هزینه، قابل قبول نیست. چرا که استان به تنهایی تصمیم در برگزاری این جشن در شوشتر را نگرفته است بلکه این نتیجه ای بود که به همراه یکدیگر به آن رسیدیم.

دکتر طباطبایی می گوید: ضمن آنکه هر 5 شنبه باید جلسات این مراسم در محل ستاد استانی برگزار گردد نماینده سازمان تهران نیز می بایست در تمامی جلسات شرکت کند.وی همچنین ابراز داشت: از مدیریت سازمان میراث در شوشتر انتظار می رود که برنامه ای فراهم آورد تا  میهمانان را به مشاهده دیگر بناهای شوشتر ببرند و در مورد آنها توضیحاتی را نیز ارائه دهند.

معاونت عمرانی استانداری استان خوزستان در پایان خاطرنشان ساخت: امیدواریم با هماهنگی هایی که انجام خواهیم داد بتوان 10 روز پس از اتمام ماه صفر جشن را برگزار کنیم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:2  توسط محسن حلالی نصب  | 

سید مسعود شجاعی طباطبایی با اعلام این مطلب گفت: دو سالانه بین المللی کاریکاتور با حضور بیش از 91 کشور جهان در محل موزه هنرهای تجسمی اهواز در اول آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

شجاعی افزود: انتخاب اهواز و این موزه به عنوان محل برگزاری این دو سالانه بلحاظ کیفیت و دارا بودن استانداردهای لازم می باشد چرا که براحتی می توان نزدیک به 500 اثر را بر روی دیوار نصب کرد.

رئیس خانه کاریکاتور کشور گفت: برگزاری چنین جشنواره ای در اهواز برای اولین بار است که اتفاق می افتد و می تواند گامی مثبت در جهت توسعه فرهنگی در اهواز باشد.

مسعود شجاعی یادآور شد: در آینده ای نزدیک اهواز به یکی از قطب های مهم در گسترش هنرهای تجسمی در کشور خواهد شد چرا که امکانات و فضای لازم و استاندارد را داراست.

وی تصریح کرد: امیدواریم مسئولین هنرهای تجسمی کشور و مسئولین استانی، عنایت خود را نسبت به این هنر افزایش دهند.شجاعی ضمن اشاره به تمرکز برگزاری جشنواره ها در تهران گفت: اگر بحث عدالت در هنر را مد نظر قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که باید تمرکز زدایی صورت گیرد و شهرهایی که استاندارهای لازم برگزاری جشنواره را دارند را نیز در برنامه قرار دهیم.

شجاعی طباطبایی خاطرنشان ساخت: از برگزاری این دوسالانه 18 سال می گذرد و ایران 5 ستاره موفقیت را دریافت کرده است که می توان به فاکنورهایی چون نظم در برگزاری، محل برگزاری جشنواره،جوایز نفیس، افزودن شاخه های مختلف هنری و جایزه ویژه 8 هزار دلاری که بازتاب بالایی داشت اشاره کرد.

سید مسعود شجاعی می گوید: در بسیاری از کشورها در اغلب شهرها چنین جشنواره هایی برگزار می شود و شهرداران نیز برای معرفی شهرشان به دیگر کشورهای جهان اسپانسر جشنواره می شوند چرا که این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ضمن اشاره به آثار برگزیده شده برای شرکت در جشتواره گفت: آثاری که به دبیرخانه دوسالانه رسید بیش از 2 هزار اثر بود که در نهایت با دقت نظر و حساسیت بیشتر 750 اثر بگزیده شد.رئیس خانه کاریکاتور کشور یادآور شد: از نظر انتخاب اثر 50 درصد افزایش داشته ایم همچنین بلحاظ کیفی  نیز آثار قابل توجه تر شده اند.وی به موضوع جشتواره اشاره کرد و افزود: موضوع جشنواره ترس است که باید اشاره کرد تا قبل از انتخاب این موضوع 150 عنوان، پیشنهاد شد همچنین این جشنواره بخش دیگری با موضوع آزاد نیز دارد.

وی به عدم حضور برخی هنرمندان تجسمی اشاره کرد و گفت: هر کاریکاتوریست برای ما به عنوان یک سرمایه محسوب می شود و عدم حضور هر یک می تواند یک لطمه به جشنواره باشد.

شجاعی ادامه داد: جشنواره مربوط به هنرمندان است و آنکه سود می برد هترمندان می باشند و مسلمن وابسه به دولت خاص و مسایل سیاسی نخواهد بود.همچنین زنده روح دبیر اجرایی دو سالانه هنرهای تجسمی فجر گفت: هترهای تجسمی با دیگر رشته ها متفاوت است چرا که وسعت پراکنده ای در سطح کشور دارد.

وی افزود: در سطح کشور نزدیک به 5 میلیون هنرمند تجسمی وجود دارد.دبیر اجرایی دوسالانه بین المللی کاریکاتور خاطرنشان شاخت: برای استعداد یابی باید به دیگر شهرها رفت اما با تمرکز در تهران این امر میسر نخواهد بود به همین سبب برگزاری این دو سالانه در اهواز می تواند فرصت متاسب تلقی شود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:1  توسط محسن حلالی نصب  | 

با طلوع آفتاب و به صدا در آمدن زنگ آغاز کار، جریان مجدد زندگی، هم همه ها و رفت و آمدها و دغدغه ها و هر آنچه که در طول روز ما انسانها با آن سر و کار داریم؛ زمین شهر،حجم سنگینی از مردم را بر سینه خود متحمل می شود.

در این میان بسیاری افراد روز خود را با صدقه آغاز می کنند و برخی با کمک به نیازمند. نیازمندانی که انواع مختلفند در شهر، برخی روی زمین نشسته اند و دست دراز کرده اند، برخی در خیابان راه می روند و کاسه ای در دست دارند، حتا دیده ایم مرد و زنی را که در سطح شهر شناخته شده اند و معمولن دست در دست هم مسیر چهار راه نادری اهواز مدام برای کسب روزی متر می کنند تا بلکه شهروندی آنها را مورد عنایت قرار دهد صدای لرزان زن که همیشه یا علی گویان است نیز از جمله نشانه های این زن و مرد سالخورده است.

زنی میانسال، عینکی بر چشمان دارد و بر سکویی نشسته و چادرش را مقداری بر صورت کشیده، و شاید نگران از اینکه مبادا او را بشناسند، با گذر از کنارش بیکباره صدایت می کند پسرم و یا دخترم، نگاهت که متوجه او شد درخواست کمک دارد که برخی جواب مثبت می دهند وبرخی نیز...

چند ماهی است که تکدی گری در هسته مرکزی شهر اهواز نمای آزار دهنده اش را به رخ می کشد در حالی که این شغل همچنان رو به افزایش است و اینگونه که به گوش می رسد گدایان بلوچی را نیز برخی افراد برای درآمدزایی خویش در قبال دادن یک سر پناه وارد شهر کرده اند و پول خوبی هم بواسطه تکدی گری انها به جیب زده اند و همچنان این افراد با وارد کردن اتباع خارجه به ایران به خصوص خوزستان جیب پر نشدنی خود را از این راه پر می کنند.

یکی از این بلوچان که تنها جسم و چهره اش کافی است برای ترحم و برافروختن احساسات گرم خوزستانی پسری است بیست و چند ساله که نگاه مظلومش، جسم معلول و بسیار کوچکش موجب نگاه ترحم آمیز و نگران هر شهروند اهوازی خواهد شد.

زنان و دختران جوان و نوجوانی که کافی است از کنارشان عبور کنیم آنقدر جان بستگان و نزدیکان را قسم می دهند تا هر دارا و نداری را وادار به کمک کند. قابل اشاره آنکه پس از قسم ها کافی است هزینه ای به آنها کمک نکنیم تا بدرقه راهمان نفرین و ناسزا گویی شود.

چهره های مختلفی در معرض پیاده روها و دید مردم نشسته اند که هر کدام حامل درد و ناراحتی است برای هر بیننده ای، یکی پایش شکسته و بد جوش خورده و به عمد پاچه شلوارش را بالا زده تا بلکه با مشاهده آن کمکش کنند، یکی بهانه اش دختر مریضش می باشد، یکی بسیار مودبانه می آید و می گوید: کیفم را زده اند، پول ندارم می خواهم به خانه بر گردم کمکم کنید که این مورد بسیار در ترمینال ها به چشم می آید، یک مورد نیز افرادی هستند که با پاره کردن قفل و زنجیر و فریاد و جمع آوردن مردم دور خودشان به عنوان نذر متکدی گری می کنند و هزاران مورد که در دنیای کوچکمان به چشم می خورد. اما آنان که نیازمندند را نیز محو ساخته اند و همه به یک شکل در نظرها می آیند.

در حین تهیه گزارش مردی 51 ساله را به همراه فرزندش دیدم، قدی بلند، رنگ و روی سبزه، فلوطی که نوای زیبایی را با گوش آشنا می ساخت در دست داشت. در گذر شهروندان دختری جوان در گوش دوستش گفت اینها از بندرعباس آمده اند، در مقابل پسری نیز با همان لهجه معروف خوزستانی ها به او گفت: برو بندر؛ اما او اصالتن آبادانی بود. نزدیک به 25 سال است که راه درآمدش فروش فلوط است و نواختن فلوط در معابر، 3 فرزند دارد و بیش از 20 سال از ازدواجش می گذرد.

دیگر آشنای مردم اهواز زنی است که همیشه زیر پل نادری روز را شب و شب را روز می کند، معمولن سیگاری در دست دارد و زندگی اش دست خوش روزگار شده است و درد دلش را برخی می دانند که از عنوانش نیز پرهیز می کنند.

یکی دیگر از چهره هایی که معمولن به چشم می خورد و آشناست نامش علی است، می گوید از رامهرمز آمده و اهوازی ها را به ان دلیل دوست دارد که او را مورد لطف قرار می دهند. هرگاه به او کمک می شود از جیب شلوار کرم رنگش که البته دیگر به رنگ شب درآمده پولهایش را در می آورد و می گوید من کمک نمی خواهم و پول دارم فقط وقتی خوابم افرادی اذیتم می کنند و فرار می کنند.

اینها تنها جریان ساعتی از روز است که هر چه مختصر تر آن را مطالعه کردید، افرادی که در روز دستها را به سمت بندگان خدا دراز کرده اند در حالی که آفریدگارشان را از خاطر برده اند و شاید ...

اینها اغلب همان کارتن خوابهایند، همان معتادانی که کارتن خواب شده اند، اینها برخی نیازمند و برخی کاسبند و برخی نیز سوء استفاده گر از احساسات مردم.در میان شهروندان، خیره به گدایان سطح شهر قدم زنان بودم و می دیدم شهروندانی را که برخی کمک می کردند و برخی تنها نگاهی پر معنا می کردند و برخی اصلن متوجه نبودند که کسی دست دراز کرده و برخی معتقد بودند آنها نیازمند نیستند بلکه تنها کاسبانی هستند که تظاهر به نیازمندی می کنند.

سکینی از فروشندگانی است که در مرکز شهر و در گذرگاه متکدیان و شهروندان قرار دارد و ضمن اشاره به اینکه در روز بیش از 6 نفر به فروشگاه او برای کمک وارد می شوند، گفت: معمولن عصرها افراد بسیاری وارد فروشگاه می شوند تا به آنها کمک کنم.

وی ادامه داد: اغلب متکدیان که وارد فروشگاه من می شوند زن ها می باشند که در این راستا چندی پیش دختری جوان که بلحاظ چهره و نوع پوشش ظاهری بسیار مرتب بود آمد و کمک خواست که در کمال تعجب به او 2 هزار تومان دادم.این شهروند اهوازی یادآور شد: اینگونه که خودشان می گویند آنها خوزستانی نیستند که معمولن به بهانه اینکه کرایه ندارند و کیف شان را دزدیده اند کمک می خواهند.

سکینی ضمن اشاره به اینکه همیشه مبلغی را به عنوان کمک به آنها داده است، می گوید: شغل من معمولن به گونه ای است که پول های خورد در دخل وجود دارد به همین سبب همیشه 200 تا 500 تومانی به آنها کمک می کنم.

وی در پایان ضمن اشاره به متکدیانی که ابتدا قسم می دهند و دعا می کنند و سپس در صورت کمک نکردن نفرین، گفت: معمولن همیشه کمک می کنم و نمی گذارم به مرحله نفرین و ناسزاگویی برسد اما گاهی شده که فروشگاه شلوغ بوده و توجهی به آنها نشده است حرف های ناپسند نیز زده اند.

در ادامه سامان امین وا گفت: هر روز تعداد 7 تا 8 نفر به عنوان کمک به مغازه ام می آیند که اغلب معتادان و کارتن خوابها می باشند.وی ضمن اشاره به اینکه اغلب متکدیان خوزستانی نیستند، می گوید: تعداد گدایان سطح شهر هر روز رو به افزایش است که لازم به ذکر است در چند ماهه اخیر حدود 10 تا 15 نفر را شخصی وارد کرده تا با انها درآمدزایی کند.

این شهروند افزود: آنها بلوچ می باشند و چهره های مظلومی دارند که به موجب آن معمولن افراد زیادی به آنها کمک می کنند.امین وا گفت: اغلب افرادی که به مغازه برای کمک می آیند معتادند و نمی توان افراد نیازمند را با آنها مقایسه کرد اما با این حال معمولن همیشه به آنها کمک می کنم.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: آنها را تا ساعت 1 شب هم می توان در خیابان ها دید سپس یا در خیابان و یا خرابه ها می خوابند.

در پایان به سراغ فروشگاهی رفتیم که گفته می شد گدایان خورده های خود را در آن فروشگاه به پول های درشت تبدیل می کردند، مختصری از آن را در ذیل آورده ایم که چند نکته جالب توجه در آن اشاره شده است.کرمی گفت: روزانه بالای 10 نفر به این فروشگاه می آیند تا ضمن کمک به آنها پول های خوردشان را به 1000 تومانی تا 5 هزار توامنی تبدیل کنند.

وی ادامه داد: روزانه مبالغ زیادی را به اسکناس های درشت تبدیل می کنند گاهی حتا 30 زهار توامن هم آورده اند.این فروشنده می گوید: بسیاری مواقع با همان پولها خرید هم می کنند و اجناس متعددی از مغازه خرید می کنند؛ یکی از آنها همیشه دلستر و رانی می خرد.کرمی ادامه داد: بسیاری از این گدایان زنان می باشند که با بچه های خود در خیابان ها مقابل مردم را می گیرند که این می تواند ایجاد مزاحمت تلقی شود.همچنین در پایان وقت کرای خود دربست می گیرند و به خانه و یا هر جا که بانتظارشند باز می گردد.

در پایان مهندس عبدالعزیز فدعمی فرماندار اهواز در رابطه با اقدامات صورت گرفته مبنی بر جمع آوری متکدیان گفت: از 4 سال پیش با توجه به اعتباراتی که استانداری لحاظ کرده بود اردوگاه هایی ساخته و تعمیر شد تا ارگانهایی از قبیل شهرداری، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی و دانشگاه علوم پزشکی در ساماندهی متکدیان عملکرد خوبی داشته باشند که خدا را شکر در مقطع زمانی این مهم میسر شد و ما توانستیم اتباع خارجی این موضوع را به مرز ببریم و از مرز خارج کنیم که اغلب این متکدیان را پاکستانی ها تشکیل می دادند، اما متاسفانه بعد از مدتی از دوباره شاهد حضور آنها هستیم که طبق گفته های خودشان از طریق دیگر استانها و شهرستانها به اهواز می آیند.

وی ادامه داد: در حال حاضر از دو طریق در حال جمع آوری متکدیان هستیم یک بخش از طریق NGO زیر نظر بهزیستی که کودکان را جمع آوری می کند و بخش دیگر که اتباع خارجی را جمع آوری می کند و طبق آخرین آماری که از آبادان به ما رسیده است روز پنجشنبه تعداد متکدیان خارجی 23 نفر بوده و در اهواز هم تعداد آنها به 20 نفر می رسیده که در کل آمار متکدیان خارجی نزدیک به 50 نفر است.

فرماندار اهواز خاطرنشان ساخت: اغلب متکدیان موجود در سطح شهر را کودکان تشکیل می دهند که اگر در این زمینه فرهنگ سازی لازم صورت نگیرد در آینده نه چندان دور این موضوع برای آنها به شغل دائم تبدیل می شود و طبیعی است که بر هم سن و سالان آنها که شرایط مالی خوبی ندارند تاثیر منفی داشته باشد.

فدعمی تصریح کرد: یکی از مهمترین گلایه هایی که مردم همیشه به ما دارند در رابطه با خروج متکدیان خارجی است که متاسفانه دیگر استانها آنها را به استان ما می فرستند و ما هم به تنهایی نمی توانیم آنها را از استان خارج کنیم و در تلاشیم تا با اعزام آنها به اردوگاه ها شرایطی فراهم آوریم تا این فرهنگ زشت از بین برود.

وی در پایان بیان داشت: اخیرا در اهواز 3 خانم متکدی که بندرعباسی بوده اند شناسایی و به خانواده هایشان تحویل داده شدند و در یکی دیگر از اقدامات در تلاشیم تا متکدیانی را که به بیماری لاعلاج دچار هستند به بیمارستانها معرفی کنیم تا مراحل درمانی آنها صورت گیرد که در پایان هزینه های درمانی آنها از طریق وزارت کشور پرداخت خواهد شد.

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 9:0  توسط محسن حلالی نصب  | 

مدیر ناحیه 3 آموزش و پرورش اهواز می گوید: رشادت و دلاوری که والدین برای تربیت چنین فرزندانی از خود نمایان ساختند را باید تبریک گفت و تقدیر به عمل آورد.

ممتازان ادامه داد: برخی والدین منتظر برگه های احضار ولی می باشند اما با تربیت این دانش آموزان تلاش آفرین، در جشن تجلیل از آنها حضور پیدا کرده اید.

وی ضمن اشاره با بیان این مطلب که با تربیت دانش آموزان موفق حمد و سپاس خدا را بجای بیاوریم، گفت:فاصله ای میان والدین و آموزش پرورش وجود دارد که این خلا موجب سوء استفاده برخی افراد خواهد شد.

مدیر ناحیه 3 آموزش و پرورش اهواز یادآور شد: متاسفانه اغلب والدین تنها زمان ثبت نام، دریافت کارنامه و یا برای تغییر نمه فرزند دانش آموز خود به مدارس مراجعه می کنند و این روند درست نیست.

وی ضمن اشاره به کسب 4 رتبه کشوری، گفت: پس از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی برای اولین بار دانش آموزان خوزستانی موفق به 4 رتبه المپیاد کشوری شدند. که شایان ذکر است 2 نفر در ادبیات و شیمی رتبه اول را کسب کردند.

ممتازان تصریح کرد: پس از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی سهم استان خوزستان این نیست.

وی در ادامه ضمن اشاره به خصوصیات دانش آموزان ناموفق، گفت: این دسته از دانش آموزان 5 خصوصیت بارز دارند که از جمله آنها موارد زیر است:

-1واکنش: وقتی دانش آموز دچار مشکل می شود بجای اینکه به خود رجوع کند فرافکنی می کند و مشکلات را از چشم دیگران می بیند و آنها را مقصر می داند.

-2 هدفی را دنبال نمی کنند و از صبح که از خواب بیدار می شوند در مقاطعی همه فکرش در نوع پوشش، مدل مو، خوراکی، کیف و مدل دفتر و ... استو هدفمند حرکت نمی کنند.

-3 بر خلاف اولویت ها حرکت می کنند به عنوان مثال در حالی که فردا امتحان دارد ترجیح می دهد تلویزیون تماشا کند.

-4 برنده و بازنده فکر می کند یعنی اگر درس را خواند برای برنده شدن می خواند و اگر حاصل، غیر از این نتیجه کارش شد، خود را بازنده می داند و به نوعی درس را کنار می گذارد.

-5 ابتدا حرف می زند و بعد تظاهر به گوش دادن درس می کند و این یکی از بزرگترین مشکلاتی است که با اغلب دانش آموزان داریم. این دانش آموزان دست را به زیر چانه می گذارند و به آموزگار خیره می شود اما افکارش در جای دیگر سیر می کند.

وی تصریح کرد: این مسایل به مرور به عادت تبدیل می شوند و دانش آموز ناموفق می ماند.

ممتازان همچنین به شاخص های دانش آموزان موفق اشاره کرد و گفت: این دسته دانش آموزان 7 خصوصیت دارند که از جمله آنها موارد زیر می باشند:

-1 عامل و اجرا کننده اند و اگر مسئولیت بر عهده شان باشد به بهترین نحو انجام خواهند داد.

-2 به نتیجه کاری خود توجه می کند و با توجه هدف گذاری خود قدم بر می دارد.

-3 اولویت ها را رعایت می کنتد دقیقن عکس دانش آموزان ناموفق؛ دانش آموزان باید برنامه ریزی داشته باشند به نوعی که به جزء درس خواندن وقت آزادی نداشته باشند.

-4  همیشه برنده فکر می کنند، حتا اگر بازنده شوند و از شکست به عنوان تجره یاد می کنند.

-5 اول می فهمند و بعد از سوی دیگران فهمیده می شوند و صمیمی درک می کنند.

-6 هم کوشی دارند و فردی فکر نمی کنند و موفقیت شان را در مشورت و همفکری با دیگران بدست می آورند.

-7 دانش آموزان موفق باید هر روز تازه تر از دیروز باشند چرا که در قرآن نیز به صراحت از این موضوع یاد شده است.وی افزود: دانش آموز موفق باید شهامت اعتراف به اشتباه را داشته باشد و برای رفع آن تلاش کند.

ممتازان خاطرنشان ساخت: یکی از عمده مشکلات جامعه از میان رفتن حس صمیمیت است و به همین دلیل در بسیاری از مسایل معمولن با خویی تند مواجه ایم.همچنین امام جمعه کوت عبدالله می گوید: این همایش فقط تقدیر از دانش آموزان نوجوان نیست بلکه تقدیر از علم و دانش و شرافت است.

حجت الاسلام جابریان ادامه داد: در هیچ مکتبی چون اسلام انمسان به دانش و پژوهش دعوت و تشویق نشده است.وی یادآور شد: آغاز اسلام با کلمه بخوان است و کسی که از اسلام سخن گوید و بدنبال علم و دانش نرود از اسلام چیزی نمی داند.

حجت الاسلام والمسلمین جابریان می گوید: اسلام به حقیقت علم اهمیت خاص داده است چرا که علم و دانش شرافت به همراه دارد و هر که دانش داشته باشد نزد همه جای دارد.وی تصریح کرد: در این عصر و زمان هیچ عذری بر هیچ کس وارد نیست که در کسب علم و دانش بهانه جویی کند.

امام جمعه موقت کوت عبدالله گفت: پدران و مادران و مسئولین باید تلاش کنند و هر آنچه که در توان دارند را برای پیشرفت نوجوانان و جوانان ارائه دهند.وی ضمن اشاره به روایتی از امام جعفر صادق (ع) گفت: در طلب علم باید به مرحله ای رسید که صاحب سخن شویم و بالای سخنی که رانده ایم سخن نیاید.حجت الاسلام جابریان می گوید: در کسب علم و دانش شکست باید بی معنی باشد، نه اینکه شکست وجود ندارد بلکه شکست باید به معنای آغز برایمان تلقی گردد.

وی در پایان تصریح کرد: طلب علم هم شرافت دنیوی و هم شرافت اخروی به همراه دارد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:59  توسط محسن حلالی نصب  | 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان خوزستان گفت: اگر امروز دوستاتن مقام می آورند، واقعیتش این است که استان خوزستان با این ظرفیت ها آدم خجل می شود که بگوید دوم یا سوم رتبه ان شده است.

حجت الاسلام والمسلمین عباس بسی خاسته ادامه داد: خوزستان بایستی در جشنواره ها بین المللی تمام جوائز را نصیب خود گرداند.وی تصریح کرد: ریشه و اساس کار مطبوعات باید در دست استان خوزستان قرار گیرد.

بسی خاسته تصریح کرد: ای کاش تنها مشکل جامعه خبری استان در حمایت ها و امکانات خلاصه می شد؛ امروز کارشکنی ها، حسد ورزی ها، که برخی بوجود می آورند نیز از دیگر مشکلات جامعه خبری است که به آن دچار است.وی می گوید: این بشارت را می دهم که همانگونه که به لطف خدا این مسیر ناهموار را تا اینجا با موفقیت طی کرده ایم را ادامه دهیم.

حجت الاسلام بسی خاسته افزود: اکنون که به گذشته نگاه می کنیم جای افتخار دارد که تا به این مرحله رشد داشته ایم.مدیرکل فرهنگ و ارشاد خوزستان گفت: ظرفیت بالایی در استان وجود دارد به همین سبب درجا زدن جایز نیست، باید نسبت به گذشته پیشرفت داشت و فردا باید با امروز تفاوت کند.

وی بیان داشت: تصمیم بر آن داریم تا با قدرت در حوزه رسانه های مکتوب بلحاظ کیفی و کمی گسترش ایجاد کنیم.عباس بسی خاسته یادآور شد: در مطبوعات استان خوزستان مشکلات فراوان است اما این نمی تواند دلیل بر این باشد که ارزش مطبوعات را پائین بیاوریم که در شان استان و مردمش نباشد.

وی برگزاری جشنواره استانی را در فصل زمستان اشاره کرد و گفت: با برگزاری جشنواره استانی میدان رقابت را باز خواهیم کرد.حجت الاسلام والمسلمین بسی خاسته می گوید: در این جشنواره از چند استان پر رونق نیز دعوت بعمل خواهیم آورد تا در بخشهای ویژه به عنوان کارهای کارگاهی شرکت کنند تا با ارئه توانمندی ها نوعی تبادل تجربه صورت گیرد.

وی تصریح کرد: آرزو دارم تا جامعه خبری استان به سمتی حرکت کند که نگاه های بسته، بچه گانه و تمامیت خواه رفته رفته کنار رود چرا که دیگر دستشان برای مردم و جامعه خبری رو شده است.

مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تاکید کرد: این افراد دیگر جایی ندارند مگر اینکه به زور خود را تحمیل کنند.وی در پایان گفت: استان خوزستان روز به روز به انسجامش و همدلی اش افزوده خواهد شد.

در ادامه سیروس محمودیان گفت: همانگونه که می دانیم رسانه ها نقش بی بدیلی در انعکاس مشکلات و مطالبات و نابسامانی های روزمره اجتماعی دارند.معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد خوزستان افزود: جشنواره های مطبوعاتی فضای مناسبی برای هم اندیشی است که نتایج زحمات یکسال خود را نیز بررسی می کنند.

محمودیان گفت: برگزاری جشنواره ها فضای مناسبی برای بازیافت نیازها و اندیشه های مردم و دغدغه های آنان است.معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان بادآور شد: محیط جشنواره موقعیت مناسبی است برای ترویج مطالعه و نهادینه سازی امر روزنامه خوانی.

سیروس محمودیان ضمن اشاره به حال و هوای جشنواره گفت: نشست های سیاسی حال و هوای خاصی به جشنواره داده بود و حضور چشمگیر نشریات محلی و آثار ارسالی به جشنواره نیز از دیگر نکته های قابل توجه در جشنواره بود.

محمودیان ضمن اشاره به آمار شرکت کنندگان گفت: در نشریات سراسری 354 اثر و در بخش مطبوعات استانی نیز نزدیک به دو برابر یعنی 643 اثر شرکت کردند که تعداد 73 داور آثار را بررسی نمودند.

وی افزورد: مجموع آثار استان خوزستان با آن سابقه پیشین و با درخشش در بخش های مختلف حائز رتبه گردید.سیروس محمودیان خاطرنشان ساخت: تعدادی از خبرنگاران و فعالان عرصه مطبوعات آثار خود را در جشنواره شرکت ندادند که اگر این امر محقق می شد رتبه هیا بیشتری کسب می شد.

وی ضمن اشاره به رتبه اول در بخش غرفه گفت: در بخش غرفه آرایی بلحاظ محتوا،جذب مخاطب، میزان فعالیت و برقراری ارتباط رو در رو غرفه استان خوزستان به عنوان غرفه برگزیده انتخاب شد.

محمودیان ضمن اشاره به غرفه های استان خوزستان و قم به عنوان رتبه های دوم و سوم گفت: بسیاری از بازدید کنندگان با شنیدن نام خوزستان در مقابل غرفه تجمع می کردند و سوالات فراوانی می پرسیدند.

وی می گوید: مطبوعات و رسانه های مکتوب متاسفانه درگیر مشکلات متعدد مالی و پشتیبانی های اعتباری هستند که اگر موضوع اتکاء نشریات به آگهی های دولتی رفع شود رشد قابل توجهی در این حوزه شاهد خواهیم بود.

سیروس محمودیان در پایان گفت: امیدواریم که در سال آتی استان زر خیز خوزستان به جایگاه اصلی و در خور شان خود برسد.

امیدحلالی همچنین در ادامه گفت: عملکرد رسانه های استان در برخورد با ناهنجاری ها و کمبودهای موجود در خوزستان مطلوب و قابل تحسین است. وی در حاشیه مراسم تقدیر از برگزیدگان شانزدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با اشاره به پیشینه درخشان رسانه های استان افزود: اکنون بدنه رسانه ای خوزستان با داشتن سازمان های خبری منظم و مستقل توانسته است بخوبی نقش دیده بانی و تاثیر خود بر وضعیت استان را ایفا کند.

وی مخاطرات زیست محیطی ناشی از گرد و غبار و خشکسالی و آسیب های پس از جنگ تحمیلی را از جمله صدمات وارد شده به خوزستان برشمرد و گفت: رسانه های محلی در این بین بخوبی توانسته اند ظرفیت های استان را به نمایش بگذارند.

مدیرمسئول روزنامه فرهنگ جنوب با اشاره به مظلومیت حوزه فرهنگ و اصحاب رسانه گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در طول چهار سال گذشته برای شکوفا شدن فرهنگ و هنر در استان مقاومت های فروانی در برابر کارشکنان و مخالفان انجام داده است.گفتنی است امیدحلالی در شانزدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها به مقام دوم در بخش مقاله دست یافت. 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:58  توسط محسن حلالی نصب  | 

شب است و آسمان سیاه، قرمز می شود، رعد و برق، آسمان را نورانی و زیبا می کند، صدای مهیب ابرها در برخورد با یکدیگر، نشان از باران است.

آنقدر زیباست این باران که هر کس را می کشاند به پشت پنجره و یا هر جا که می توان شرشرش را دید. مدت ها نظاره می کنی باران را، می شنوی صدایش را، زوزه وزش باد و لمس می کنی قطره هایش را، رحمت الهی را باور می کنی و حاجتت نیز زیر باران رواست.

درختان و سبزه ها و گل ها و پرندگان رو به خدا می کنند و دعایش می کنند و از ترنم باران تازه می شوند و حال و هوایی زیبا به خود می گیرند؛ می شوند شاداب و با طراوت از ترنم الهی.

آسمان خوزستان در سه شنبه ای که گذشت این چنین بود، مردمش نیز پشت پنجره نظاره کردند و شنیدند و لمس کردند و دستان و لبان خود را برای بجای آوردن شکر و دعا خدایی کردند. بارش باران جان تازه ای به کارون داد، گرد و غبار را محو کرد و گرما را خنکای هوا شد.

باران پیامدهایی را نیز به همراه دارد، به همین سبب با چند تن از مسئولین در استان های جنوب و جنوب غرب کشور به گفتگو پرداختیم که مختصری از آن در ذیل آمده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان ضمن اشاره به بارندگی اخیر در سه شنبه شب گذشته، گفت: بارش باران در این چند روز اخیر بسیار خوب بوده است که دعای ما مسلمن پایدار ماندن این روندمی باشد.

مهندس محسن پویا ادامه داد: این بارندگی ها اآثار مثبت خود را بویژه در بحث آب شرب شهروندان برجای خواهند گذاشت چرا که منابع آبی ما در سدها و زیر زمین تقویت خواهند شد.

وی یادآور شد: بارندگی به هر میزان بیشتر باشد کیفیت آب نیز بهبود می یابد همچنین آلودگیهای آب کاهش قابل توجهی خواهند داشت.

مهندس پویا ضمن اشاره به تبعات منفی بارندگی، می گوید: در بارندگی های اول و دوم معمولن با دو اتفاق روبه رو بوده ایم 1- بالا رفتن میزان کدورت آب، 2- جاری شدن نمک به همراه باران در رودخانه.

وی افزود: گل آلود و کدر شدن آب به این دلیل است که چون زمین 2 سال خشکسالی را پشت سر گذاشته است لایه اول زمین نرم و پودر می باشد که به همراه باران در رودخانه جاری می شود و مشاهده این مشکل پس از باران در رودخانه کارون میسر است.

مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان ضمن اشاره به جاری شدن نمک ها در رودخانه، گفت: حرکت آبهای زیر زمینی در لایه های تحت الارضی به سمت لایه های بالا موجب می شود که یک سری ین به سطح آب منتقل شود، که البته تولید این نمک ها نیز بدلیل خشکسالی 2 سال اخیر می باشد. همچنین میزان E C  رودخانه مانند یک شوک افزایش یافته که البته به طور موقت می باشد.

مهندس محسن پویا ضمن احترام به شرکت آب و برق خوزستان با اشاره به بالا آمدن رودخانه کارون گفت: رودخانه کارون از دو راه آبهای بین حوزه ای و سدها می تواند پرآب شود به همین سبب اگر آبهای بین حوزه ای افزایش داشته باشند و سدها به میزان کافی پر شوند آب از دو جهت وارد کارون می شود که با این روند بمانند سال های گذشته کارون طغیان خواهد کرد و جزیره های پدید آمده نیز محو خواهند شد.

در ادامه، مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز اهواز گفت: طوفان و بارندگی شب گذشته موجب شد تا 210 درخت از ریشه کنده و 663 درخت از تنه و شاخه شکسته شوند.

حجت الله سقامی یادآور شد: این خسارات به ترتیب در منطقه 1، 10 درخت، منطقه 2، 15درخت، منطقه3، 7 درخت، منطقه 4، 13 درخت، منطقه5، 40 درخت، منطقه 6، 7 درخت، منطقه 7، 50 درخت و در منطقه 8، 68 درخت از ریشه کنده شدند که در مجموع 210 درخت می شود.

وی افزود: درختان در سطح شهر، به عنوان شش های شهر محسوب می شوند.مهندس حجت الله سقامی یادآور شد: تا کنون خسارت جانی گزارش نشده است.

سقامی ضمن اشاره به اینکه بارندگی جدا از خساراتی که بجای گذاشته ، مثبت بوده است، گفت: این بارندگی حدود 7 میلی متر بود که اثرات مثبتی را به همراه خواهد داشت.وی افزود: سازمان پارکها و فضای سبز به این دلیل که در حال توسعه فضای سبز شهر می باشد این بارندگی موجب شد در نقاطی که کمبود آب احساس میشد تا حد نسبی این کمبود بر طرف گردد و اثرات مثبتی را بجای گذارد.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز اهواز می گوید: اهواز که دچار خشکسالی و گرد و غبار بود با این بارندگی طراوت خاصی به خود گرفته است و در ختان شاداب و زیبا شده اند و نمایی خاص به شهر داده اند.وی به خسارات معنوی اشاره کرد و گفت: آنچه که برای ما ارزشمند است فضای سبز شهر است و اگر خسارتی وارد شده، معنوی است. اما باید اشاره داشت که برای هر درخت نزدیک به 150 تا 200 هزار تومان هزینه شده است.

 مهندس سقامی رودخانه کارون را اشاره کرد و افزود: این بارندگی مسلمن در رودخانه کارون تاثیرات بسزایی را بجای گذاشته است چرا که در بالا دست این رودخانه دبی آب افزایش داشته است.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: همچنین اکنون روان آب های میان حوزه ای، در کارون فعال می شوند و اثرات مثبت آن بر کیفیت و کمیت کارون گذاشته خواهد شد.در ادامه معاونت شهرداری شهرکرد می گوید: باران همیشه رحمت الهی است و به لطف خدا تبعات منفی را در شهرکرد از خود بجای نکذاشته است.

مهندس نورالله غلامیان افزود: شهرکرد کوهستانی است و با شهرهای استان خوزستان متفاوت است و شیب ملایمی دارد که به سمت جنوب شهر منتهی می شود.

وی می گوید: معابر شهرکرد به صورت شطرنجی است و آبهای سطحی ناشی از باران به دلیل شیب زمین، به سمت جنوب شهر هدایت می شود و بسیار اندک آب گرفتگی در این منطقه بوجود می آید که قابل پردازش نیست.

مهندس غلامیان تبعات مثبت بارندگی را یادآور شد و گفت: جدول ها و معابر شستشو شدند و فضای سبز آبیاری شد.وی در پایان خاطرنشان ساخت: بارندگی همه مردم بویژه کشاورزان را خوشحال می کند.همچنین محمدرضا ایزدی گفت: وزیدن باد و بارش باران ضمن اینکه رحمت الهی است، خرابی هایی را نیز در ارتباطات تلفن ثابت و همراه به همراه دارد.مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات استان خوزستان ادامه داد: باد و باران که در سه شنبه شب وزید منجر به افتادن دکل تلفن همراه، در کریت برومی و محدوده اطراف آن شد و این منطقه از امکانات ارتباطی محروم ماند.وی ضمن اشاره به فعالیت گروه های فنی شرکت مخابرات در جهت رفع مشکلات بوجود آمده، گفت: از صبح روز چهارشنبه گروه های فنی شرکت مخابرات، مشغول کار می باشند و با توجه به اهمیت این موضوع بدلیل اینکه این جاده به پلیس راه ختم می شود، معاونت نگهداری مخابرات استان به محل حادثه رفته و نظارت ویژه را بعمل آورده اند.ایزدی یادآور شد: در دیگر نقاط استان قطع ارتباط نداشته ایم و تا کنون گزارشی نرسیده است.

وی افزود: در بخش تلفن ثابت خرابی هایی بوجود آمده است که البته در هنگام وزیدن باد و بارش باران این امر طبیعی می باشد.مدیر روابط عمومی مخابرات خوزستان گفت: بخشی از این خرابی ها بدلیل وجود فیزیکی سیم و کابل و تقسیم هایی است که در معرض بارش باران قرار دارند و بخشی هم مربوط به آبهای سطحی است که به خوبی دفع نمی شوند. محمدرضا ایزدی در پایان خاطرنشان ساخت: خسارت وارد بر مخابرات در حدود 40 تا 50 میلیون تومان می باشد.در ادامه مدیر روابط عمومی برق منطقه ای استان خوزستان گفت: بر اثر طوفان، در اهواز تعدادي از دكل هاي 230 كيلوولت برق سقوط كرد. لفطه منصوری افزود:با ورزش باد و بارندگي شديد طي ديشب و بامداد امروز، تعداد 7 دكل 230 كيلوولت خطوط انتقال نيروي برق اهواز سقوط كرد.وی می گوید: براثر وقوع طوفان و بارندگي شديد ديشب و بامداد امروز به تاسيسات و تجهيزات برق اين شركت در اهواز خساراتي وارد شد. منصوری خاطرنشان کرد: در حادثه فوق تعدادي از پست هاي برق نيز دچار حادثه شده اند كه اكيپ هاي تعميراتي بلافاصله بعد از حادثه جهت شناسايي و رفع خسارات وارد عمل شده اند .

وی در پایان یادآور شد: با تلاش و پيگيري هاي مستمر نيروهاي تعميراتي شركت برق منطقه اي خوزستان، خوشبختانه مشكلي در تامين برق شهروندان اهوازي بوجود نيامده است.

در ادامه مجید سعیداوی گفت: طوفان و بارندگی شدید به همراه رعد و برق و تگرگ از ساعت 30/19 سه شنبه 26/8/88 تعدادی از ایستگاه ها، خطوط فشار قوی و فشار متوسط برق را تحت تاثیر قرار داده و به گونه اجتناب ناپذیری باعث خاموشی های پراکنده ای در بخش هایی از سطح شهر گردید.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق اهواز ادامه داد: با توجه به آمادگی قبلی و با تجهیز کلیه گروه های عملیاتی مناطق چهارگانه شرکت و خط گرم و با همکاری واحدهای بهره برداری شرکت برق منطقه ای خوزستان از همان ابتدا اقدامات لازم جهت رفع اشکالات انجام شده بود.

وی می گوید: با انجام اقدامات لازم، عادی سازی وضعیت برق آغاز شد که با تلاش های مستمر و بی وقفه، اشکالات پیش آمده مرتفع و به تدریج جریان برق در کلیه بخش های متاثر از وضعیت جوی بر قرار گردید.سعیداوی یادآور شد: در حال حاضر وضعیت برق در اهواز کاملن عادی بوده و مشکل خاصی در این مورد وجود ندارد.مدیر روابط عمومی توزیع برق اهواز می گوید: شهروندانی که در حال حاضر اگر با قطع برق خانگی مواجه هستند درخواست می شود که با سامانه فوریت های برق اهواز و با شماره 121 تماس حاصل نمایند تا تا در کوتاهترین زمان نسبت به اعزام گروه ها و رفع اشکال اقدامات لازم معمول گردد.

همچنین رئیس خدمات شهری شهرداری ایلام می گوید: با توجه به اینکه در شهرستان ایلام بارندگی آرام بود مشکل خاصی بوجود نیامد.

مهندس مصطفی کرمی ادامه داد: با توجه به پیش بینی های انجام شده، تمام تجهیزات و نیروهای لازم آماده بودند و آمادگی کامل را برای مقابله با خسارات احتمالی داشتیم.

وی یادآور شد: قسمت های بالای شهر، توسط سازمان جهاد کشاورزی گابیون بندی شده است و آبرو ها نیز تحت کنترل بودند.مهندس کرمی در پایان گفت: نظم و هماهنگی و آمادگی نیروها و امکانات موجب شد تا هیچ گونه خسارتی در شهر وارد نشود.در پایان مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: بارندگی که در شب گذشته اتفاق افتاد تبعات مثبت خود را به ارمغان آورد.

اسماعیل محمد کرمی ادامه داد: این بارندگی نسبت به سال گذشته مطلوب تر بود چرا که در زمان بهتری شروع به بارش کرد.وی می گوید: این روند موجب افزایش محصول و کیفیت محصول خواهد شد.محمد کرمی در پایان خاطرنشان ساخت:  بارندگی آرام اما مداوم موجب شد تا هیچ گونه خسارتی به بخش کشاورزی وارد نشود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:55  توسط محسن حلالی نصب  | 

پس از آنکه تلفن همراهم به صدا در آمد، یکی از دوستان با هیجانی خاص از آمدنش به دفتر خبر داد تا ماجرایی را مطرح کند که از این قرار بود:مردی حدودن 40 ساله پس از آنکه خوابی کوتاه می کند به طرز عجیب و باور نکردنی به زبان دیگری سخن می گوید، کاملن مسلط!

ابتدا خانواده و دوستانش موضوع را جدی نمی گیرند و به سادگی از کنارش عبور می کنند.

پس از گذشت یک روز، مرد بهت زده، از این زبان، به همراه خانواده تصمیم بر آن می گیرند تا به یک آموزشگاه زبان های خارجه بروند و از این موضوع سر درآورند که چه اتفاقی افتاده و مرد به چه زبانی حرف می زند.

ماجرا به یکی از استادان آموزشگاه انتقال داده می شود، تا از صحت زبان عجیب مرد 40 ساله آگاه شود.

بله ماجرا واقعی بوده و مرد با خوابی کوتاه به زبانی مسلط می شود که بسیاری افراد پس از گذراندن دوره ها و روزها و هزینه ها تا حدی نسبی آن را فرا می گیرند. آن هم در کشوری چون ایران که مکالمه به زبانی دیگر موجب می شود چشم ها از حدقه بیرون آیند.(عدم وجود توریست)

یک مسئله که ذهن ها را درگیر می کند آنکه فرد به چه زبانی حرف می زند؟ به همین سبب به استادان دیگر زبان ها اطلاع داده می شود تا بیایند و مشخص شود که فرد به چه زبانی حرف می زند!

(انگلیس، اتریش، ایتالیا، فرانسه، روس)

هیچ کدام متوجه نمی شوند که این فرد چه می گوید اما به صحت موضوع ایمان دارند. آنقدر این اتفاق جدی و با ارزش می شود تا از تهران با هزینه آموزشگاه 20 استاد دانشگاه مسلط به زبان های مختلف به اهواز بیایند تا بلکه آنها تشخیص دهند زبان مرد را.

تا اینکه یکی از آنها با شک و تردید می گوید: به یکی از زبان های برزیل شبیه است، یکی از زبان های محلی این کشور.

اکنون موضوع به این مهمی را حتا رسانه ملی به تمسخر گرفته است حتا نشریات محلی، برخی اصلن اطلاعی از آن ندارند و برخی اینگونه وانمود می کنند...

بارها در صفحه های گوناگون نشریات خوانده ام از کودکی 3 ساله که سیگار می کشد و اعتیاد به آن دارد، یا پسری 12 ساله که بزرگترین ماهی رودخانه مقابل خانه شان را گرفت، مردی که حامله شد، پسری که به طرز معجزه آسایی در سرمای کانادا با گرمای بدن یک سگ زنده ماند و ... اما این موضوع گویی چندان ارزش ندارد، شاید چون در ایران و اهواز است...!

به هر ترتیب تحقیقات همچنان بر این موضوع ادامه دارد و لازم به ذکر آنکه فرد زبان فارسی را نیز از خاطر نبرده است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:47  توسط محسن حلالی نصب  | 

آهنگساز در حقیقت نویسنده موسیقی است که با احاطه کامل به علم موسیقی ایده‌های فکری خود را در غالب موسیقی به رشته تحریر در می‌آورد.آهنگسازی این نیست که شخص ملودی بسازد و یا تنها در صورتی که قطعه‌ای موسیقی ساخت، وی لقب آهنگساز را به خود نسبت دهد، بلکه آهنگساز مانند هر حرفه علمی دیگر، می‌بایست در مراکز آموزش علمی موسیقی در رشته آهنگسازی تحصیل و یا می‌بایست از علوم مختلف موسیقی از جمله رهبر ارکستر، سازشناسی، سازبندی، هارمونی، پولیفونی، کنتراپوئن و... که لازمه کار آهنگسازیست برخوردار باشد.فردی که تنها ملودی می‌سازد و آن را به شخص دیگری برای سازبندی می‌سپارد آهنگساز به‌شمار نمی‌آید و نغمه‌پرداز یا نواساز است. اما اگر کسی دیگر مقولات آهنگ‌سازی یعنی ملودی، هارمونی، ریتم، فورته، ضرب، و سازبندی را با هم پیش ببرد یک آهنگساز به شمار می‌رود. هر آهنگساز می‌بایست یک ساز را به خوبی بنوازد. در حقیقت در دنیای موسیقی به دلیل نیاز به دانش زیاد و گستردگی کار آهنگساز، از وی به عنوان دانشنامهٔ موسیقی نام می‌برند.

فواد سمندی آهنگساز جوان خوزستانی است که در اهواز بدنیا آمده و در آبادان بزرگ شده است و امروز باز به اهواز آمده و قرار بر این است که بماند، البته نیم نگاهی به تهران نیز دارد.

با این آهنگساز و تنظیم کننده ی جوان و 24 ساله گفتگویی ترتیب داده ایم که در ذیل آمده است.

فواد جان به عنوان سوال اول خودتون رو معرفی کنید و بگید که از کجا موسیقی رو شروع کردید: در تیرماه سال 64 بدنیا آمدم و از آنجا که خانواده ام از مشوقانم بودند و دایی هایم از قدیمی های موسیقی آبادان محسوب می شدند علاقه مند شدم تا به هر ترتیب نوازندگی کیبورد را آموزش ببینم که در سن 11 سالگی این امر میسر شد و به جد تلاشهایم را برای بدست آوردن این آرزو آغاز کردم.

چند سال از کار حرفه ایتون در موسیقی می گذرد و آیا تحصیلات آکادمیکی در تنظیم و آهنگسازی داشته اید: تا به امروز 8 سال است که به شکل حرفه ای و مستمر آهنگسازی و تنظیم می کنم و در ارتباط با تحصیلات آکادمیک باید عرض کنم که چند ترم را در دانشکده موسیقی در تهران سپری کردم اما پاره ای مشکلات اجازه ادامه راه را به من ندادند و امروز هر آنچه که هستم را مدیون تجربیاتم و استاد علیرضا پورجعفر می باشم.

اولین آهنگی را که ساختید چه زمانی بود آیا احساستان در آن روز را در خاطر دارید: اولین آهنگم را در دوران راهنمایی ساختم که در جشنواره سرود لاله های سرخ مقام اول را آورد و آن روز آنقدر خوشحال بودم که توصیفش برایم امکان پذیر نیست.

آیا آهنگهای بدون کلام ساخته اید و آیا علاقه مند به این نوع آهنگسازی هستید: آهنگهای بی کلام را معمولن برای سریال ها و فیلم های کوتاه ساخته ام که می توان به فیلم هایی چون بازارچه آمون در شبکه دوم سیما، راز پنهان شبکه آبادان، چند فیلم مستند در شبکه چهارم و چند فیلم کوتاه دیگر اشاره داشت که در ارتباط با اینکه آیا علاقه مند به آهنگسازی بی کلام هستم باید بگویم که هر کار حس و حال خود را طلب می کند اما اگر پای انتخاب در میان باشد ترجیح می دهم موسیقی های با کلام کا رکنم.

آقای سمندی چه سبکی در موسیقی را می پسندید و اغلب موسیقی در کارهایتان شاد است یا غمگین: پاپ. برای ساخت هر آهنگ و همچنین تنظیم آن مسلمن حس و حال و هوا، بسیار شرط است و چون سلیقه ها در شنیدار مردم متفاوت است و نظرها فراوانند در هر دو باید کارها را به خوبی ارائه کرد اما احساس درونی ام به گونه ای است که آهنگهای غمگین را بیشتر می پسندم و بهتر می توانم آهنگسازی کنم.

آیا این حس دلیل خاصی دارد: نه تنها یک حس است که در ساخت آهنگهای غمگین جوشش بیشتری دارد.

فواد عزیز برخی خوانندگان در مارکت هستند که پیشرفتی را که بدست آورده اند به موجب آهنگسازی و تنظیم موفق آهنگساز می باشد اما نامی از او در اثر بیان نمی شود و یا اگر این اتفاق بیافتد نقش خواننده پر رنگ تر تلقی می شود، در این ارتباط چه نظری دارید: این اتفاق چند بار در این اواخر برایم رخ داده است که تلاشم بر این بوده که ناراحت نشوم اما نظر کلی ام  بی تفاوتی و مخالفت با این فرهنگ است.

البته اگر منصفانه این موضوع را بخواهیم در نظر بگیریم در واقع این خود مردم هستند که علاقه چندانی به شناخت عوامل یک اثر ندارند اما این را هم باید مد نظر قرار داد که خواننده موظف است از هر تریبونی برای معرفی عوامل آثارش استفاده کند.در واقع عدم معروف شدن عوامل تنها در موسیقی نیست بلکه در فوتبال، فیلم و درس و ... وجود دارد که به عنوان یک فرهنگ در اغلب کشورهای جهان نهادینه است.

ساخت یک آهنگ موفق آیا به زمان ارتباط دارد و معمولن هر آهنگ به چه مدت زمانی نیازمند است: جواب این سوال نیز به روحیات و شرایط احساس در آن لحظه ارتباط پیدا می کند چرا که ساخت یک آهنگ موفق بیشتر به احساس قوی مرتبط می شود اما متاسفانه امروز آهنگسازان و تنظیم کنندگانی وجود دارد که حتا در 2 ساعت کار را به اتمام می رسانند و تحویل خواننده می دهند که با این کار تنها نام موسیقی را خراب کرده اند و بیراهه ها را به اصول کاری ارجعیت بخشیده اند.

در ساخت یک اثر با توجه به تجربه چندین ساله ات ترجیح می دهید که ابتدا ملودی ساخته شود سپس ترانه گفته شود یا بلعکس: اصولی تر این است که ابتدا ملودی ساخته شود و با توجه به آن ترانه سرا شعر بگوید اما در هر دو حالت می توان یک اثر موفق ارائه کرد.همچنین گاهی یک آهنگساز از محتوای یک شعر ممکن است که خوشش آید و روی آن کار کند اما اگر ابتدا ملودی ساخته شود معمولن کارها قویترند چرا که جوشش یک ملودی در ذهن بیکباره رخ می دهد و مسلمن احساس قوی در کار رمز زیبایی هر اثری خواهد شد.

یک ترانه چه تاثیری در زیبایی ملودی می تواند داشته باشد: شعر زیبا و پر محتوا می تواند اصلی ترین ملاک در زیبایی اثر باشد اما متاسفانه امروز اشعار و ترانه ها روز به روز رو به نزول می روند و دلیل بی کیفیتی و عدم ماندگاری آثار می تواند همین اشعار سطحی باشد.

موسیقی پاپ کشور حال و روز خوبی ندارد، فواد عزیز به عنوان یک آهنگساز و تنظیم کننده دلیل این رویه را چگونه ارزیابی می کنید: عده ای افراد بی سواد و بی تجربه، موسیقی کشور را احاطه کرده اند و دچار کج سلیقگی شده اند و حتا ذائقه مردم را نیز تغییر داده اند و به شنیدن هر موسیقی عادت داده اند. که عمده ترین علت در نزول موسیقی کشور می تواند همین موضوع باشد. همچنین چون درآمدها از سوی مردم شده است و خواننده به نوعی درآمدش مبهم شده است به آثار زیر زمینی روی آورده است و تنها با این تفکر که هر چه زودتر آثار خود را، حال به هر طریق روانه بازار کند تن به انتخاب هر شعر و آهنگی می دهند و از سویی امرار و معاش برخی از آهنگسازان بلحاظ ارائه همین کارها به خوانندگان است و اینها همه دست به دست هم، موجب نزول موسیقی کشور شده است.

فواد در افت موسیقی کشور گفته می شود دو شبکه ماهواره ای معروف نقش بسزایی داشته اند، آیا با این گفته ها موافقی: شبکه های ماهواره ای برای برخی افراد که هیچ راهی برای ورود در صدا و سیمای کشور ندارند مناسب است و چون این شبکه ها از این طریق به نوعی درآمد خوبی دارند هر آهنگ و تصویری را پخش می کنند که با نشستن پای آنها بی کیفیتی و سطحی شدن کارها و حتا سر بردن حوصله را به وضوح خواهیم دید که این نتیجه همان عجله و کج سلیقگی در برخی خوانندگلان می باشد.

آیا برای به روز و مدرن شدن نوع موسیقی ات فعالیتی می کنی: مسلمن برای فاصله نگرفتن از فضای مدرن امروز تا جایی که ممکن بوده آثار منتشر در بازار را گوش می دهم و در کنار مطالعات هم دارم.

نظرت در مورد خواننده های اهواز چیست که در میان آنها البته برخی زیر زمینی به شهرت رسیده اند: آرزوی موفقیت دارم برایشان و امیدوارم روزی به آن جایگاه اصلی خود برسند چرا که تا به امروز کار خاصی از آنها به گوش آرامش نداده است. خیلی ها به شهرت می رسند اما زودگذر بوده است.

بنابراین در ارتباط با راز ماندگاری یک آهنگ چه پیشنهادی باید داد: راز ماندگاری تنها در احساس است بعد دیگر بازوها مانند علم و ...؛ بی احساس خواندن و آهنگسازی کردن عامل اصلی در عدم ماندگاری آثار این روزهاست.

آقای سمندی دلیل تمرکز موسیقی مدرن در تهران را چه می دانید: تهران از چند جهت می تواند مرکز موسیقی کشور محسوب شود که ابتدا باید به امکانات فراوان، تنوع استدیوها، آهنگسازان، شاعران و ... اشاره کرد که این امر رقابت را نیز در بازار موسیقی تهران بالا برده است.

و به عنوان سوال پایانی از کارهای در دست اجرا بگوئید: آلبوم جدید حسین کشتکار خواننده محبوب بوشهری و چند آلبوم از خوانندگان اهوازی را در دست دارم و اکنون در کنار آهنگسازی و تنظیم در استدیویی در اهواز صدابرداری، میکس، مسترینگ انجام می دهم.

در پایان باید از پدر و مادرم و بهنام سلیم و داود سعدیان تقدیر و تشکر کنم. همچنین روزنامه فرهنگ جنوب که به نوعی حامی و دلگرمی هنرمندان شده است.

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:46  توسط محسن حلالی نصب  | 

آهنگساز در حقیقت نویسنده موسیقی است که با احاطه کامل به علم موسیقی ایده‌های فکری خود را در غالب موسیقی به رشته تحریر در می‌آورد.آهنگسازی این نیست که شخص ملودی بسازد و یا تنها در صورتی که قطعه‌ای موسیقی ساخت، وی لقب آهنگساز را به خود نسبت دهد، بلکه آهنگساز مانند هر حرفه علمی دیگر، می‌بایست در مراکز آموزش علمی موسیقی در رشته آهنگسازی تحصیل و یا می‌بایست از علوم مختلف موسیقی از جمله رهبر ارکستر، سازشناسی، سازبندی، هارمونی، پولیفونی، کنتراپوئن و... که لازمه کار آهنگسازیست برخوردار باشد.فردی که تنها ملودی می‌سازد و آن را به شخص دیگری برای سازبندی می‌سپارد آهنگساز به‌شمار نمی‌آید و نغمه‌پرداز یا نواساز است. اما اگر کسی دیگر مقولات آهنگ‌سازی یعنی ملودی، هارمونی، ریتم، فورته، ضرب، و سازبندی را با هم پیش ببرد یک آهنگساز به شمار می‌رود. هر آهنگساز می‌بایست یک ساز را به خوبی بنوازد. در حقیقت در دنیای موسیقی به دلیل نیاز به دانش زیاد و گستردگی کار آهنگساز، از وی به عنوان دانشنامهٔ موسیقی نام می‌برند.

فواد سمندی آهنگساز جوان خوزستانی است که در اهواز بدنیا آمده و در آبادان بزرگ شده است و امروز باز به اهواز آمده و قرار بر این است که بماند، البته نیم نگاهی به تهران نیز دارد.

با این آهنگساز و تنظیم کننده ی جوان و 24 ساله گفتگویی ترتیب داده ایم که در ذیل آمده است.

فواد جان به عنوان سوال اول خودتون رو معرفی کنید و بگید که از کجا موسیقی رو شروع کردید: در تیرماه سال 64 بدنیا آمدم و از آنجا که خانواده ام از مشوقانم بودند و دایی هایم از قدیمی های موسیقی آبادان محسوب می شدند علاقه مند شدم تا به هر ترتیب نوازندگی کیبورد را آموزش ببینم که در سن 11 سالگی این امر میسر شد و به جد تلاشهایم را برای بدست آوردن این آرزو آغاز کردم.

چند سال از کار حرفه ایتون در موسیقی می گذرد و آیا تحصیلات آکادمیکی در تنظیم و آهنگسازی داشته اید: تا به امروز 8 سال است که به شکل حرفه ای و مستمر آهنگسازی و تنظیم می کنم و در ارتباط با تحصیلات آکادمیک باید عرض کنم که چند ترم را در دانشکده موسیقی در تهران سپری کردم اما پاره ای مشکلات اجازه ادامه راه را به من ندادند و امروز هر آنچه که هستم را مدیون تجربیاتم و استاد علیرضا پورجعفر می باشم.

اولین آهنگی را که ساختید چه زمانی بود آیا احساستان در آن روز را در خاطر دارید: اولین آهنگم را در دوران راهنمایی ساختم که در جشنواره سرود لاله های سرخ مقام اول را آورد و آن روز آنقدر خوشحال بودم که توصیفش برایم امکان پذیر نیست.

آیا آهنگهای بدون کلام ساخته اید و آیا علاقه مند به این نوع آهنگسازی هستید: آهنگهای بی کلام را معمولن برای سریال ها و فیلم های کوتاه ساخته ام که می توان به فیلم هایی چون بازارچه آمون در شبکه دوم سیما، راز پنهان شبکه آبادان، چند فیلم مستند در شبکه چهارم و چند فیلم کوتاه دیگر اشاره داشت که در ارتباط با اینکه آیا علاقه مند به آهنگسازی بی کلام هستم باید بگویم که هر کار حس و حال خود را طلب می کند اما اگر پای انتخاب در میان باشد ترجیح می دهم موسیقی های با کلام کا رکنم.

آقای سمندی چه سبکی در موسیقی را می پسندید و اغلب موسیقی در کارهایتان شاد است یا غمگین: پاپ. برای ساخت هر آهنگ و همچنین تنظیم آن مسلمن حس و حال و هوا، بسیار شرط است و چون سلیقه ها در شنیدار مردم متفاوت است و نظرها فراوانند در هر دو باید کارها را به خوبی ارائه کرد اما احساس درونی ام به گونه ای است که آهنگهای غمگین را بیشتر می پسندم و بهتر می توانم آهنگسازی کنم.

آیا این حس دلیل خاصی دارد: نه تنها یک حس است که در ساخت آهنگهای غمگین جوشش بیشتری دارد.

فواد عزیز برخی خوانندگان در مارکت هستند که پیشرفتی را که بدست آورده اند به موجب آهنگسازی و تنظیم موفق آهنگساز می باشد اما نامی از او در اثر بیان نمی شود و یا اگر این اتفاق بیافتد نقش خواننده پر رنگ تر تلقی می شود، در این ارتباط چه نظری دارید: این اتفاق چند بار در این اواخر برایم رخ داده است که تلاشم بر این بوده که ناراحت نشوم اما نظر کلی ام  بی تفاوتی و مخالفت با این فرهنگ است.

البته اگر منصفانه این موضوع را بخواهیم در نظر بگیریم در واقع این خود مردم هستند که علاقه چندانی به شناخت عوامل یک اثر ندارند اما این را هم باید مد نظر قرار داد که خواننده موظف است از هر تریبونی برای معرفی عوامل آثارش استفاده کند.در واقع عدم معروف شدن عوامل تنها در موسیقی نیست بلکه در فوتبال، فیلم و درس و ... وجود دارد که به عنوان یک فرهنگ در اغلب کشورهای جهان نهادینه است.

ساخت یک آهنگ موفق آیا به زمان ارتباط دارد و معمولن هر آهنگ به چه مدت زمانی نیازمند است: جواب این سوال نیز به روحیات و شرایط احساس در آن لحظه ارتباط پیدا می کند چرا که ساخت یک آهنگ موفق بیشتر به احساس قوی مرتبط می شود اما متاسفانه امروز آهنگسازان و تنظیم کنندگانی وجود دارد که حتا در 2 ساعت کار را به اتمام می رسانند و تحویل خواننده می دهند که با این کار تنها نام موسیقی را خراب کرده اند و بیراهه ها را به اصول کاری ارجعیت بخشیده اند.

در ساخت یک اثر با توجه به تجربه چندین ساله ات ترجیح می دهید که ابتدا ملودی ساخته شود سپس ترانه گفته شود یا بلعکس: اصولی تر این است که ابتدا ملودی ساخته شود و با توجه به آن ترانه سرا شعر بگوید اما در هر دو حالت می توان یک اثر موفق ارائه کرد.همچنین گاهی یک آهنگساز از محتوای یک شعر ممکن است که خوشش آید و روی آن کار کند اما اگر ابتدا ملودی ساخته شود معمولن کارها قویترند چرا که جوشش یک ملودی در ذهن بیکباره رخ می دهد و مسلمن احساس قوی در کار رمز زیبایی هر اثری خواهد شد.

یک ترانه چه تاثیری در زیبایی ملودی می تواند داشته باشد: شعر زیبا و پر محتوا می تواند اصلی ترین ملاک در زیبایی اثر باشد اما متاسفانه امروز اشعار و ترانه ها روز به روز رو به نزول می روند و دلیل بی کیفیتی و عدم ماندگاری آثار می تواند همین اشعار سطحی باشد.

موسیقی پاپ کشور حال و روز خوبی ندارد، فواد عزیز به عنوان یک آهنگساز و تنظیم کننده دلیل این رویه را چگونه ارزیابی می کنید: عده ای افراد بی سواد و بی تجربه، موسیقی کشور را احاطه کرده اند و دچار کج سلیقگی شده اند و حتا ذائقه مردم را نیز تغییر داده اند و به شنیدن هر موسیقی عادت داده اند. که عمده ترین علت در نزول موسیقی کشور می تواند همین موضوع باشد. همچنین چون درآمدها از سوی مردم شده است و خواننده به نوعی درآمدش مبهم شده است به آثار زیر زمینی روی آورده است و تنها با این تفکر که هر چه زودتر آثار خود را، حال به هر طریق روانه بازار کند تن به انتخاب هر شعر و آهنگی می دهند و از سویی امرار و معاش برخی از آهنگسازان بلحاظ ارائه همین کارها به خوانندگان است و اینها همه دست به دست هم، موجب نزول موسیقی کشور شده است.

فواد در افت موسیقی کشور گفته می شود دو شبکه ماهواره ای معروف نقش بسزایی داشته اند، آیا با این گفته ها موافقی: شبکه های ماهواره ای برای برخی افراد که هیچ راهی برای ورود در صدا و سیمای کشور ندارند مناسب است و چون این شبکه ها از این طریق به نوعی درآمد خوبی دارند هر آهنگ و تصویری را پخش می کنند که با نشستن پای آنها بی کیفیتی و سطحی شدن کارها و حتا سر بردن حوصله را به وضوح خواهیم دید که این نتیجه همان عجله و کج سلیقگی در برخی خوانندگلان می باشد.

آیا برای به روز و مدرن شدن نوع موسیقی ات فعالیتی می کنی: مسلمن برای فاصله نگرفتن از فضای مدرن امروز تا جایی که ممکن بوده آثار منتشر در بازار را گوش می دهم و در کنار مطالعات هم دارم.

نظرت در مورد خواننده های اهواز چیست که در میان آنها البته برخی زیر زمینی به شهرت رسیده اند: آرزوی موفقیت دارم برایشان و امیدوارم روزی به آن جایگاه اصلی خود برسند چرا که تا به امروز کار خاصی از آنها به گوش آرامش نداده است. خیلی ها به شهرت می رسند اما زودگذر بوده است.

بنابراین در ارتباط با راز ماندگاری یک آهنگ چه پیشنهادی باید داد: راز ماندگاری تنها در احساس است بعد دیگر بازوها مانند علم و ...؛ بی احساس خواندن و آهنگسازی کردن عامل اصلی در عدم ماندگاری آثار این روزهاست.

آقای سمندی دلیل تمرکز موسیقی مدرن در تهران را چه می دانید: تهران از چند جهت می تواند مرکز موسیقی کشور محسوب شود که ابتدا باید به امکانات فراوان، تنوع استدیوها، آهنگسازان، شاعران و ... اشاره کرد که این امر رقابت را نیز در بازار موسیقی تهران بالا برده است.

و به عنوان سوال پایانی از کارهای در دست اجرا بگوئید: آلبوم جدید حسین کشتکار خواننده محبوب بوشهری و چند آلبوم از خوانندگان اهوازی را در دست دارم و اکنون در کنار آهنگسازی و تنظیم در استدیویی در اهواز صدابرداری، میکس، مسترینگ انجام می دهم.

در پایان باید از پدر و مادرم و بهنام سلیم و داود سعدیان تقدیر و تشکر کنم. همچنین روزنامه فرهنگ جنوب که به نوعی حامی و دلگرمی هنرمندان شده است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:45  توسط محسن حلالی نصب  | 

مسعود خسروی ضمن اشاره به عملکرد استاندار خوزستان سید جعفر حجازی، گفت: هیچ گاه نمی توان گفت که مدیری نا کارآمد است چرا که به نوعی قدم هایی در جهت توسعه ی استان بر خواهد داشت چرا که عملکرد هر مدیر آن هم در سطح کلان همیشه مورد ارزیابی و توجه قرار خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه افزود: بحث مهمی که وجود دارد متولیان و مدیرانی است که از سوی استاندار برای مدیریت سازمان ها و نهادها انتخاب می شود.

این کارشناس اجتماعی و هنری تصریح کرد: هرگاه مدیران نا مناسب و غیر متخصص انتخاب شوند مسلمن عملکرد مطلوبی را بجای نخواهند گذاشت. و این عملکرد نامطلوب بیشتر از همه استاندار را تحت شعاع قرار خواهد داد.

مسعود خسروی می گوید: در حال حاضر مدیریت ها به نوعی رقابتی و رابطه ای شده اند و در آنها ضابطه ای وجود ندارد.وی ادامه داد: گاهی استانداران را باید از بدنه استانداری انتخاب کرد، که این امر با توجه به فعالیت و سابقه فرد صورت می پذیرد اما متاسفانه در این انتخاب شناخت، ملاک اصلی می باشد. این استاد دانشگاه در پایان گفت: روند فعلی خط اصلی را گم کرده است.

استاندار خوزستان دچار تک محوری شده است

حمدالله بیگدلی کارشناس اجتماعی و کشاورزی نیز در این ارتباط ضمن اشاره به عملکرد دکتر حجازی می گوید: اولین نکته در ارتباط با عملکرد ایشان پلی است که به سمت سیلوها در حال احداث است که در دولت قبل تنها 4 پایه از آن نصب بود و در حال حاضر نیز 4 پایه دیگر به آن افزوده شده است.

وی افزود: استاندار خوزستان بلحاظ چینش نیرو، انتقاد بر او وارد است.این کارشناس اجتماعی تصریح کرد: دکتر حجازی دچار تک محوری شده است تا قدرت در دست عده ای خاص قرار گیرد.وی یادآور شد: دکتر حجازی در بحث چینش دوستان و بستگان تا کنون سنگ تمام گذاشته است.بیگدلی گفت: اگر تفکرمان با جناح خاصی هعمخوانی دارد مشکلی ندارد مهم آن است که مغلطه نکنیم.حمدالله بیگدلی می گوید: هنگامی که مشکلات استان مانند روز نمایان است ایشان باید پذیرای انتقادها باشند نه با عنوان کردن آنها برافروخته شوند.بیگدلی ضمن اشاره به برخی مشکلات گفت: کارهای عمرانی در سطح استان، جاده های استان و درون شهری، ترافیک، سوخت رسانی و .. از جمله مشکلاتی است که بر طرف نشده اند.

وی ضمن اشاره به مشکل بیکاری در استان گفت: این استان به هر قسمتش که دست می گذاریم می تواند ایجاد شغل کند و درآمد زا باشد اما می بینیم که بیکاری عمده مشکل جوانان استان است که منجر به نا امنی ها و مشکلات خیابانی و ... شده است.بیگدلی یادآور شد: 500 هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که می تواند حداقل 300 هزار شغل ایجاد کند که در این جهت نیز اقدامی صورت نگرفته است. با توجه به اینکه درخواست ها و جلسه های متعددی برگزار کرده ایم.وی تصریح کرد: بسیاری افراد برای مسئولیت ها دوان دوانند، اما برای کار کردن معمولن پا پس می کشند..این کارشناس در پایان خاطرنشان ساخت: دست به دست هم باید داد و اتحادی ایجاد کرد تا از نام و حق استان دفاع کنیم.

تغییر مدیران بومی در سطح کلان هیچ گاه منفعتی در پی نداشته است

در ادامه محسن تقیانی می گوید: نکته کلیدی در ارزیابی مدیران کارآمدی و تعهد آنهاست. و اگر بخواهیم مدیران را در سطح استان ارزیابی نمائیم این دو ملاک را باید مد نظر قرار دهیم تا تصویر روشنی را در مقابل خود داشته باشیم.وی افزود: توجه به اینکه  افراد به برخی جریانهای سیاسی وابستگی دارند آن هم در شرایط خاص ارزیابی مناسبی را نشالن نخواهد داد.

تقیانی یادآور شد: اثبات و یا رد کردن کارگزارانی بودن دکتر حجازی نمی تواند به شکل قاطع عنوان شود و مسلمن کسانی که این مسئله را عنوان ساخته اند باید بتوانند دلایلی را مبنی بر چگونگی طرح آن ارائه کنند.وی می گوید: نکته قابل توجه در مطرح ساختن این موضوع است که در واقع تغییر مدیریت کلان می باشد اما باید توجه داشت که تغییر مدیران بومی تا کنون به نفع مردم و استان نبوده است.محسن تقیانی افزود: سید جعفر حجازی به عقیده من فردی باهوش و تیز بین است که دید کارشناسی در تمام امور دارد.

وی تصریح کرد: طبیعی است که در هر انسانی اشکلاتی وجود داشته باشد که در بخش مدیریت استان بحث های ساختاری، قانونی و گاهی دخالت های نمایندگان مجلس نیز مزید بر علت می باشند و نمی توان همه اینها را به استاندار نسبت داد. تقیانی در پایان ضمن اشاره به برخی انتقادات وارد بر استاندار گفت: حرکت آهسته و عدم شتاب در اجرای پروژه های عمرانی استان به خصوص پروژه های مصوب سفرهای استانی از انتقاداتی است که بر دکتر حجازی وارد است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 8:45  توسط محسن حلالی نصب  | 

با همکاری شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب و شرکت توزیع نیروی برق اهواز همایش راهکارهای مدیریت مصرف برق( (ویژه خانواده ها)در باشگاه فرهنگی شماره یک شرکت نفت برگزار شد.

از ابتدای همایش پس از تلاوت قرآن کریم و نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق اهواز ضمن تقدیر از خانواده هایی که در این همایش حضور پیدا کردند به اهداف برگزاری آن پرداخت و گفت: مهندسی مدیریت مصرف برق از جمله موضوعات مهمی است که بی شک عدم توجه به آن خسارت زیادی به شبکه برق وارد می کند.

مجید سعیدوای بانوان را عناصر اصلی کانون خانواده برشمرد و افزود: خانم ها در خانواده به عنوان برنامه ریزاز اهمیت ویژه ای برخوردار است و اثرگذاری مهمی دارند که با مدیریت مفید و موثرآنها بخش عظیمی از مصرف بی رویه انرژی به خصوص انرژی برق کاهش پیدا خواهد کرد.

وی اظهار داشت هم اکنون در تمام دنیا مصرف بهینه انرژی به اشکال مختلف انجام می گردد اما متاسفانه در کشور ایران الگوی مصرف برق بیشتر از کشورهای دیگر است به گونه ای که سرانه مصرف در ایران دو برابر کشورهای خارجی و در خوزستان دو برابر سرانه مصرف کشور است.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق اهواز با بیان اینکه شعار ما درست مصرف کردن است ادامه داد: دولت برای جبران کمبود نیروی برق مورد نیاز می بایست نیروگاه بسازداین درحالی است که زمان ساخت هر نیروگاه 3 تا 8 سال می باشد و هزینه های زیاد ریالی و ارزی در پی خواهد داشت که اگر مصرف برق در خانواده مدیریت شود یقینا نیازی به ساخت نیروگاه جدید نخواهد بود و می توان هزینه های آن را در بخش های دیگر زمانی ، رفاهی و عمرانی مصرف نمود.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق اهواز، درست مصرف کردن را تاکیدی بر مصرف بهینه دانست و تصریح نمود: روی سخن ما با خانواده هاست تا مصرف بهینه و اصولی را به فرزندان و دیگران اعضای خانواده آموزش دهند مادرها و خانم های خانه دار اولین هسته های مقاومت در مقابل دشمن تا دندان مسلح دوران هشت سال دفاع مقدس بودند که با پشتیبانی خود و تقدیم فرزندان شهید و آزاده و جانباز معادله جنگ را بهم زدند و اینک  نیز می توانند با مدیریت بر نحوه مصارف برق اهداف حرکت مردم و مسئولین به سوی اصلاح الگوی مصرف را تحقق بخشند.

وی نقش خانم ها را در کانون گرم خانواده بی بدیل دانست و اظهار داشت: در طول هشت سال دفاع مقدس خانم ها به عنوان پشتیبان و هسته مقاومت مورد توجه بود و هم اکنون از خانم های محترم این انتظار می رود که به آموزشهای صحیح به دیگر اعضای خانواده و فرزندان به عنوان یک مدیر قوی و کارآمد موجبات رشد و تعالی خانواده ها و جامعه را فراهم کنند و در مصرف بهینه برق که همانا یک سرمایه است، موثر واقع شوند.

در ادامه این همایش، خانم مهندس غلامحسین کارشناس ارشد مدیریت مصرف به بیان راهکارهای عملی مدیریت مصرف برق و نحوه استفاده بهینه از لوازم الکتریکی در منازل پرداخت و روشهایی را به تفصیل به این شرح به حاضرین ارائه نمود:

-  خاموش کردن لامپ های اضافی

-  تمیزکردن منظم لامپ ها جهت استفاده از نور بهتر

- استفاده از لامپ های پربازده

-  استفاده از لامپ های کم مصرف

- استفاده از نور طبیعی در ساختمان

- طراحی مناسب روشنایی

- تغییر چیدمان اسباب منزل در جهت استفاده بیشتر از نور طبیعی

- نحوه استفاده صحیح از یخچال، کولرگازی و سایر لوازم خنک کننده

- شیوه بکارگیری اصولی ماشین های لباسشویی

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه توسعه زیربنایی هر کشور در گرو صحیح استفاده کردن از انرژی است و هزینه های زندگی به مصرف نادرست افزایش می یابد. به آگاهی بانوان از ساعات اوج مصرف انرژی برق در شبکه سراسری و خوزستان پرداخت و گفت: ساعات اوج مصرف به ساعاتی اطلاق می شود که مصرف در شبکه برق به بیشترین میزان خود در طول شبانه روز می رسد و از آنجا که از خصوصیت های صنعت برق همزمانی تولید و مصرف می باشد لذا نیروگاه های کشور در این ساعات اغلب به مدار می آیند. ساعات اوج مصرف در شبکه سراسری و در فصل سرد استان خوزستان در حوالی غروب تا ابتدای شب (حدود ساعات 6 الی 10 شب) بوده و در فصل گرما در استان خوزستان به دلیل استفاده از وسایل برودتی و سرمایشی در هنگام ظهر( حدود ساعت 13 تا 17) می باشد.

خانم مهندس غلامحسین در پایان این نشست افزود: میزان مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست و الگوی مصرف انرژی در ایران شبیه به هیچ کشوری نیست.

ایشان با اظهار این نکته که هزینه سرمایه گذاری برای تولید kwh 1 (معادل مصرف ده لامپ رشته ای به مدت یک ساعت) نزدیک به 1400 دلار می باشد و پتانسیل صرفه جویی انرژی درکشور ایران سالانه 5 میلیارد دلار(یک چهارم فروش نفت)می باشد گفت: می توان ادعا کرد ایران سرزمین اتلاف انرژی است .

لازم به ذکر است بابا برقی در پایان این مراسم با استفاده از شعار آهنگین و طرح سوال از حاضرین به اجرای برنامه نمایشی در خصوص استفاده صحیح از انرژی برق پرداخت که مورد توجه و استقبال خانواده ها قرار گرفت.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آذر ۱۳۸۸ساعت 15:49  توسط محسن حلالی نصب  | 

با حضور مدیریت برق منطقه 4 اهواز، ائمه جماعات تعدادی از مساجد معتمدین، مسئول پایگاه مقاومت بسیج و جمعی از معتمدین منطقه ملاشیه، همچنین شهردار منطقه 6  اهواز به منظور اجرای طرح برقرسانی اصولی و پایدار در بخش ملاشیه نشست هم اندیشی و تبادل نظر برگزار شد.

در ابتدای این نشست مدیر برق منطقه 4 اهواز ضمن برشمردن فوائد و دستاوردهای طرح تعالی خدمت به اهداف این نشست اشاره نمود و گفت: اجرای طرح های برق رسانی در مناطق مختلف نیازمند انجام یک سری هماهنگی و برنامه ریزی است که کارها به نحو مطلوب و سریع انجام شود و لازمه آن اجرای تمهیدات لازم است که این نشست هم اندیشی در راستای اجرای طرح اصلاح وبهینه سازی شبکه برق منطقه ملاشیه برگزار شده است.

مهندس علی عیداوی افزود: شرکت توزیع نیروی برق اهواز متولی برق رسانی، اصلاح و شبکه و خدمات نگهداری از شبکه برق است و این مسئولیت مهم باعث گردیده که شرکت توزیع برق، در فصول مختلف نسبت به ارائه برق پایدار به مشترکین اقدام نماید.

وی با بیان این که آنچه که انجام می شود در راستای رفاه و آسایش شهروندان است ادامه داد: در فصل تابستان شکایات فراوانی اعم از ضعف ولتاژ، نوسانات و قطع برق در خصوص وضعیت برق کوی ملاشیه به شرکت ارائه می شد که برهمین اساس تصمیم گرفته شد نسبت به اصلاح شبکه برق اقدام شود تا پس از آن شاهد چنین نابسامانی هایی در برق ملاشیه نباشیم. وی بهره برداری از شبکه برق را از جمله وظایف نیروهای شرکت توزیع نیروی برق برشمرد و اظهار داشت: سرقت شبکه برق مشکل مضاعفی است که علیرغم ایجاد اخلال در شبکه برق، خدمات رسانی به شهروندان را با تاخیر مواجه می کند و همین امر موجب نارضایتی مشترکین می گردد.

وی ضمن برشمردن آثار سوء برق های غیرمجاز بر شبکه برق ادامه داد: انشعابات غیرمجاز آثار مخربی بر شبکه و تاسیسات برق دارد که اگر این انشعابات جمع آوری و اصلاح نشوند، کما فی سابق مردم با مشکل افت ولتاژ و قطع برق مواجه خواهند بود.

مهندس عیداوی ساماندهی شبکه برق ملاشیه را متذکر شد و بیان داشت: در این خصوص، اصلاح و بهینه سازی شبکه فرسوده برق، توسعه شبکه ، برقراری کامل روشنایی منطقه ، برقراری تسهیلات برای مشترکین جدید و غیره صورت می گیرد. وی این نوید را به ساکنین داد که کلیه خدمات لازم به منظور اشتراک پذیری در محل صورت می گیرد و تسهیلات با شرایط خاص و به صورت اقساطی انجام می شود همچنین در خصوص منازل مسکونی که چند خانوار در آنها ساکن هستند به آنها «کد خانوار» داده می شود که براین اساس هزینه برق مصرفی تصاعدی محاسبه نشود و مستلزم پرداخت هزینه برق سنگین نخواهند شد.

مدیریت برق منطقه 4 اهواز با بیان این که بیش از 5 هزار خانوار در منطقه ملاشیه ساکن هستند در خصوص مشخصات اجرای طرح گفت: هم اکنون 2044 مشترک برق وجود دارد که بنا است دو هزار انشعاب جدید واگذار شود. همچنین علی رغم وجود 82 دستگاه ترانس 32 دستگاه ترانس جدید نیز نصب خواهد شد .

وی دیگر تاسیسات مورد نصب را شامل 172 پایه فشار متوسط 660 پایه فشار ضعیف، 7 کیلومتر شبکه فشار متوسط ، 70 کیلومترکابل خود نگهدار و 551 چراغ جدید برای روشنایی معابر با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و هفتصدمیلیون تومان برشمرد و یادآور شد: اطلاع رسانی های لازم در خصوص اجرای طرح از 20 روز گذشته آغاز شد و بنا داریم پروژه ظرف چهار ماه و قبل از آغاز فصل گرما به اتمام برسد.

مهندس عیداوی از آماده بودن 2000 پوشه و فرم های مربوطه خبر داد و افزود: از معتمدین و مسئولین مربوطه حاضر در این نشست درخواست می شود تا با آگاه نمودن ساکنین منطقه از فواید اجرای طرح، زمینه تسریع کار را فراهم نمایند تا انشاء ا... در تابستان آینده شاهد نتیجه مثبت طرح باشند.

همچنین در این نشست مهندس عچرش شهردار منطقه 6 ضمن اعلام هرگونه همکاری به منظور تسریع در اجرای پروژه گفت: یقینا اجرای هرگونه طرحی در منطقه ملاشیه رفاه و آسایش ساکنین را به همراه خواهد آورد و شهرداری هرگونه آمادگی را در جهت آگاهی بخشی و خدمات دهی اعلام می دارد و این اطمینان داده می شود که به منظور اجرای هرچه بهتر و سریعتر طرح، در کنار مسئولین شرکت برق خواهیم بود.

در پایان نشست جمعی از معتمدین و بزرگان منطقه ملاشیه به نمایندگی از ساکنین به بیان دیدگاه و مسائل و مشکلات پرداختند و در این راستا شرکت توزیع نیروی برق این اطمینان خاطر را داد که آماده هرگونه همکاری در تغییر و اصلاح شبکه برق می باشد.

لازم به ذکر است که مدیریت برق منطقه 4 اهواز پس از شنیدن موضوعات مطرح شده این قول را به آنها داد که تمام سعی خود را در جهت رفاه حال ساکنین انجام خواهد داد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۸۸ساعت 8:33  توسط محسن حلالی نصب  | 

طی مراسمی با حضور سرپرست و معاون امور عمرانی استانداری ایلام ، نماینده حوزه جنوبی استان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان و تعدادی دیگر از مدیران استان و شهرستان پروژه آهن زدایی آب شرب مجتمع ماژین افتتاح شد.

در این مراسم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ضمن ارائه گزارشی در خصوص وضعیت آب شرب مناطق مختلف گفت: بیش از 40 درصد جمعیت روستایی در 560 روستای استان، تحت پوشش خدمات شرکت آبفار استان قرار دارند . مهندس بیرنوندی گفت: خوشبختانه علیرغم وجود خشکسالی های پیاپی در دوسال گذشته، با اقداماتی که انجام شده است، این شرکت توانسته است که رضایت خوبی بین روستائیان و مسئولین ایجاد کند.

وی درخصوص افتتاح پروژه حذف آهن از آب شرب مجتمع ماژین گفت: از سال 86  باتوجه به کمبود آب شرب 4000 خانوار روستایی، با هدف حل مشکل کمی آب مجتمع 14 روستایی ماژین در طی 3 سال گذشته با احداث 13000 متر خط انتقال و احداث 4 باب مخزن بتونی با حجم 610 متر مکعب این مجتمع در دست اقدام قرار گرفت که به علت خشکسالی ، غلظت آهن موجود در سرچشمه ها بالاتر از حد استاندارد رسید و این شرکت با تلاش پرسنل خود و مطالعات میدانی و کتابخانه ای پروژه ای را به صورت تزریق کلر در بالاست و تبدیل آهن دو ظرفیتی به سه ظرفیتی در پایین دست و عبورآن از 7 دستگاه فیلترشنی به ظرفیت 5/31 لیتر در ثانیه آغاز کرد. به طوریکه با نصب این دستگاهها کیفیت آب شرب روستاهای این مجتمع به مطلوبترین حالت ممکن رسیده است .

استفاده از سیستم هوشمند کلرزنی با قابلیت ارسال پیامک و آلارم در صورت بروز مشکل، راندمان بالای 95 درصد فیلترهای شنی، استفاده از نیرو و انرژی ثقلی برای فیلترهای شنی در فاز اول، احداث اتاقک کلرزنی به مساحت 35 متر مربع ، احداث 525 متر مربع سایت نصب 7 دستگاه فیلترشنی، خرید و نصب 2 دستگاه ترانس برق از دیگر مشخصات این پروژه می باشد.

لازم به ذکر است که کل اعتبار هزینه شده برای این طرح، بالغ بر 1670 میلیون ریال می باشد.

در ادامه این مراسم نماینده شورای 14 روستایی مجتمع ماژین و همچنین آقای عزتی نماینده حوزه جنوبی استان در مجلس طی سخنانی از زحمات شرکت آب  و فاضلاب روستایی تقدیر و تشکرکردند.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم آذر ۱۳۸۸ساعت 8:44  توسط محسن حلالی نصب  | 

 دکتر عبدالرسول نیکخوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان در میزگرد مطبوعاتی خود که با موضوع بیماری آنفولانزای خوکی (نوع A) در سالن اجتماعات این معاونت برگزار شد گفت: با توجه به اینکه موضوع بیماری آنفولانزای خوکی یکی از موضوعات روز در کشور و دنیا به شمار می رود سعی بر این داریم که هر دو هفته یک بار میزگردی با این موضوع داشته باشیم تا بتوانیم افکار عمومی را از آخرین اطلاعات این بیماری آگاه سازیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه یکی از برنامه هایی که هم در سطح کشور و هم در سطح استان مورد اجرا قرار گرفته بحث اطلاع رسانی و حساسیت مردم از یک سو و از سوی دیگر حساسیت مسئولین و دست اندرکاران در زمینه پیشگیری و مراقبت بوده است، زیرا اکنون ما در فاز 6 پاندمی یعنی عالمگیری این بیماری هستیم یعنی اینکه این فاز از بیماری انتقال از انسان به انسان است و محدود به یک کشور و منطقه نیست و از مرز قاره ها هم گذشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه انتقال این بیماری اجتناب ناپذیر است گفت: با توجه به اینکه نمی توان از بیماری پیشگیری کرد، اما در دنیا یک سری اقدامات برای مباریه با این بیماری لحاظ شده است که می توان به رعایت نکات بهداشتی به صورت فردی و جمعی اشاره کرد، زیرا این بیماری سرعت انتقال و انتشار بالایی دارد و ما قصد داریم با رعایت نکات بهداشتی در ابتدا با بیماران کمتری مواجه شویم و در وهله بعد بتوانیم به بیمارانی که دچار می شوند بهتر رسیدگی کنیم و همچنین می خواهیم در این بین فرصتی ایجاد شود تا شاید واکسنی را که قرار است برای این بیماری تولید شود از راه برسد و افراد پرخطر را واکسنیه کنیم، بلکه آمار افراد مبتلا را کاهش دهیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان داشت: با توجه به اینکه تردد بین قاره ها و ارتباطات بسیار بالا رفته است، پیش بینی می شود این بیماری تا 2 سال در کشور ما ماندگار باشد و چیزی حدود 2 میلیارد نفر در جهان به این بیماری مبتلا شوند و ما می بایست در این 2 سال به فکر کند کردن و یا از بین بردن این بیماری در کشورمان باشیم.

نیکخوی خاطرنشان ساخت: خوشبختانه 98 درصد بیماران مبتلا به آنفولانزای نوع A دچار نوع خفیف تا متوسط این بیماری می شوند که با درمانهای ساده و معمول علائم کاهش می یابد و بعد از یک هفته بیمار بهبود می یابد و می تواند 24 ساعت بعد از اینکه تب بدنش قطع شد مرخص شود، همچنین بین یک تا 2 درصد از بیماران ممکن است دچار نوع شدید این بیماری شوند که می بایست به بیمارستان مراجعه کنند و این موضوع شامل افرادی می شود که دارای بیماری های پرخطر هستند و اصولا سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و استعداد مبتلا به بیماری ها را دارند.

وی گفت: از بین افراد بستری شده 10 تا 30 درصد که حال بدتری دارند به ای سی یو منتقل می شوند که 98 درصد این آمار سرپایی مشکل شان حل می شود و یک تا 2درصد این بیماران به ای سی یو منتقل می شوند که عمدتا مرگ و میر در کسانی وجود دارد که به ای سی یو منتقل می شوند.

 رئیس مرکز بهداشت خوزستان اضافه کرد: مرگ و میر در آنفولانزای فصلی بسیار از مرگ و میر در آنفولانزای نوع A بیشتر است و معمولا ما هر ساله در پائیز و زمستان با آنفولانزای فصلی مواجه هستیم که علائم آن سرماخوردگی و تب است، اما علت آنکه ما از بیماری آنفولانزای خوکی می ترسیم سرعت انتقال و انتشار آن است و افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند 4 برابر افرادی هستند که به آنفولانزای فصلی دچار می شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه آنفولانزای نوع A به صورت موج موج وارد کشور می شود گفت: ماندگاری این بیماری در کشور 2 سال است و به صورت موج موج وارد کشور می شد که معمولا هر موج بین 6 تا 8 هفته طول می کشد و بعد 2 تا 3 ماه موج جدیدی از راه می رسد، اما در این بین ماههایی که از سال سرد است باعث می شود ماندگاری ویروس بیشتر شود و در ماههایی که از سال هوا گرم می شود این ویروس زودتر می میرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بدلیل اینکه تاکنون واکسن قابل قبول و تائید شده ای در دنیا برای آنفولانزای خوکی عرضه نشده است، بنابراین بهترین راه پیشگیری جلوگیری از انتشار قطرات تنفسی در هنگام سرفه کردن و عطسه کردن و صحبت کردن است که می توان با رعایت 2 نکته بهداشتی از انتشار آن جلوگیری کرد اول اینکه مردم تلاش کنند به خصوص در محیط ابتلا به این بیماری از دستمال کاغذی مصرف کنند و بعد آنرا در پلاستیک بگذارند و در سطل های دربسته آشغال بیاندازند و دوم اینکه از ماسک استفاده کنند و بعد از 2 ساعت بدلیل اینکه ماسک مرطوب می شود و می تواند باعث زنده ماندن ویروس و همچنین جذب آن شوند آن را عوض کنند.

وی به اصلی ترین راه انتقال این بیماری اشاره می کند و ادامه می دهد: یکی از مهمترین و اصلی ترین راه های انتقال این بیماری دست دادن، روبوسی کردن و ... است که هر زمان دست آلوده به مخاط چشم، بینی و دهان زده شود این بیماری بوجود می آید که می بایست برای جلوگیری از این موضوع دست ها را به طور مرتب با مواد شوینده شست، در این راستا برای برخی سوال پیش می آید که با چه ماده شوینده ای باید دست ها را شست که باید گفت فرقی نمی کند و تمام مواد شوینده می توانند این میکروب و ویروس را از پای درآورند و کاملا از انتقال و انتشار این بیماری جلوگیری می کنند.

نیکخوی تصریح کرد: یکی از مهمترین راه ها و زمینه های پیشگیری از این بیماری آموزش و فرهنگ سازی است، از این رو برنامه های آموزشی از طرف مرکز بهداشت استان از ابتدای سالجاری درست در زمان وقوع پاندمی در دنیا به شکل گسترده ای در استان توسط ما صورت گرفت که گروه های هدف مثل آموزش و پرورش، کارخانه ها، مراکز نظامی، اصناف و ... را مد نظر قرار دادیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان به عملکرد این مرکز در رابطه با آنفولانزای نوع A از ابتدای سال تا پایان آبان ماه سالجاری اشاره می کند و می گوید: از ابتدای سال تاکنون 117 بار با جراید و خبرگزاری ها مصاحبه صورت گرفته، 5 بار میزگرد های مطبوعاتی برگزار کرده ایم، 7 بار به جراید جوابیه فرستاده ایم، 208 دقیقه برنامه رادیوئی داشته ایم، 128 دقیقه برنامه تلویزینی، 6 مقاله در جراید و وبلاگ ها منتشر کرده ایم، 652 جلسه هماهنگی درون بخشی برگزار کرده ایم، 1261 جلسه برون بخشی، 26 مورد جلسه کمیه آموزش سلامت در معاونت و استان، 31 مورد برگزاری همایش و کارگاه ، 12013 کلاس آموزشی، 452743 نفر آموزش دیده اند، 885375 پمفلت تولید و توزیع گشته، 12100 پوستر و 10000 برشور تولید و توزیع گشته، 138318 اطلاعیه بهداشتی توزیع کرده ایم، 70 جزوه تولید و توزیع گشته، 387 پلاکارد و 33 بنر نصب شده و 757 سی دی آموزشی در این رابطه توزیع کرده ایم.

وی گفت: با توجه به اینکه می خواشتیم یک برنامه هماهنگ در زمینه نوع برخورد صحیح و علمی با بیماران در بیمارستان ها صورت بگیرد از بیمارستان های سطح استان چه دولتی و چه خصوصی خواستیم تا با معرفی یک نفر به ما و با حضور در کلاسهای آموزشی که به مدت 4 ساعت برگزار شد آخرین اطلاعات و دستورالعمل های وزارتی را در مورد افرادی که باید بستری شوند دادیم، همچنین به آنها نوع دارو، تعداد دارو و نحوه مصرف دارو را هم آموزش دادیم که اکنون این فرد در بیمارستان به نام مرجع نام گرفته و اکنون در هر بیمارستانی یک متخصص در این رابطه وجود دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان ساخت: یکی از اهداف ما برای پیشگیری از آنفولانزای نوع A بازدید هفتگی از مدارس است که در این بازدید با طرح سوال از مدیران، معلمان، کارگران و دانش آموزان سعی در سنجش آموزش های فرا داده شده می شود که در صورت لزوم این کلاس ها را بار دیگر برگزار می کنیم، از این رو در برخی از زمینه ها آمار آموزش ما به بیش از 100 در 100 هم رسیده است، همچنین آموزش های هفتگی زندانها، پادگانها، ادارات و ... هم جزء برنامه های ما است.

دکتر نیکخوی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در حال حاضر واکسنی در بازار به نام واکسن آنفولانزای فصلی موجود است، ولی قطعا این واکسن نمی تواند از بیماری آنفولانزای نوع A جلوگیری کند، از این رو بدلیل محدود بودن این واکسن سعی خواهیم کرد این واکسن را در وهله اول برای افراد پرخطر تجویز کنیم و بعد مابقی افراد، از این متاسفانه شنیده شده برخی از داروخانه ها واکسن آنفولانزای فصلی را به جای واکسن آنفولانزای نوع A به مردم می فروشند.

وی بیان داشت: در این فصل 4 نوع بیماری با علائم شبیه به هم وجود دارد که می توان به سرماخوردگی، حساسیت و آلرژی فصلی، آنفولانزای فصلی و نوع A اشاره کرد که در همگی آنها سرفه و عطسه و بدن درد و آبریزش بینی و تب وجود دارد اما خوشبختانه پزشکان ما با توجه به آموزشهای لازمی که دیده اند با یک تفاوت ریز و صحیح می توانند نوع بیماری را تشخیص دهند و آن را تفکیک کنند، ولی برخی مواقع این بیماری با عوامل بالینی قابل تشخیص نیست و می بایست با تفکیک نهایی نوع آنها محرز شود که ما سعی می کنیم فقط برای بیمارانی که نیاز به بستری دارند  آزمایش انجام دهیم تا بتوانیم نوع بیماری را تشخیص دهیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا آمار دقیقی از افراد مبتلا به بیماری نوع A داده نمی شود گفت: دلیل اینکه در هیچ جای دنیا آمار افراد مبتلا به آنفولانزای نوع A را گزارش نمی دهند در اول ترخیص شدن 98 درصد که سرپایی مداوا می شوند و قطعا بیماری آنها ثبت نمی شود و در وهله بعد آنهایی را به ثبت می رسانند که بستری می شوند و آزمایش دهند و جواب قطعی آن مبنی بر مبتلا شدن به این بیماری داده شود، بنابراین سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که این آمار قابل استناد نیست.

نیکخوی گفت: در خوزستان تاکنون 930 نفر با علائم سرماخوردگی به ما مراجعه کرده اند که تنها 4 درصد این افراد یعنی حدود 40 نفر بیماریشان مثبت بوده و 96 درصد این آمار قطعی نبوده است که در این بین تنها 3 نفر فوتی گزارش شده که سن آنها بین 12 تا 27 سال بوده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به اینکه تنها 3 استان دارای آزمایشگاه شناسایی این بیماری هستند گفتند: تبریز، تهران، خوزستان به آزمایشگاه شناسایی بیماری آنفولانزای نوع A مجهز هستند که آزمایشگاه خوزستان در دانشکده پزشکی جندی شاپور اهواز مستقر است و زیر نظر وزارت بهداشت عمل می کند و می بایست آزمایشات ایلام، کرمانشاه، لرستان، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان را انجام دهد و بدون شک با توجه به اینکه قیمت این آزمایش 76 هزار تومان است سعی خواهیم کرد افرادی را که واقعا مشکوک به این بیماری آن هم به صورت حاد هستند آزمایش کنیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه موج سوم آنفولانزای نوع A با بازگشت حجاج شدت خواهد گرفت گفت: برگشت حجاج به کشور موج سوم این بیماری را تشکیل می دهد ولی هم اکنون در موج دوم بسر می بریم که در این راستا تمهیدات لازم پیش بینی شده و از پزشکانی که همراه حجاج هستند و در کلاسهای تابستانه ما آموزش لازم را دیده اند و همچنین با همکاری سازمان حج و اوقاف و توصیه های لازمی که به آنها داده شده سعی خواهیم کرد افرادی را که دچار سرماخوردگی شده اند را مراقبت ویژه کنیم و از آنها می خواهیم که حداقل یک هفته دید و بازدیدهای خود را به عقب بیاندازند، از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند و در نهایت در خود فرودگاه اکیپی در ساعت های مشخص برای غربالگیری افراد وجود دارد که در صورت مشاهده شدن علائم این بیماری در فردی از او مراقبت های بهداشتی را به عمل آورند.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم آذر ۱۳۸۸ساعت 16:43  توسط محسن حلالی نصب  | 

افزایش 4 درصدی ازدواج و 25 درصدی طلاق در 7 ماهه سالجاری

مقدمه : انشاءالله سپید بخت بشی، انشاء الله تو لباس دومادی ببینمت پسرم، از اون طرف هم مادر دختر میگه انشاء الله کسی شوهرت بشه که لیاقتت رو داشته باشه و شب عروسیت رو ببینم و خوشبخت بشی.

حرفهایی رد و بدل می شود که هر دختر و یا پسری آرزوی شنیدنشون را دارند، آرزو دارند که این مهم به واقعیت تبدیل بشه و آرزو دارند خوشبخت بشن و در ازدواج به سعادت برسند.

اما متاسفانه علیرغم اینکه آمار ازدواج در استان ما به خوبی بالا رفته است، از طرفی هم آمار طلاق سر به فلک کشیده و طبق برخی از شنیده های ما روزانه چندین و چند طلاق در سراسر کشور رخ می دهد که گویا تهران اولین استان در این رابطه است.

چشم و هم چشمی، بی بندباری، توقع های بیجا و بالا، مهریه های سنگین، عدم احترام به خانواده ها، مسائل اقتصادی، اعتیاد، هوسرانی، شک و تردید به یکدیگر و ... از مهمترین علت های طلاق در تمامی استانهای کشور به شمار می روند، اما یکی از مهمترین دلایلی که این روزها بسیار در حال رقابت است تا خود را به صدر جدول عوامل طلاق در خوزستان برسونه دخالت های بیجای خانواده است که فکر می کنم این قضیه در تمام کشور نقش غیرقابل انکاری داشته باشه که در این رابطه یکی از سردفتر داران ثبت ازدواج در خوزستان می گه، دخالت های مادرزن و مادرشوهر در این چند سال اخیر در منهدم کردن زندگی ها بسیار نقش داشته که امیدوارم در این رابطه فکری شود تا شاهد از هم پاشیده شدن زندگی ها نباشیم که بطبع آن اگر فرزندی در این ازدواج متولد شده باشه بسیار با مشکل مواجه می شه و زمینه بزهکاری رو تو جامعه افزایش میده.

اما یکی دیگر از سردفتر داران که بعد از احوالپرسی گرمی که با او می کنیم و متوجه می شود خبرنگار روزنامه هستم خیلی ما رو تحویل می گیره، ولی وقتی متوجه سوژه گزارشم می شه بدون خداحافظی تلفن رو قطع می کنه که بعد از پرسیدن علت میگه آقا دیگه در رابطه با طلاق به این دفتر زنگ نزن.

آری طلاق یکی از منفورترین حلال هایی است که خداوند او را برای به بن بست رسیدن زندگی ها قرار داده و در جایی آمده است که عرش خداوند از وجود طلاق به لرزه درخواهد آمد.

اما طلاق یک سوی ماجرا است و اتفاقات بعد از طلاق سوی دیگر و بحرانهایی که می تواند بسیار گریبان مرد و زن را بگیرد، مفسده های اجتماعی و اخلاقی، بحرانهای روحی و عاطفی، بی حامی ماندن زن، شکست روحی بیش از اندازه مرد به این دلیل که زن میتواند درددل کند و مرد بیشتر به دل می کشد و ... که می بایست برای حل آنها فکری اساسی شود.

در همین رابطه و با توجه به اینکه آمار طلاق بی رویه در کشورمان در حال گسترش است خبرنگار ما به تهیه گزارشی در این خصوص پرداخته است که ماحصل آن در ذیل می آید:

عزیزالله ناصر مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک خوزستان به آمار ثبت ازدواج و طلاق در 7 ماهه سالجاری اشاره می کند و می گوید: در 7 ماه اول سالجاری تعداد 34431 مورد وقایع ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به 7 ماهه سال گذشته 4 درصد رشد داشته است، همچنین در 7 ماهه امسال تعداد 3486 مورد وقایع طلاق به ثبت رسیده که نسبت به 7 ماهه سال قبل 688 مورد یا به عبارتی 25 درصد افزایش یافته است.

وی در پایان گفت: این اداره معمولا طلاقی را به ثبت می رساند که حکم محاکم قضایی را داشته باشد و لاغیر و این گونه نیست که دفترخانه ای بدلیل اینکه طرفین برای طلاق به توافق رسیده اند طلاق را ثبت کند.

همچنین محسن زنگنه رئیس سازمان ملی جوانان تهران در نشست مطبوعاتی خود که دیروز برگزار شد از رشد 21 درصدی آمار طلاق در شش ماه اول امسال در تهران خبر داد و گفت: یکی از دلایل این مسئله دوری خانواده‌ها از مسائل اجتماعی و ارتباط مستقیم آنها با مسائل سیاسی است.

وی افزود: آمار ازدواج در تهران در 6 ماهه اول سال سه و نیم درصد کاهش پیدا کرده است.

این مقام ارشد در سازمان ملی جوانان با اشاره به آمار طلاق در سال 87  اظهارداشت: از 110 هزار و 510 مورد طلاق اتفاق افتاده در این سال، 46 درصد در فاصله زمانی یک تا چهار سال رخ داده که بسیار آمار امیدوار کننده ای است.

زنگنه ادامه داد: در این آمار زوج ها در 15 درصد کمتر از یک سال، 13 درصد دو سال، 10 درصد سه سال و 8 درصد باقی مانده چهارسال با یکدیگر زندگی کرده اند.

رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران خاطرنشان کرد: افزایش کلاسهای مشاوره، فرهنگسازی و توانمند سازی جوانان در مبحث ازدواج سبب شده طول مدت ازدواج از یک سال به چهار سال افزایش یابد.

حاجی محمد موحد نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با علل افزایش طلاق در خوزستان گفت: از اینکه طلاق در خوزستان و یا استان دیگر علت و دلیل خاصی داشته باشد دور از ذهن است ولی متاسفانه طلاق در کشور یک امر فراگیر شده است و این خطر در تمامی استانهای کشور احساس می شود که می تواند باعث معضلات فراوانی در کشور شود.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین علل افزایش طلاق که این روزها بسیار جایگاه پیدا کرده است فاصله گرفتن از فرهنگ دینی و شیعی است که اگر ما بتوانیم فرهنگ امیرالمومنین و فاطمه (س) را دریابیم و اگر بتوانیم فرهنگ دینی خود را در جامعه گسترش دهیم بسیار در کاهش طلاق ها می توانیم موفق عمل کنیم.

رئیس کمیته قضایی کمیسیون اصل 90 بیان داشت: در راستای این فرهنگ ها خواهیم دید که تقاضاها، خواسته ها، مشکلات، مسائل و عوامل به تمام معنا به حداقل خواهند رسید و وقتی مبنای ما کلام دین و فاطمه، محمد و علی شد آنجا است که به این نتیجه می رسیم باید از خیلی خواسته های نامشروع و خلاف انتظار و خلاف واقعیت حاکم بر خانواده ها بگذریم تا شاهد حل شدن مسائل باشیم و اگر می خواهیم این مشکل و معضل حل شود می بایست به این سمت و سو حرکت کنیم.

نماینده بهبهان تصریح کرد: شما خانواده هایی را که به دین و فرهنگ ازدواج به سبک حضرت امیرالمونین نگاه ویژه ای دارند بنگرید که آیا طلاقی در زندگی آنها رخ داده است و اگر رخ داده آمار چند درصدی دارد، از این رو فکر می کنم چشم و هم چشمیها، عدم تقید مرد و زن به مسائل خانگی، کوتاه نیامدن در مشاجره های لفظی، توقع های بالا، دخالت های بیجای خانواده و ... و از همه مهمتر فاصله گرفتن از مکتب امیرالمومنین در ازدواج ها از مهمترین علل طلاق باشد.

وی گفت: یکی از مهمترین مشکلاتی که بسیار می تواند بعد از ثبت طلاق برای جامعه ما ایجاد خطر و تهدید نماید، کودکان حاصله از این ماجرا هستند که طبیعی است آنها زندگی را دوست دارند که پدر و مادر در آن وجود داشته باشند و به اعتقاد من دولت همان اندازه که روی مسائل طلاق حساس است می بایست دو چند برابر بر فرزندان مولد این قضیه حساس باشد زیرا کودک متولد شده در این ماجرا دچار مظلومیت می شود و بعد بدلیل کمبود محبت و عاطفه هم برای خود و هم برای کشور مشکلاتی را بوجود می آورد.

موحد در پایان با توجه به نزدیک بودن سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه خواستار ترویج فرهنگ ازدواج به این سبک در جامعه شد.

مجتبی خوشنویش که بیش از 40 سال است سردفتر ثبت ازدواج است در این رابطه می گوید: از مهمترین علت های طلاق می توان به دخالت های بیجای خانواده به خصوص مادرزن و مادرشوهر اشاره کرد، این در حالی است که پدر و مادر به فرزندان خود قبل از ازدواج بگویند که عروس در خانه باید خدمتگزار داماد باشد و همچنین داماد باید در خانه خدمتگزار عروس تا زندگی بوجود آید مطابق زندگی حضرت محمد که سراسر همراه با محبت و عشق بود، نه اینکه زندگی بوجود آید که در همان ابتدایش می گویند می بایست گربه را دم حجله کشت که این موضوع بسیار بد و باعث بوجود آمدن مشکلات فراوان می شود.

مسئول دفتر ثبت ازدواج شماره 140 اهواز ادامه داد: متاسفانه چند سالی است که باب شدن مهریه های بالا این دلهره را در مرد بوجود می آورد که مبادا با کوچکترین مشکل زن و یا خانواده زن تحریک به اجرا گذاشتن مهریه شوند، این در حالی است که من در 40 سال سابقه کار خود دیده ام که زوج هایی که با مهریه پائین سرخانه و زندگی خود رفته اند کمتر از زوج هایی به مشکل برمی خورند که با مهریه بالا بر سر خانه و زندگی خود رفته اند و متاسفانه ملاحظه شده که خانواده دختر می گویند مهریه پشتوانه دخترمان است در صورتی که پشتوانه دختر می بایست عقل او باشد.

وی بیان داشت: بعد از ازدواج دختر و پسر باید بیشتر از قبل به فکر احترام گذاشتن به پدر و مادر و خانواده یکدیگر باشند و سعی در برقراری صله رحم کنند، در غیر این صورت احتمال دخالت های بیجای خانواده ها و مشکلاتی از این قبیل بسیار بوجود خواهد آمد.

خوشنویس با اشاره به اینکه سالانه بیش از 1000 مورد ازدواج در این دفتر به ثبت می رسد گفت: جوانان خوزستانی جوانان بسیار خوبی هستند و قطعا برای این ازدواج نمی کنند که بعد از مدتی از یکدیگر جدا شوند از این رو پدر و مادر می بایست بسیار مراقب استوار شدن زندگی تازه تشکیل شده پسر و دخترشان باشند و به آنها تسهیلات بدهند، زیرا 5 سال اول زندگی بسیار حساس است و نیاز به مراقبت دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: متاسفانه این روزها آمار ازدواج هایی که دختر از پسر بزرگتر است به شدت در حال افزایش است و این موضوع بسیار باعث اختلاف نظر در پسر و دختر می شود، این در حالی است که بسیار سفارش شده حتما مرد می بایست از زن دارای برتری هایی باشد.

مسئول دفتر ثبت ازدواج شماره 140 اهواز به فرزندان طلاق اشاره می کند و می گوید: به یاد دارم همیشه مادرم می گفت این پسر بی پدره ولی پدرش زنده است، برای اینکه با پدرش زندگی نمی کنه، و اون مادری که با بچه اش زندگی نمی کنه بدلیل عدم محبتی که فرزند در خود احساس می کند می تواند او را دچار مشکلات فراوانی کند.

خوشنویس با اشاره به فاصله گرفتن خانواده ها از ازدواج به سبک و سنت حضرت علی و حضرت فاطمه گفت: متاسفانه ما از این سنت بسیار فاصله گرفته ایم، زیرا زمانی که حضرت فاطمه در بستر بیماری افتاده بود از حضرت علی طلب انار کرد و حضرت علی برای اینکه حضرت فاطمه احساس تنگی نکند تمام بازار را برای یافتن انار جستجو کرد، همچنین حضرت فاطمه برای حضرت علی در خانه داری و تربیت فرزندانش سنگ تمام گذاشت، از این رو از پسران و دختران انتظار می رود توقعاتی داشته باشند که در حد توان یکدیگر باشد.

وی در پایان گفت: از پدر و مادران خواهش می کنم که سعی بر فراهم کردن امکانات ازدواج برای فرزندان خود کنند تا پایه های زندگی آنها محکم و محکم تر شود.

همچنین آل علی مسئول دفترخانه شماره 5 اهواز که دفترشان قدمتی نزدیک به 100 سال دارد می گوید: به نظر من ریشه اغلب طلاقها در بحرانها و عواطف زمان کودکی برمی گردد، زیرا این موضوع که پسر و یا دختر بخواهد کمبودهای دوران کودکی خود را بعد از ازدواج دنبال کند وجود دارد و این موضوع اغلب در دختر خانمها وجود دارد و یا می توان از این قبیل به مسائل و مشکلات مالی اشاره کرد.

وی ادامه داد: در تاریخ 27/7/88 عقدی در دفترخانه ما به ثبت رسید کهد ختر خانم 2 سال از آقا پسر بزرگتر بود، ولی متاسفانه این دو هم اکنون برای طلاق به نزد ما مراجعه کرده اند و تنها دلیل طلاق را هم اختلاف نظر بیان می کنند.

مسئول دفترخانه شماره 5 اهواز بیان داشت: شخصیت آدمی در یک سن خاص شکل می گیرد و طبیعی است که عوض کردن شخصیت کار بسیار مشکل و یا اصلا نشدی باشد از این رو بحرانهای اقتصادی، عاطفی، جنسی، توقعات بالا، چشم و هم چشمی ها، دخالت های بیجای خانواده ها، سوء ظن ها و ... از مهمترین عوامل طلاق در ایران باشد، من تعجب می کنم چرا در کشورهای اروپایی هیچ زوجی برای ازدواجشان مهریه در نظر نمی گیرند و یا اینکه توقعات آن چنانی از همسران خود ندارند ولی در ایران ما مهمترین مسائلی که به آن پرداخته می شود مهریه و جهیزیه و توقعات این چنینی است.

آل علی گفت: در دفتر ما با ایجاد یک مشاوره رایگان برای زوج هایی که به مشکل برمی خورند توانسته ایم از جدا شدن بسیاری از زوج ها جلوگیری کنیم و مشکلات آنها را حل کنیم که در این راستا به خود می بالیم و از خداوند متعال می خواهیم که گوشه چشمی به ما داشته باشد.

وی ادامه داد: همیشه 2 سال اول زندگی بسیار حساس و ویژه است از این رو بهتر است خانواده ها قبل از ازدواج خلقیات و روحیات پسر و دختر را به یکدیگر گوشزد کنند تا طرفین بهتر بتوانند برای ازدواج تصمیم بگیرند، متاسفانه اغلب مشاهده شده که دخالت های بی جای والدین به خصوص مادرها باعث انهدام بسیاری از زندگی ها شده است و یا اینکه بعد از ازدواج طرفین متوجه مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی، رابطه پنهانی داشتن و ... شده اند که به طلاق منجر شده و بعد از طلاق هم مشکلاتی بوجود می آید که بسیار سخت و زجر آور است.

مسئول دفترخانه شماره 5 اهواز خاطرنشان کرد: تحول فرهنگی و بالا بردن دیدگاه مردم، کتابخوانی و استفاده از مشاوره های ازدواج و خانواده، صحبت کردن و سوال و جواب دادن صادقانه به یکدیگر، پخش برنامه های متنوع از صدا و سیما در این رابطه، عدم لجبازی، کوتاه آمدن، استفاده گرفتن از نوع زندگی حضرت زهرا و حضرت علی و ... می تواند در کاهش آمار طلاق بسیار ما را کمک کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه بیشترین آسیب طلاق ها را فرزندان خواهند دید گفت: یک ازدواج همیشه پیام آور شادی و نشاط است و طبیعی است که ماحصل یک ازدواج فرزندانی هستند که به پدر و مادر احتیاح دارند تا بتوانند نیازهای خود را برطرف سازند، اما طلاق باعث عدم برطرف شدن نیازها و کمبودات می شود و می تواند زمینه بزهکاری در او را افزایش دهد، از این رو انتظار می رود زوج های جوان با استفاده گرفتن از سیره پیامبران در ازدواج ها به فکر استوار کردن و پایدار کردن زندگی های خود باشند.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم آذر ۱۳۸۸ساعت 16:41  توسط محسن حلالی نصب  | 

مقدمه: باران همیشه و همه حال هر فردی را به یاد نو شدن و تازه شدن می اندازد و هوا مطبوع و دل انگیز می شود و دشت و صحرا سبز و زیبا و زنده می شوند.

خشکسالی در خوزستان و در اغلب نقاط کشورم بسیاری را برای بارش باران این رحمت الهی دست به دعا کرده بود، اما متاسفانه همیشه و اغلب اوقات اولین بارندگی در خوزستان به خصوص اهواز بسیاری را با مشکل مواجه می کند و طعم شیرین این رحمت را برای بسیاری تلخ می کند.

ساعت 10 صبح روز یکشنبه مورخ 17/8/88 است که تلفن روزنامه به صدا درمی آید، آقای غلامی مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان پشت خط است و با حرارت می گوید: آقا به دادمون نمی رسید، چی شده آقای غلامی، از بارندگی ها تا الان که چیزی حدود یک هفته می گذره مرکز آموزش شماره یک رو آب لجن گرفته و این مسئله باعث شده که ما و کارآموزان با مشکلات زیادی برای تردد و عبور و مرور مواجه شوند.

لطفا اگر می شود خبرنگار و عکاستون رو برای تهیه گزارش و عکس بفرستید، سریع سوار ماشین میشیم تا به فنی و حرفه ای استان بریم، تو ماشین یاد حرفهای آقای غلامی افتادم که می گفت با اینکه یک هفته ای از بارندگی میگذره اما هنوز محوطه ورودی مرکز شماره یک آموزش فنی و حرفه ای در بلوار فنی و حرفه ای مملو از آبی است که بدلیل گرفتگی منحولها بوجود آمده.

متاسفانه به هر مسئولی هم اعم از مدیر آبفاضلاب اهواز، شهرداری و ... نامه نگاری کرده ایم تاکنون ترتیب اثری نداده است و این دو مسئول یعنی آب و فاضلاب اهواز و شهرداری کار خود را به دیگری واگذار می کنند و در این بین این مرکز که تنها هدفش خدمت عام المنفع است و قصد دارد جوانان استان را آموزشهای فنی فرا آموزد تا به راحتی بتوانند جذب بازار کار شوند با مشکل مواجه شده است.

از آب گرفتگی های بعد از باران راننده تاکسی هم حرف می زند و می گوید بعد از بارندگی بسیاری از مسیرها با مشکل آب گرفتگی مواجه شده بودند و هر چقدر هم کارگران شهرداری تلاش می کردند تا این آب ها را روانه چاه های فاضلاب کنند بی فایده بود زیرا یکی دیگر از چاه ها یا پر بوده و یا گرفته که آب را پس می زد و روانه خیابان می کرد.

به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان واقع در بلوار فنی و حرفه ای روبروی کوی پلیس می رسیم که وقتی قصد داریم وارد این مرکز شویم با بوی تعفن بسیار نامطبوعی مواجه می شویم و مجبوریم برای اینکه سریع از این فضا دور شویم به نزد آقای غلامی مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان برویم، او بعد از احوالپرسی می گوید غریب به 25 سال است که مشکل آب گرفتگی بعد از بارندگی گریبان فنی و حرفه ای و مردم منطقه را می گیرد و بسیاری را با مشکل مواجه کرده است، اما این مشکل در سالجاری به اوج خود رسیده است و ما مجبور شده ایم کلاسهای خود را تعطیل کنیم و در حال حاضر فقط یکی از کلاسها بدلیل اینکه با عقب افتادگی مواجه شده است برگزار شده و کارآموزان این کلاس هم مجبور هستند با خودرو از درب مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره یک بر سر آموزشگاه خود بروند و این طور که پیش می رود باید منتظر بمانیم تا آب بخار شود والله به هیچ وجه کسی قصد ندارد فکری برای تخلیه این آب کند.

غلامی ادامه می دهد که هر چقدر هم مسئولان و مدیران فنی وحرفه ای نامه نگاری کرده اند و پیگیر قضیه شده اند بی فایده بوده و چند باری هم تصمیم به تخلیه این آب توسط ماشین های تخلیه چاه گرفته اند ولی بعد از مدتی از دوباره روز از نو روزی از نو و این ماجرا بعد از یک بارندگی اوت می کند.

آقای غلامی بعد از صحبت های اولیه و بیان مشکلات ما را به مرکز شماره یک اهواز که درجنب اداره کل قرار دارد راهنمایی می کند، با صحنه ای مواجه می شویم که شاید اولین بار در عمر باشد در یک اداره کل با آن مواجه می شوم، محوطه ای که کاملا لنجنزار است و بوی تعفن آن بدجوری مشام را آزار می دهد و اگر سریعا از محل دور نشوی احتمال سرگیجه و مسموم شدنت وجود دارد.

در این راستا مهندس عبدالرحمن قلاوند مدیرکل فنی و حرفه ای خوزستان به مشکل گرفتگی فاضلاب مرکز شماره یک آموزش اهواز اشاره می کند و می گوید: 4 سالی می شود که مشکل گرفتگی فاضلاب به صورت بسیار حاد نه تنها گریبان این اداره را گرفته بلکه مردم این منطقه را هم با مشکل مواجه کرده است و متاسفانه پیگیری ها و تلاش های ما برای رفع این معضل تاکنون به نتیجه ای نرسیده است و متولیان این موضوع هنوز اقدامی برای رفع این معضل انجام نداده اند.

وی ادامه داد: شهرداری و شرکت آب و فاضلاب اهواز بدون شک متولیان حل این معضل می باشند، ولی تنها به ابراز همدردی بسنده کرده اند که فکر نمی کنم ابراز همدردی بتواند مشکلی را حل کند و این مشکل تا اصلاح شبکه فاضلاب ادامه خواهد داشت.

مدیرکل فنی و حرفه ای خوزستان بیان داشت: پیگیری های ما از طریق، شهرداری، شورای شهر، آب و فاضلاب و فرمانداری و استانداری و ... ادامه دارد ولی خوب متاسفانه این مشکل همچنان به قوت خود باقی است، اینکه هر سری اینجا را آب بگیرد و ما هم آنرا تخلیه کنیم مشکلی را حل نخواهد کرد.

قلاوند اضافه کرد: متاسفانه این معضل برای تردد کارآموزان و مربیان دشواری هایی وجود آورده و مجبور شده اند با سنگ چینی و چوب کنار هم گذاشتن پلی برای عبور خود درست کنند و همچنین وقتی این آب به بیرون از مرکز می رود باعث آلودگی و بوی تعفن شدید و امراض می شود و حتی پیگیری های ارباب و رجوع را برای حل مشکلات خود سخت می کند و متاسفم که باید بگویم تمامی این مشکلات بر اثر عدم رسیدگی ها و توانمندی ها رخ می دهد، این در حالی است که مسئولین باید بانی خیر برای مردم باشند.

وی گفت: خسارت های جانی که این مسئله به مردم وارد می کند به هیچ عنوان قابل جبران نیست و نمی توان با مسائل مادی آنها را حل کرد و تمامی این خسارت ها بر اثر نادیده گرفتن مشکلات از سمت و سوی مسئولین است.

عبدالرحمن قلاوند تصریح کرد: جای تعجب دارد که آقایان چگونه شبها را با آرامش می خوابند در صورتی که برخی مردم در مناطق محروم این آرامش را ندارند.

وی یادآور شد: فاضلابی که در خیابان جاری است بسیار آلوده است، مگر اینکه برخی آقایان با دروغ پردازی آلودگی آن را منکر شوند و متاسفانه در این بین همیشه با وقوع مشکل آب گرفتگی که معمولن در طول فصل گریبان مردم این منطقه را می گیرد تنها سلاح مردم با توجه به اینکه به خواسته ها و مشکلاتشان رسیدگی نمی شود بد و بیراه گفتن است.

 وی ضمن اشاره به عدم همکاری شهرداری و آب و فاضلاب اهواز، گفت:یک هفته ای است که از اولین بارندگی اهواز می گذرد ولی متاسفانه علیرغم تمام پیگیری ها و تماس هایی که با شهردار و دفتر وی گرفته ایم هیچ گونه جوابی به این مدیریت داده نشده که جای تعجب دارد و در نهایت هم مسئول دفتر وی گفتند که کار شما با شهردار چیست؟ در صورتی که ما تقاضای نشست خصوصی دارید.

قلاوند در پایان گفت: این مشکل می بایست توسط شهرداری و آب و فاضلاب اهواز مرتفع گردد و انتظار رسیدگی به این معضل را داریم.

 

بعد از گفتگو با مدیرکل فنی و حرفه ای استان تصمیم می گیریم به مرکز آموزش شماره یک برویم خلاصه از روی پاره آجرها و سنگ هایی که به ردیف برای عبور از لجنزار قرار داده بودند رد می شویم و به مرکز آموزش می رسیم، مجتبی تند و تند عکس می گیرد و ما هم با آقای غلامی مشغول گپ و گفتگو هستیم تا به یکی از استادان این مرکز می رسیم.

او می گوید، این مرکز بزرگترین مرکز موجود در خوزستان است که در دو تایم صبح و بعدازظهر حدود 400 نفر را آموزش می دهد ولی متاسفانه بعد از بارندگی چند روز پیش این مرکز به حالت نیمه تعطیلی درآمده و 2 نفر از کارآموزان این مرکز هم به گفته خودشان بیمار شده اند و قصد شکایت دارند.

وی ادامه داد: مگر می شود یک کارآموز برای فراگیری مهارتهای فنی به مرکز آموزش فنی و حرفه ای مراجعه کند بعد با یک صحنه واقعا ناشایست مواجه شود و مجبور شود از این مرداب عبور کند و با بوی تعفن سر کلاس حاضر شود و بعد هم با همان بوی تعفن به خانه برگردد و با توجه به اینکه این روزها بیماری هایی مختلفی در دنیا شایع شده است انتظار سلامتی خود را هم داشته باشد.

این مربی بیان داشت: در روزهای اول آب گرفتگی که سطح آب بالا بود برای عبور و مرور و حاضر شدن بر سرکلاس ها مجبور بودیم با وانت بار از درب مرکز تا سرکلاس ها که شاید فاصله آن به 50 متر هم نمی رسد برویم ولی اکنون با کمتر شدن آب با سنگ چینی هایی که انجام شده و تخته هایی که در این مسیر قرار داده ایم بر سرکلاس برویم که این واقعا برای یک اداره کل نازیباست.

اما عبدالمجید کیامهر سرپرست مرکز شماره یک فنی و حرفه ای اهواز که گویا او هم از وضعیت موجود بدجور به تنگ آمده بود گفت:  یک هفته از اولین بارندگی سالجاری اهواز میگذره و شما خودتان شاهد هستید که با چه مشکلی مواجه هستیم، اصلا بذارید من از شما سوال کنم برای اینکه به دفتر من برسید با چه مشکلی مواجه شدید.

وی ادامه داد: متاسفانه این آبی که در محوطه آموزش شماره یک فنی و حرفه ای اهواز جمع شده آب باران نیست، بلکه آب فاضلاب است و جدای از سختی عبور و مرور و تردد کارآموزان و مربیان و پرسنل این بخش خطر ابتلا به بیماری ها را هم افزایش می دهد، از این رو با شهرداری و شرکت آب و فاضلاب تماس گرفته ایم ولی دوست داریم شما هم با آنها تماس بگیرید و ببینید که چه جوابی می دهند سریعا هر کدام کار را به دیگری واگذار می کند.

کیامهر بیان داشت: در این مرکز 17 کارگاه اعم از برق صنعتی درجه یک، PLC، ابزار دقیق، تراشکاری، فرز کاری، جوشکاری، سایپا، ایران خودرو، صنعت ساختمان، مکانیک صنایع، تهویه و تبرید، الکترونیک صنعتی، CNC، فلزکاری و الکترونیک عمومی وجود دارد که 400 کارآموز در آنها مشغول یادگیری مهارت های مربوطه هستند و متاسفانه بعد از بارندگی تنها یک کلاس را برگزار کردیم که آن هم فقط بدلیل عقب افتادگی از برنامه بوده والله با توجه به این مشکل که بسیار هم می تواند خطرناک باشد قصد برگزاری این کلاس را نداشته ایم اکنون هم تا آخر هفته جاری کلاسها را تعطیل کرده ایم تا ببینیم بالاخره تکلیف چه می شود.

سرپرست مرکز شماره یک فنی و حرفه ای اهواز تصریح کرد: خسارت هایی که از این لحاظ به ما خورده شاید مالی نباشد ولی آیا خسارت آموزشی را می توان جبران کرد، خوشبختانه برای این مدیریت هزینه مالی زیاد مطرح و مهم نیست ولی باید مد نظر داشته باشیم این کارآموزان همه و همه سرمایه این مملکت هستند و قرار است هر کدام در آینده گوشه ای از صنعت استان را به دوش بگیرند و مدیریت کنند، حال باید مرکز آموزش آنها با چنین وضعی مواجه باشد و ما بدلیل گرفتگی فاضلاب این مرکز آنها را مدام به خانه بفرستیم تا مبادا مرض شوند.

وی در پایان گفت: متاسفانه بعد از گذشت 25 سال از این مشکل در این منطقه هنوز کسی به فکر تعمیر و بازسازی سیستم فاضلاب نیفتاده است، ما یک مرکز عام المنفعه می باشیم که هدف و نیتمان آموزش است و برای آموزش جوانان این استان گران قیمت ترین دستگاه ها را تا سقف 800 میلیون و بالاتر هم خریداری می کنیم اما متاسفم که این وضعیت در مرکز فنی و حرفه ای شماره یک بوجود آمده است.

مهدی آموزگار معاون مهارتهای پیشرفته مرکز شماره یک فنی و حرفه ای اهواز که مسئولیت رفع این موضوع به عهده اوست گفت: این اتفاق و مشکل به چند سال پیش مربوط می شود و تماس های مکرر ما هم با مسئولین تاکنون که در خدمت شما هستیم بی نتیجه مانده است، ما در این رابطه با آقای رستمی مسئول ستاد حوادث غیرمترقبه استانداری خوزستان، مدیرآبفا اهواز، مسئولان بهداشت، شهرداری، استانداری، فرمانداری و ... تماس گرفته ایم و به آنها مراجعه کرده ایم ولی فکر می کنم سهل انگاری از سوی مسئولین منطقه وجود دارد، از این رو ما 3 نفر را مامور پیگیری این معضل کرده ایم.

وی ادامه داد: در اهواز نزدیک به یکسال بارندگی نبوده ولی سیستم های فاضلاب برای آمادگی بارندگی فصل آینده به هیچ وجه لایروبی نشده و طبیعی است با اولین بارندگی فاضلاب و آبهای سطحی تمام اهواز را دربر بگیرند، من گلایه دارم از اینکه چرا باید از منطقه کوی رمضان تا به اینجا فاضلاب ها روی سیستم فاضلابی باشد که 25 سال پیش خودمان آنرا بنا کردیم و متاسفانه از آن زمان تاکنون در این سیستم هیچ گونه توسعه ای لحاظ نشده است.

آموزگار خاطر نشان کرد:با توجه به مشکلاتی که در این مرکز وجود دارد بارها به مسئولان استان نامه نگاری کرده ایم ولی متاسفانه این موضوع هنوز حل نشده است و به این دلیل که آب به بلوار فنی و حرفه ای هم می رود و باعث لغزنده شدن جاده می شود بارها شاهد تصادف و لیز خوردن موتورسواران بوده ایم.

مسئول سابق دفتر فنی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان بیان داشت: چند باری هم ماموران شهرداری آمده اند و درب منحول ها را برداشته اند و فقط به تمیز کردن سطحی منحول ها بسنده کردند و درب منحول را هم کناری گذاشته اند و از دوباره روز از نو و روزی از نو و آشغال ها به منحول می ریزند و باعث گرفتگی فاضلاب و بوی تعفن و امراضی که از این دست وجود دارد، از این رو به نظر می آید مسئولین باید برای تعویض سیستم فاضلاب این منطقه فکری کنند و یا اینکه از لوله هایی استفاده کنند که جوابگوی منطقه باشد.

وی گفت: در اهواز هر کس وظیفه و مسئولیتی دارد، اما متاسفانه انگار کسی برای دفع آبهای سطحی و لایروبی منحولها و سیستم فاضلاب مسئولیتی ندارد که هر ساله شاهد این معضل هستیم، از این رو از استاندار خواهش می کنیم در یک نشست اداری با حضور تمامی مدیران وظیفه این کار بسیار حیاتی را که به عهده چه ارگانی است معلوم و مشخص کند تا ما بدانیم که باید در صورت بوجود آمدن مشکل این موضوع را از چه طریقی پیگیری کنیم.

آموزگار گفت: متاسفانه با توجه به اینکه زمان زیادی از این مشکل می گذرد نمی توان در کوتاه مدت برای آن چاره ای اندیشید و ما از اداره فاضلاب برای اینکه کار خودشان آسان شود و تمام سیستم منطقه را به سیستم ما منتهی و وصل کرده است گله مندیم.

معاون مهارتهای پیشرفته مرکز شماره یک فنی و حرفه ای اهواز در پایان گفت: زمانی که قرار بود تمام سیستم فاضلاب منطقه را به سیستم فاضلاب فنی و حرفه ای وصل کنند ما مخالفت خود را اعلام کردیم ولی آنها به جای اینکه چاره ای بیاندیشند مردم را علیه ما کردند و به آنها گفتند فنی و حرفه ای اجازه نمی دهد برای شما سیستم فاضلاب بکشیم و ما هم برای اینکه با مردم رودر رو نشویم مجبور به پذیرفتن این موضوع شدیم ولی هنوز هم می گوئیم که سیستم فاضلاب فنی و حرفه ای جوابگوی این مشکل نیست.

همچنین آقای زبیدی مسئول خدمات اداره کل فنی و حرفه ای خوزستان در این رابطه گفت: هر بار که شاهد بارندگی هستیم سریعا فاضلاب این منطقه گرفته می شود و کارآموزان و در کل مردم منطقه با مشکل مواجه می شوند، هر بار هم که این مشکل بوجود می آید، فیلم و سی دی آنرا تهیه می کنیم و به مسئولان گزارش می دهیم ولی متاسفانه هر روز ما را به دیگری واگذار می کنند و عدم رسیدگی به این موضوع ما را نگران کرده است.

وی ادامه داد: متاسفانه این آب را حتی نمی توان با پمپاژ تخلیه کرد زیرا منحولها گرفته اند و از دوبار آب بالا می آید و بدون شک با این وضعیت کار کردن بسیار سخت و غیرقابل عمل است.

زبیدی تصریح کرد: این موضوع ما را وادار کرده است تا کلاسها را برای سلامتی کارآموزان و مربیان و پرسنل این بخش تعطیلی کنیم تا مبادا شاهد مریض شدن یکی از آنها باشیم، حتی این موضوع با توجه به اینکه سیستم مخابراتی ما زیرزمینی است به آن صدماتی وارد کرده است و کار ساختمانی ما تعطیل شده است.

مسئول خدمات اداره کل فنی و حرفه ای استان در پایان گفت: از مسئولین انتظار می رود فکری برای حل این مشکل کنند، زیرا مهمترین جامعه هدف ما در این مرکز قشر جوانان و جویای کار است که با این معضل امکان هدر رفت فرصت ها بوجود خواهد آمد.

همچنین عیسی حمیدی فر کارآموز رشته جوشکاری برق EC در این رابطه گفت: تا قبل از اینکه باران ببارد هیچ گونه مشکلی در این مرکز وجود نداشت و انصافا مربیان و استادان بسیار در امر آموزش ما دلسوزی به خرج دادند و هر آنچه را که می بایست در این مدت 5 هفته ای که بر سر کلاس ها حاضر شده ایم به ما یاد می دادند یاد داده اند.

وی ادامه داد: اما متاسفانه بعد از بارندگی سیستم فاضلاب این منطقه گرفت و در روزهای اول برای عبور و مرور و تردد مجبور بودیم با ماشین تا دم در کلاس درس برویم زیرا محوطه مرکز شماره یک فنی و حرفه ای اهواز به استخری از فاضلاب تبدیل شده بود، حتی من شاهد بودم برخی از هم دوره ای های ما چکمه می پوشیدند و از آین آب رد می شدند ولی باز هم آب به درون چکمه های آنها نفوذ می کرد و باعث نجاسات و بوی تعفن و مریضی هایی احتمالی می شد.

این کارآموز رشته جوشکاری برق بیان داشت: آموزش در این کلاسها برای ما بسیار مهم است، زیرا قصد داریم با آموزشی که در این کلاسها می بینیم وارد بازار کار شویم و بتوانیم زندگی برای خود تشکیل دهیم، از این رو با مشکلات ناچارا کنار آمده ایم و سعی کرده ایم به هر نحوی است خود را بر سرکلاس درس برسانیم و منتظر رفع این مشکل بمانیم.

حمیدی فر گفت: هر وقت کلاس آموزشی ما تمام می شود و قصد برگشت به خانه را داریم متاسفانه بدلیل اینکه لباس های ما بوی تعفن به خود گرفته اند راننده تاکسی و حتی مسافران بسیار بد با ما برخورد می کنند و برخی اوقات ما را سوار نمی کنند، از این رو از مسئولین انتظار داریم که به فکر حل این معضل باشند، زیرا ما احساس می کنیم با توجه به اینکه گفته می شود این مشکل قدیمی است مسئولان ما احساس مسئولیت نمی کنند و نمی خواهند که این مشکل حل شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: من از این مرکز بسیار راضی هستم و خدا را شکر نحوه آموزش مربیان و استادان بسیار عالی است ولی از مسئولین انتظار توجه و رسیدگی به حل مشکلات این مرکز دارم.

احمد سلامی دیگر کارآموز این مرکز گفت: متاسفانه این موضوع باعث تاثیر منفی در یادگیری آموزش هایی که استادان به ما می دهند می شود، مگر می شود اول صبح با این فکر بر سر کلاس آموزش حاضر شوی که مبادا فاضلاب تو را نجس کند و یا اینکه کلاس تعطیل شده باشد و یا اینکه استاد به این دلیل سر کلاس حاضر نشده باشد.

وی بیان داشت:در حال حاضر برای تردد و حاضر شدن سر کلاس از سنگ چینی و چوب چینی که همانند پلی شده است عبور می کنیم و به هر دردسری که شده خود را سرکلاس می رسانیم، از این رو ما از مسئولین انتظار زیادی نداریم و فقط خواستار رفع این مشکل هستیم تا بتوانیم با خیال راحت سر کلاس آموزش حاضر شویم.

همچنین دشت بزرگ یکی از کسبه بلوار فنی و حرفه ای در رابطه با مشکل آب گرفتگی که بعد از بارندگی بوجود آمد گفت: متاسفانه این مشکل چند سالی است که مردم را درگیر خود کرده است و فکر می کنم مشکل را باید اساسی حل کرد زیرا سیستم فاضلاب این منطقه جوابگوی این تعداد جمعیت نیست.

وی در پایان گفت: از مسئولین انتظار داریم تا فکری برای ساماندهی این استخر فاضلاب کنند، زیرا هم بر روی سلامت و روان مردم تاثیر می گذارد هم بر روی درآمد ما.

عبدالرضا قمر یکی دیگر از کسبه بلوار فنی و حرفه ای که گویا با این مشکل از قدیم آشنا است و برای رفع آن به استانداری و دیگر ارگانها نامه نگاری کرده است در این رابطه می گوید: در سال 1360 این منطقه با 33 واحد مسکونی که به منازل فنی و حرفه ای معروف بودند ساخته شد و تا به امروز یاد ندارم که مسئولی و یا ارگانی برای رفع مشکلات مردم این منطقه فکری کرده باشند، من به یاد دارم که مردم این منطقه خودشان پولهایشان را روی هم گذاشتند و تصمیم به احداث یک خط فاضلاب گرفتند و در خیابان توسعه یک لوله 8 سیمانی به کار گرفتند، اما متاسفانه اهالی کوی پلیس آمدند و سیستم فاضلاب خود را با سلیقه خود بر روی این سیستم انداختند و به فکر اینکه در آینده مشکلات حادی بوجود خواهد آمد نبودند.

وی گفت: آن زمان فنی و حرفه ای رفت و از شرکت فارسیت لوله ها را خریداری کرد و با لودر و بیل و کلنگ و ... این سیستم را درست کرد ولی متاسفانه 25 سال است که ما با این مشکل مواجه هستیم و هر ساله بارندگی باعث گرفتگی فاضلاب ها و ورود آن به داخل خانه مردم می شود.

این کسبه بلوار فنی و حرفه ای ادامه داد: هر بار هم که مراجعه می کنیم متاسفانه شهرداری و شرکت فاضلاب ما را مثل توپ فوتبال به دیگری پاس می دهد و در نهایت هم می گویند کار را به پیمانکار واگذار کردیم ولی این پیمانکار چه زمانی قرار است کار خود را شروع کند و فکری برای حل این معضل کند برای ما پوشیده است.

قمر گفت: با توجه به اینکه از شهرداری و شرکت آب و فاضلاب ناامید شدیم به استانداری نامه نوشتیم و مردم این منطقه تصمیم داشتند که جلوی استانداری تجمع کنند، اما چون این موضوع مصادف شد با انتخابات ما جلوی مردم را گرفتیم و مانع این کار شدیم تا مبادا مشکلی در نظم انتخابات بوجود آید، اما اکنون از مسئولین انتظار رسیدگی و رفع این مشکل را داریم.

وی بیان داشت: متاسفانه مردم این منطقه از وضعیت مالی آنچنانی برخوردار نیستند والله مثل سابق تصمیم می گرفتیم خودمان فکری برای مشکل خودمان کنیم، زیرا مسئولین فکری برای ما نمی کنند و شاید هم با خود فکر می کنند که وظیفه اشان نیست به ولی نعمتان خود خدمت کنند، متاسفانه این مسئله حتی باعث تخریب منازل و وسایل مردم شده است و بسیاری را با ضرر و زیان مالی مواجه کرده است، اما مهمتر از همه مریضی هایی است که فاضلاب این منطقه مردم را تهدید می کند و این موضوع مردم را بسیار نگران کرده است.

این کسبه بلوار فنی و حرفه ای اهواز تصریح کرد: با توجه به نامه ای که به استاندار نوشته بودیم، سیستم فاضلاب خیابان توسعه یک را صفحه کشی کردند ولی اکنون شاهد این وضعیت هستیم و اینگونه که پیش می رود باید فکری برای تعویض و اصلاح این سیستم شود، زیرا با لایروبی و صفحه کشی و ... این معضل حل شدنی نیست.

قمر گفت: واقعا جای تعجب دارد که چرا مسئولان شرکت آب و فاضلاب هزینه دریافت دفع فاضلاب را از مردم می گیرند، زیرا در این منطقه هیچ اقدامی برای دفع فاضلاب ما انجام نداده اند، از این رو از آنها خواهش می کنم، التماس می کنم و حتی اگر لازم باشد دست آنها را هم می بوسم که فکری برای رفع مشکل مردم کنند، ما خوب می دانیم که اگر یک متر از زمین اهواز را بکنیم به آب می رسیم، این را هم خوب می دانیم که کار کردن در اهواز چقدر سخت و مشکل است و آبهای سطحی چقدر کار را دشوار می کند اما این موضوع دلیلی نمی شود که ما را فراموش کنند.

وی اضافه کرد: مردم این منطقه بعد از گذشت 25 سال نباید شاهد این معضل باشند و آنها استحقاق یک سیتسم فاضلاب مدرن و اینکه جوابگوی نیاز آنها باشد را دارند و از مسئولین می خواهیم که با مناطق محروم و حاشیه ای به گونه ای برخورد کنند که با مناطقی مثل کیانپارس و امانیه و ... می کنند و به این قسمت شهر هم رسیدگی کنند.

در پایان این گزارش وقتی تصمیم به برگشت می گیریم، با خود فکر می کنیم، که آیا ساکنین بلوار فنی و حرفه ای که درست روبروی کوی پلیس زندگی می کنند، نباید از اولین نیازهای خود بهره مند باشند، مگر می شود هر روز با لجنزار و بوی تعفن مواجه باشند و هیچ مسئولی هم به فریاد آنها رسیدگی نکند، مگر می شود هر روز شاهد مریض شدن فرزندان خود باشند و یا اینکه شاهد صحنه های دلخراش تصادف باشند و یا اینکه مگر می شود مسئولین این همه معضل را ببینند و بی تفاوت باشند.

مگر می شود آینده سازان این مملکت که با هزاران امید و آرزو تصمیم می گیرند بروند آموزش های فنی و حرفه ای را فرا بیاموزند با مشکل عبور و مرور روبه رو شوند و محوطه فضای آموزشی آنها مملو از لنجزار و آب فاضلاب باشند.

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم آذر ۱۳۸۸ساعت 16:39  توسط محسن حلالی نصب  | 

سید محمد حسن آلاله یکی از فعالان سیاسی استان با اشاره به تغییرات ستادی در استانداری خوزستان که باعث شده عده ای در جهت منافع خود استاندار را فردی کارگزارانی خطاب کنند و خواهان برکناری وی شوند گفت: ما اکنون در دولت دهم هستیم و این دولت از دولت نهم انشعاب گرفته است که یک سری اهداف و آرمانهایی را طبق 4 ساله دوره اول دنبال می کند که در این راستا می توان به گفتمان عدالت محوری و شایسته سالاری اشاره به خصوص در سطح مدیریت های کلان کشور اشاره کرد، از این رو گفتمان عدالت محور و شایسته سالاری یک موضوع مسلط و ادامه دار است و مطمئنن این موضوع توسط دولتمردان و رئیس جمهور دنبال می شود و بدون شک دولت به دنبال این است با توجه به فرصتی که ملت به آنها داده است مدیران شایسته و توانمند را بر روی کار آورد تا بتوانند به مردم خدمت رسانی کنند و آرمانهای انقلاب را محقق سازند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مردم مواجه هستند با پیامهایی که دولت دهم به آنها داده است و آنها را درک کرده اند و اکنون رفتار دولت مردان و مدیران و مسئولان محلی را رصد می کنند به همین خاطر برخی نخبگان به همین ترتیب افرادی را که در مسند مسئولیت های کلان استان هستند را  افرادی با بینش و نگرش کلان می خواهند ولی متاسفانه برخی اگر تغییراتی را در مدیریت استان ببینند اینگونه تصور می کنند که مدیریت استان از دولت دهم فاصله گرفته و اقدامات خوبی ایجاد نمی شود.

این فعال اجتماعی بیان داشت: برای اینکه چنین موضوعی رخ ندهد در ابتدا می بایست مکانیزم اطلاع رسانی وجود داشته باشد و در وهله بعد مدیر استان باید خودش را با اهداف و آرمانهای دولت و مبانی که مردم به آن رای داده اند همراه و همگام کند، البته استاندار خوزستان تلاشها و کارهای فراوانی را انجام داده اند ولی با توجه به انتظارات و مطالبات زیاد مردم عده ای بر این باورند که هر کس روی کار می آید موافق دولت است و هر کس کنار گذاشته می شود مخالف دولت.

وی گفت: از این رو ما باید فضا را یک فضای همراه با تعامل کنیم و ضمن احترام به شخصیت افراد که نباید خدشه دار شود می بایست مطالبات و خواسته های خود را در غالب قانونی خواستار شویم تا فضای شایسته سالاری در کشور باقی بماند و افراد توانمند که به گفتمان دولت نزدیکتر هستند روی کار بمانند.

آلاله خاطرنشان کرد: استاندار خوزستان خدمات و تلاش های خوبی از خود نشان داده است و بی وقفه آنها را دنبال می کند و در صحبت های خود آورده اند که مسیر احمدی نژاد را دنبال می کنند از این رو در حیطه استان مشکلات زیادی از قبل جنگ بوجود آمده که نیازمند تلاش و کار و پیگیری بیشتری است و ما باید تلاش کنیم تا در یک محیط تعامل آمیز این ظرفیت ایجاد شود  تا انتظارات برآورده شود نه اینکه بدون استدلال و دلیل و با قضاوت های عجولانه دیگران را مورد هجمه قرار دهیم و بیشتر به جای کشف حقیقت به دنبال تحمیل عقیده های خود باشیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم آذر ۱۳۸۸ساعت 16:38  توسط محسن حلالی نصب  | 

تلاش برای خالی کردن گنجینه مدیران اجرایی استان با عناوینی از قبیل کارگزارانی وابسته به دولتهای قبل رفتاری غیرسیاسی و  کاملا نخ نما و قدیمی می باشد

سیروس محمودیان فعال اجتماعی و فرهنگی با اشاره به تغییرات در مدیریت ستادی استانداری خوزستان و پس از آن برخی محافل خاص که همواره درصدد مصادره کردن ارزشها به نفع منافع و جریان خود مبنی بر منصوب کردن استاندار به عنوان فردی کارگزارانی بوده اند گفت: انقلاب اسلامی ما به عنوان یک انقلاب فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی حامل ارزشهای تاثیر گذار در عرصه داخلی و جهانی بوده و هست.

وی ادامه داد: آرمانهای انقلاب اسلامی منبعث از فرهنگ دینی مدنی و با محوریت مردم داری در دوران استبدادی طاغوتی و با هدایت رهبری حضرت امام شکل گرفته است، پایبندی به این آرمانها و تلاش همه جانبه برای عملیاتی شدن این آرمانها در حفظ دستاوردهای بی بدیل انقلاب اسلامی به نوعی تعریفی از مفهوم اصولگرایی می باشد، در واقع مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب اسلامی و مدافعان واقعی نهضت دینی از بدیهی ترین تعاریف اصولگرایی محسوب می شوند.

این فعال فرهنگی بیان داشت: متاسفانه در فراز و فرودهای بخش اجتماعی انقلاب اسلامی، عده ای سودجو و فرصت طلب فرهنگی تلاش داشته و دارند برای پرکردن خلاء های فکری، اجتماعی و اقتصادی خویش با حربه ی اصولگرایی و یا منتسب نمودن جریان ارزش مدار به خویش به احیاء خود بپردازند، این عده همواره کوشش نموده اند با فضاسازی و محکوم کردن این و آن به توهمات ذهنی و فکری حاصل از نیازهای درونی شان به ارتقاء سطح اجتماعی، فرهنگی خویش بپردازند.

محمودیان خاطرنشان کرد: اینکه عده ای پس از گذشت 30 سال از انقلاب شکوهمند اسلامی به طور خنده داری و بچه گانه با متر ساختگی به نام اصولگرایی به تخطئه ی کارگزاران و خدمتگزاران نظام می پردازند امری مفهوم و ناپسند می باشد.

وی تصریح کرد: نگاهی به سیر مدیریتی حاکم بر جریان انقلاب اسلامی روشن می سازد که اولا میزان سنجش افراد وضع حال فعلی آنهاست همچنین میزان پایبندی افراد به آرمانهای حضرت امام از دیگر مولفه های ارزیابی افراد است و همچنین مفهوم ریزش و رویش در کشور ما امری بدیهی و پذیرفتنی می باشد، اما عده ای اگر بخواهند به عناوین غیرقابل مسموع به تخطئه ی مدیران نظام بپردازند آب به آسیاب دشمن ریخته و این روند همان ادامه سلطه جویی استکبار می باشد.

این فعال اجتماعی گفت: تلاش برای خالی کردن گنجینه مدیران اجرایی استان با عناوینی از قبیل کارگزارانی وابسته به دولتهای قبل و یا جریانات سیاسی و از سوی دیگر امتیازگیری این افراد در سایه این رفتار غیرسیاسی کاملا نخ نما و قدیمی می باشد. بدیهی است مدیران ارشد یک استان درگذر زمان و با طی فراز و فرودهای مختلف مدیریتی خود را به جایگاه فعلی رسانده اند و شاید طرح تعالی خدمت مطرح شده از سوی دکتر احمدی نژاد مبین همین امر باشد، هرکس فارغ از تعلقات و گرایشات شخصی خود وارد میدان و عرصه خدمت به مردم فهیم باشد.

محمودیان گفت: تنها معیار بخشی افراد و یا تعیین متریک اصولگرایی افراد با ترازوی ولایت فقیه و مردم مداری امکان پذیر می باشد.وی در پایان گفت: احساس می کنیم برای ایجاد نهضت پایدار خدمت رسانی به مردم بایستی این جریانات فرصت طلب که شعار یا با ما یا علیه ما را سرلوحه کلیه تصمیمات جوسازی خودشان قرار داده اند به هوش آیند و در کنار مردم و با گردن نهادن به ملاحظات اجتماعی، اداری به آرامش برسند، هیچکس نمی تواند مدعی جریان اصولگرایی شده و در عین حال به تخریب مدیران منتخب دولت خدمتگزار بپردازد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم آذر ۱۳۸۸ساعت 16:35  توسط محسن حلالی نصب  | 

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به لایحه هدفمند کردن یارانه ها، گفت: این لایحه از بزرگترین کارهای دولت نهم و دهم و دولت های قبل بوده، که مد نظر قرار گرفته است.

سید شریف حسینی افزود: این طرح در واقع جزء طرح هایی است که منفعت مردم را مد نظر دارد.وی یادآور شد: اگر به صورت کلیات به این طرح بنگریم، این تفکر دیده می شود که یارانه ها موجب ایجاد برقراری تساوی میان غنی و فقیر است.

عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس ضمن اشاره به بحث های فراوان در جزئیات طرح، می گوید: بحث های متفاوت و فراوانی در این ارتباط وجود دارد اینکه1- آیا ما می توانیم این لایحه را با توجه به ساختارهای کشور اجرا کنیم، 2- آیا می توانیم با توجه به امکانات موجود کسانی را که مجری طرح می باشند را تحت حمایت و نظارت درآوریم،3- آیا دستگاه های نظارتی می توانند از افزایش قیمت ها جلوگیری کنند،4- آیا می توانیم در سطح 30 درصد، قیمت اجناس مختلف را به نوعی کنترل کنیم که دوباره به افزایش  کشیده نشوند.

وی تصریح کرد: ما در بحث هدفمند کردن یارانه ها با کلیات موافقیم.حسینی خاطرنشان ساخت: من به عنوان نماینده مردم شریف اهواز در مجلس باید بگویم ساز و کارهای این طرح وجود ندارد بنابراین می بایست ابتدا راهکارهای اجرایی و زیر ساخت ها و امکانات را تهیه کنیم.

سید شریف حسینی ادامه داد: راهکارها و امکانات باید فراهم شوند چرا که اگر در حین کار انحرافی بوجود آید مردم را با ضرر متوجه خواهد ساخت.

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: با توجه به سطح درآمد زندگی ها، مردم دیگر تحمل گرانی را ندارند و دولت و مجلس در جهت ضرر مردم گامی بر نخواهند داشت.

وی ضمن اشاره به اولویت های اجرای این طرح گفت: من اعتقاد راسخ دارم که این طرح اگر خوب اجرا شود طرح خوب و موفقی خواهد بود اما اولویت کار این است که 3 قوه مجریه، مقننه و قضایی برای اجرای کار با هم به توافقاتی برسند که اگر این امر میسر شود نتیجه اش افزایش توان خرید در مردم خواهد بود.

حسینی در پایان یادآور شد: اقتصاد کشور نیز در وضعیت خوبی به سر نمی برد اما اجرای این طرح جامعه را از این وضعیت خارج خواهد کرد.

همچنین سیدحاجی محمد موحد نماینده بهبهان در این رابطه گفت: در ابتدا طرح هدفمند کردن یارانه ها به اعتقاد بنده یک طرحی است که بدون اغراق ضرورت به شمار می آید و معتقدم کسانی که به این نظام پایبندی دارند برای اجرایی کردن این طرح و برای جلوگیری از بین رفتن بیت المال می بایست تمام توان و تلاش خود را بکار گیرند، البته قطعا ما باید در اجرا به گونه ای عمل کنیم که آن مقاصد و اهدافی را که دولت محترم و مجلس محترم در این راستا داشته اند به خوبی عملی شوند و قشر آسیب پذیر یا آسیب نبیند یا کمترین آسیب را ببیند همچنین باید به گونه ای پیش رویم که اقشار آسیب پذیر از اجرای این طرح مرتفع شوند نه منتفع زیرا اگر این طرح به خوبی اجرا نشود یک تهدید محسوب می شود و باعث تورم خواهد شد.

وی ادامه داد: در هر صورت احتمال بوجود آمدن فرصت برای سوء استفاده کنندگان بوجود خواهد آمد و این موضوع می تواند با هوشیاری دولت و مجلس و قوه قضائیه منتفی شود زیرا ما می بایست این طرح را در 5 سال متمادی اجرایی کنیم و نباید شاهد این موضوع باشیم که هر بار یک سوداگر قصد خالی کردن جیب مردم و بوجود آوردن تورم در بازار را داشته باشد زیرا این برخوردها مقابله با انقلاب است و دولت باید با آن به شدت و با قاطعیت برخورد کند.

در ادامه علی ترکاشوند مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان خوزستان، ضمن تائید طرح هدفمند کردن یارانه ها گفت: طرح هدفمند کردن یارانه ها جزء ضرورت های کشور است که اگر میزان مصرف در کشور را مد نظر قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید.

وی ادامه داد: کشور ایران از هند و چین نیز بیشتر مصرف می کند این در حالی است که جمعیت چین و هند چند برابر جمعیت کشورمان می باشد.

ترکاشوند تصریح کرد: اگر این وضعیت ادامه می یافت و قاعده مند نمی شد در اینده ای نه چندان دور ایران به یک کشور فقیر مبدل می گردید.

مدیرکل سازمان تامین اجتماعی خوزستان گفت: برای اجرای این طرح باید تدبیری اندیشیده شود که افراد سوء استفاده گر نتوانند مردم را با افزایش قیمت هاشان مردم را به صلابه بکشند به همین سبب باید نهایت دقت و نظارت را برای اجرای این طرح انجام دهند.

علی ترکاشوند خاطرنشان ساخت: مهمترین دغدغه مردم، افزایش بی رویه قیمت ها است به همین موجب همه و همه باید حضرات ناظر داشته باشند تا پس از تولید در قیمت های نهایی و تمام شده تغییر و افزایش ایجاد نشود. 

همچنین سید محمدرضا بینا کارشناس امور سیاسی و اجتماعی گفت: این طرح بسیار غلط است و تبعات منفی در پی خواهد داشت و نکته مثبت نیز به همراه  ندارد.

وی افزود: کار و طرح علمی این است که اگر درآمد کسی کمتر از به عنوان مثال 1000 تومان بود را مورد حمایت قرار دهیم.این کارشناس می گوید: این طرح می خواهد 70 درصد از مردم جامعه را تحت پوشش قرار دهد تا به نوعی اختلاف طبقاتی را از میان ببرد.سید محمدرضا بینا تصریح کرد: مشکلات این طرح تا کنون بیان نشده است و معمولن از خوبی های این طرح مسایلی عنوان شده چرا که شاید برخی معتقدند تبعات منفی این طرح در دراز مدت نمایان خواهد شد.

محمد حسن آلاله یک فعال اجتماعی، فرهنگی در این رابطه گفت: در واقع 2 بحث در این طرح نقش دارند یکی بینش و نگرش و یکی دیگر بحث اجرای طرح است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این طرح در حال اجرا درآمدن است و یارانه ها در حال توزیع می باشند ولی باید این را بپذیریم که یارانه ها به خوبی و هدفمند توزیع نمی شوند و باید بگوئیم که معلوم نیست این سوبسیدها و یارانه ها به دست چه کسانی می رسد و طبقات محروم متاسفانه از این فرصت بهره مند نمی شوند، اما در کل ماهیت این طرح مثبت است و باید سعی شود که یارانه ها به دست جامعه هدف و قشر آسیب پذیر برسد.

این فعال اجتماعی بیان داشت: در بحث دوم که روش و اجرای این طرح دنبال می شود می بایست برای هدفمند کردن یارانه ها بسیار دقیق ظاهر شویم زیرا یارانه ها حق ملت است نه اینکه یارانه ها به دست افرادی برسد که سرمایه بیشتری دارند و در نتیجه آن شاهد تورم باشیم، بلکه باید شاهد درآمدزایی بیشتر برای افراد کم درآمد و کاهش نرخ تورم در بازار باشیم.

وی گفت: هر فردی در جامعه به این موضوع از زاویه دید خود نگاه می کند از این رو فکر نمی کنم این طرح به راحتی در جامعه قابل اجرا باشد و ممکن نیست که جامعه اگر قرار باشد این طرح به تورم بیافزاید و یا اینکه بار اضافه ای به مردم اضافه کند آنرا بپذیرند، در این بین مهمترین مطلب این است که مردم به طرح فوق نگاه خوبی داشته باشد و باید مردم را متقاعد کرد که این طرح به افزایش درآمد آنها کمک خواهد کرد، زیرا مردم سوژه اصلی این ماجرا هستند و پیامدهای مثبت و منفی این طرح گریبان آنها را خواهد گرفت.

آلاله گفت: می بایست مدیریت هزینه کرد را به مردم یاد دهیم، زیرا هم اکنون هم مردم نمی توانند حقوقی را که دریافت می کنند به خوبی اداره کنند، نه اینکه تعرفه آب و برق و ... را بالا ببریم و بعد هم از آنها بخواهیم با پولی که به آنها می دهیم زندگی خود را اداره کنند.

این فعال اقتصادی بیان داشت: توقع اینکه بدون آگاهی و اطلاع مردم بخواهیم این طرح نتیجه مثبتی داشته باشد دور از ذهن است، از این رو باید بر این طرح تامل بیشتری داشته باشیم و پیامدهای آنرا بسنجیم زیرا کشور ما در شرایط حساسی به سر می برد و نباید این موضوع باعث نارضایتی مردم شود و از این طرح آسیب ببینیم.

وی گفت: همه مطالبی که در رابطه با طرح مطرح می شود مثبت است و این طرح می تواند طرحی خوب و مثبت باشد ولی در عمل می بایست همگرایی، مشارکت و همدلی بوجود آید که نخبگان، مجلس، دولت و مردم می توانند برای این موفقیت دست به دست هم بدهند.

آلاله در پایان گفت: به نظر می آید اطلاع رسانی در رابطه با این طرح به حد کفایت نرسیده و می بایست مردم از این موضوع بیشتر آگاه باشند.

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم آذر ۱۳۸۸ساعت 16:34  توسط محسن حلالی نصب  | 

عضو هيئت مؤسس كلينيك هاي قائم پرتو و پارس ايذه مطرح كرددر صورت حمايت دولت يكي از پيشرفته ترين مراكز تصوير برداري پزشكي خوزستان را در ايذه راه اندازي مي كنيم

لطفاً بيگورافي خودتان را بفرماييد ؟امير تاجميرعالي –  فارغ التحصيل رشته راديولوژي تشخيصي، محل تولدم ايران نيست كه البته از سن 19 سالگي به بعد در ايران زندگي مي كنم .

جناب آقاي تاجميرعالي اگر اجازه بفرماييد ميخواستم قبل از اينكه به كار و تخصصتان بپردازيم نظرتان را در مورد ايذه ، تاريخ و تمدنش ، مردمش و جايگاه فعلي آن بپرسم ؟ در خصوص ايذه همين كه بگويم دل كندن از اينجا سخت است تقريباً تمام مطالبم را گفتم اما در خصوص مردم و تمدنش بايد بگويم نقش برجسته هاي عبادي – اجتماعي در دل سنگها خود گوياي آن چيزي است كه مي بايد از آن گفت .  در خصوص جايگاه فعلي نيز از چند نظر قابل بررسي است كه در برخي موارد نسبت به سالهاي 70 و بعد از آن كه بنده وارد ايران شدم خوب پيشرفتهايي داشته است ليكن اگر بخواهم با معيارها و الگوهاي ديگر كه هم اكنون در دنيا تعريف شده است مقايسه كنيم خوب مسلماً هنوز هم جاي پيشرفت دارد و بايد در اين زمينه با تبليغ و فرهنگ سازي مردم را در پيشبرد اهداف فرهنگي و شهر زيستي نوين تشويق كرد .

براي مثال افتخاري است كه بزرگترين تنديس مربوط به مرد پارتي از دره شمي ايذه، كه بزرگترين مجسمه مفرغي ايران است نماي خاصي را به موزه ايران باستان بخشيده و يا خيلي مثالهاي ديگر كه همگي حاكي از تاريخ و فرهنگ غني اين خطه به شمار مي رود .

جناب آقاي تاجميرعالي اصطلاح سونوگرافي و راديولوژي به چه معناست ، كمي در مورد اين رشته ي پزشكي توضيح دهيد ، لطفاً در مورد مركز راديولوژي و سونوگرافي قائم پرتو و همچنين پارس كه شما عضو هيئت مؤسس آن هستيد و خدمات آنها توضيح دهيد ؟ در حد اطلاعات خودم به هر حال كارهاي تشخيصي اعم از سنوگرافي – راديولوژي – آزمايشگاه و غيره ...عملكردي است در كنار كارهاي درماني،جهت مشخص و معين نمودن وضعيت بيمار و ارائه نتيجه به پزشك معالج جهت شروع درمان دارويي يا مداخله اي .  در واقع بيماران با مراجع به اين بخش ها مي توانند در خصوص وضعيت داخلي بدن خود اطلاع يابند كه در اين ميان سونوگرافي با امواج صوتي و تبديل آن به امواج الكتريكي و تصوير سازي و، راديولوژي با عبور اشعه x به بيمار و عبور آني از بدن بيمار و اثر بخشيدن  بر فيلم حساس راديولوژي ، پس از طي مراحل مختلف ،ظهور و غيره ... ونهايتا بررسي توسط متخصص به پزشك معالج ارائه مي شود .

آيا فكر نمي كنيد تعداد سونوگرافي هاي فعال در شهرستان ايذه جوابگوي جمعيت اين شهرستان نيست؟ هم اكنون دو مؤسسه فعال جهت سونوگرافي و راديولوژي تقريباً جوابگو هستند و نوبت دهي به بيماران تقريباً به روز شده است اما مسئله مهم اين است كه گروهي از پزشكان متخصص راديولوژي،و پيراپزشكان در غالب مجموعه اي مشترك در صدد راه اندازي مركز جامع و بزرگ تصوير برداري پزشكي هستند كه در صورت تحقق اين هدف و همكاري بخش دولتي در اعطاي تسهيلات ، اين مركز، يكي ازپيشرفته ترين مراكز تصوير برداري پزشكي استان بادستگاه هايي شامل MrI – سي تي اسكن – راديولوژي – سونوگرافي – ماموگرافي ،سنجش تراكم استخوان و غيره خواهد شد . و مي تواند تحولي جدي در پيشبرد اهداف تشخيصي و درماني در شهرستان تلقي گردد ،البته در خصوص بخش دهدز نيز رايزني هايي انجام گرفته است كه به ياري خداوند به زودي بخش راديولوژي را جهت آسايش مردم در آن منطقه راه اندازي مي نماييم ضمن اينكه مقرر گرديده در اين خصوص آمادگي خود را به صورت كتبي به رياست محترم دانشگاه علوم پزشكي در غالب بنياد نيكوكاري ارائه دهيم ضمن اينكه در اين بخش نيز حدود يك ماهي است كه  با استقرار دستگاه در شهرستان باغملك فعاليت خودمان را نيز آنجا شروع كرده ايم..

آيا فعاليت ديگري داريد ؟ بله البته قسمتي از وقتم در خصوص مسائل امور اداري و رايزني هاي مختلف در خصوص خريد دستگاههاي مجهز ميگذرد و از طرف ديگر هم در صدد تشكيل يك مجمع و در واقع NgO جهت كشف وحمايت از استعدادهاي ناب شهرستان هستم كه متعاقباً پس از علني شدن در مورد آن صحبت خواهم كرد.

شنيديم كه با هكماري عده اي از دوستان سعي در راه اندازي يك مركز تخصصي تشخيصي درماني در حوزه ي تصويري و ... داشتيد ولي بعد از مدتي پي گيري سعي و هدف شما متوقف شد ، لطفاً در مورد مشكلات پيرامون اين موضوع توضيح بفرمائيد ؟ بله ... در اين خصوص درد دلها زياد است البته گر چه تلاش ما كند شده است ولي كاملا  متوقف نشده در حال حاضر كه با حضرتعالي صحبت مي كنم و پس از گذشت چند سال هيچگونه حمايتي از بخش دولتي انجام نپذيرفته است و با توجه به پيگيري هاي مستمر و صرف هزينه اي بالغ بر 4 ميليارد ريال بابت كلينيك هاي پارس و قائم پرتو و همچنين حمايتهاي كتبي مدير محترم شبكه بهداشت ، فرماندار محترم و نماينده محترم استاندار(دكتر حسيني فر) ، متأسفانه پرونده تسهيلات در دايره پشتيباني دانشگاه بلا تكليف مانده است !همين مسئله موجب گرديده است كه پيگيري و انگيزه لازم جهت راه اندازي مركزي را كه به آن اشاره شد كمرنگ سازد . چون ساخت ، تجهيز و راه اندازي مركز تصوير برداري پزشكي با مشخصاتي كه عرض كردم با صرف هزينه40 ميليارد ريالي قابل بهره برداري است . حال خودتان قضاوت كنيد وقتي پرونده هاي قبلي پس از دو سال هنوز به بانك معرفي نشده است طبيعي است كه راه اندازي مركزي با صرف هزينه هاي بالا از توان اعضا خارج است .

با چه مشكلاتي در زمينه ي شغلتان مواجه هستيد ؟ انجام هر كار تخصصي در شهرستان مشكل است چون به هر حال تأمين نيرو و يا تجهيزات مي بايد از دوردستها تأمين گردد . مثلاً براي سرويس دستگاههاي تخصصي كه ما با آن سروكار داريم بايد نيروهاي تخصصي آن هم با هزينه بالا از تهران بيابند و دستگاه را سرويس كنند. يا مثلاً تأمين نيروي انساني متخصص نيز دشوار است چون وضعيت جاده ها و غيره زياد مناسب نيست . از طرف ديگر نوع كار با توجه به اشعه اي كه با آن سر و كار داريم باز مشكل ساز است و جزءكارهاي سخت در دنيا به حساب مي آيد البته در اين خصوص با توجه به قراردادهايي كه به سازمان انرژي  اتمي منعقد شده است اطاق ها و پرسنل كاملاً حفاظت مي شوند و ماهيانه با ارسال فيلم هاي مخصوص و بررسي آنها از اثرات منفي احتمالي اشعه جلوگيري به عمل مي آيد ولي در كل كار سختي است . ضمن اينكه پرداخت بيمه ها نيز با تأخير زياد انجام مي بپذيرد و در برخي موارد با 7 ماه تأخير مطالبات وصول مي شود كه اين مسئله نيز جزء مشكلات كاري به حساب مي آيد .

حرف آخر؟ از همه مسئولاني كه در خصوص راه اندازي مؤسسات پارس و قائم پرتو به ماكمك نموده اند از جمله   مدير محترم شبكه آقاي دكتر شهولي – فرماندارمحترم جناب آقاي محمدي،جناب آقاي هوشنگ كياني ده كياني از اعضاي شوراي شهر و همچنين جناب آقاي دكتر پور علي اكبر ،دكتر جمالي ،دكتر نيامنش،دكتر پور تركان،و برادر عزيز جناب آقاي كيانژاد، دكتر اعتمادي كرماني (واحد ct آريا در اهواز)و همه ي كساني كه به نوعي در خدمت به مردم شريف ايذه سعي و تلاش نموده اند تشكر و قدر داني مي نمايم و از همه دوستان صاحب منصب چه در شهرستان ، چه در استان و چه در خارج از استان مي خواهم كه در حد توان خود جهت پيشرفت زادگاهشان تلاش نمايند و پس از كسب مهارت علمي ،خود را در مركز استان منحصرنفرمايند و گاه گاهي به شهرستان خود نيز مراجعه و ارائه خدمت نمايند . و همچنين از دوستان فارغ التحصيلان و صاحبان ايده هاي خاص ، سرمايه داران و هر فردي كه مي تواند از عهده كار خاصي برآيد انتظار و خواهش دارم كه با تشكيل مجمع ، هيئت هاي امناء،NgO ها و سازمانهاي مردم نهاد ،به انجام برخي امورات خيريه اقدام نمايند و بصورت متمركز قطره قطره تلاش و كمك هاي خود را دريا سازند و در هر زمينه كه به سود مردم و شهرستان است ، قدم خير بردارند ضمن اينكه از دولت محترم تقاضامندم با تشكيل صندوق حمايت از پزشكان و اعطاي تسهيلات ارزان قيمت به آنان جهت تشويق و ماندگاري طولاني آنها در اين شهرستان اقدام نمايند. .

جهت هرگونه ايده يا نظرات خاص لطفاً با ايميل اينجانب تماس و ما را ياري رسانيد پروژه در شرف تأسيس يكي از پيشرفته ترين مراكز تصويربرداري پزشكي استان در صورت حمايت دولت ميباشد.

مدتي است كه ساخت مركزي پيشرفته و بزرگ تشخيصي توسط تعدادي از فارغ التحصيلان دانشگاه در حال مطالعه بوده و هم اكنون نيز در مرحله انجام امور اداري است . تحقق اين پروژه مي تواند ضمن جلوگيري از سفرهاي اجباري هموطنان ، نيروهاي متخصص را نيز تشويق به آمدن به شهرستان و چه بسا سرمايه گذاري نمايد . مركز تصويربرداري جامع در واقع به مركزي گفته مي شود كه در آن كليه خدمات تشخيصي شامل : MRI ، سي تي اسكن – راديولوژي – سونوگرافي – مامو گرافي – دستگاه سنجش تراكم استخوان و دستگاههاي تخصصي فك و صورت و غيره است ارائه شود .چنين مركزي چنانچه در غالب يك بخش تخصصي و فوق تخصصي شروع به فعاليت نمايند مي تواند پيشرفت مهمي در ارائه خدمات تشخيص و مداخله اي داشته باشد و ديدگاههاي عمومي را نيز افزايش داده و در جذب نيروهاي متخصص ساير رشته ها نيز اثر بخش باشد . در اين خصوص ضمن حمايت فرماندار محترم و مديريت محترم شبكه بهداشت و درمان انتظار مي رود كه با تشكيل جلسه اي اختصاصي در اين زمينه با ارائه برنامه زمانبندي دقيق و نحوه يحمايت بخش دولتي ، پروژه به مرحله اجرايي برسد .

- در صورت حمايت كامل دولت اين پروژه ظرف مدت 14 ماه به بهره برداري خواهد رسيد .- كليه تجهيزات از نوع خود پيشرفته ترين دستگاههاي موجود در دنيا به حساب مي آيند . و از تكنولوژي روز برخوردار هستند و حقيقتاً مي تواند افتخاري براي شهرستان ايذه تلقي گردد .- شهرستان ايذه و باغملك با جمعيت تقريباً بالغ بر 350 هزار نفر و قرار گرفتن در مسير جاده اي خوزستان ، اصفهان و تردد بالاي مسافران .- شايسته است كه در سال اصلاح الگوي مصرف با راه اندازي چنين مراكزي پيشرفته از سفرهاي اجباري همشهريانجهت امورات تشخيصي   كاسته شود .

+ نوشته شده در  شنبه سی ام آبان ۱۳۸۸ساعت 16:26  توسط محسن حلالی نصب  | 

شیر خام فله عامل بیماری­های بسیاری مانند تب مالت، سل، دیفتری و حصبه و غیره است. تا سال 1930 که از روش­های پاستوریزاسیون در جهان استفاده شد، شیر یکی از منابع اصلی انتقال اکثر بیمارها از جمله، حصبه، دیفتری، سل، تب مالت و غیره به شمار
می­رفت. پس از بهره­گیری از روش­های سالم­سازی شیر و فرآورده­های آن با استفاده از سیستم پاستوریزاسیون و اجرای دقیق آن در اکثر کشورهای جهان شیوع بیماری­ها از طریق فرآورده­های پاستوریزه شده گزارش نشد، مگر آن که این محصولات بعد از پاستوریزه شدن به دلایل گوناگون به وسیله اشخاص و یا شرایط آلودگی ثانوی، آلوده شده باشند.

شیر با توجه به ترکیب ویژه آن، محیط مناسبی برای رشد و یا حفظ و نگهداری بسیاری از عوامل بیماری­زاست. بعضی از باکتری­های مهم بیماری­زا، از جمله سل یا تب مالت، اگر چه در شیر دام بیمار به تعداد زیادی وجود دارد اما قادر به تکثیر در شیر نیست. مصرف شیر خام «فله» و یا تولید پنیر و خامه از این نوع شیر، ممکن است ظاهر محصول را تغییر ندهد اما مصرف آن بسیار خطرناک است.

منابع آلوده­کننده شیر فله

مهم­ترین منابع آلوده­کننده شیر به میکروب­های بیماری­زا عبارتند از:

 1- دام بیمار. 2- کارگران ناسالم شیردوش و عوامل محیطی هستند.

اگر شیردوشی به وسیله اشخاص ناسالم و مبتلا به بیماری انجام شود می­تواند یکی از عوامل اصلی آلودگی شیر باشد. در دامداری­های بزرگ و صنعتی، افرادی که وظیفه دوشیدن شیر دام را به عهده دارند باید از مراجع بهداشتی کارت سلامتی دریافت کرده باشند. عواملی محیطی نیز یکی از منابع آلوده­کننده شیر است. ظروف جمع­آوری شیر، آب مصرفی برای شستشو و گرد و غبار موجود در محیط، همه می­تواند عوامل آلوده­کننده شیر خام باشد. نگهداری شیر بلافاصله پس از دوشش در دمای کمتر از 5 درجه سانتی­گراد و تحویل آن در مدت کوتاه مدت به کارخانه­های شیر پاستوریزه، از تکثیر عوامل بیماری­زا در شیر جلوگیری می­کند و با اعمال روش­های سالم­سازی خطر بیماری آن رفع می­شود.

ارزش غذایی شیر استریلیزه

تأثیر حرارتی عملیات فرادما UHT بر روی اجزای ترکیبی شیر بسیار اندک است. چربی، لاکتوز و املاح شیر هیچ گونه تغییری نمی­کند و کازیین که بیشترین مقدار پروتئین شیر است، تحت تأثیر فرآیند حرارتی قرار نمی­گیرد. پروتئین­های محلول که نسبت به حرارت حساس است، تغییر ماهیت می­دهد اما این تغییر ارزش تغذیه­ای آن را کاهش نمی­دهد، بلکه برعکس قابلیت هضم آن را بهبود می­بخشد و آنزیم­های گوارشی نیز بر آن­ها تأثیر بهتری دارد.

به طور کلی باید در نظر داشت که جوشاندن شیر پاستوریزه و استرلیزه را بجوشانید می­تواند تمام ویتامین­های حساس به حرارت را نابود کند در حالی که در روش­های سالم­سازی صنعتی پاستوریزاسیون- استریلیزاسیون این تغییرات بسیار جزیی است. ماندگاری شیر استریل طولانی و بیش از 6 ماه است اگر شیر استریل بیش از این مدت نگهداری شود، تغییرات شیمیایی که باعث رسوب پاره­ای از مواد آن می­شود مشاهده خواهد شد.

عوارض ناشی از کمبود مصرف شیر و فرآورده­های آن

ضرورت مصرف روزانه شیر و فرآورده­های آن همواره از سوی متخصصان علم تغذیه و سازمان­های بهداشتی بین­المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی تأکید شده است. امروزه میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده­های آن در هر جامعه، یکی از معیارهای توسعه و پیشرفت فرهنگی آن جامعه محسوب می­شود.

افزایش رشد و سلامت جسم، ارتقای هوش و قدرت فراگیری، افزایش توان کار، طول عمر و جلوگیری از کارافتادگی زود هنگام از مزایای مصرف سالیانه 300 لیتر شیر و فرآورده­های آن است. باید مصرف شیر در تمام دوران زندگی استمرار یابد و به هیچ وجه مصرف آن قطع نشود، برای این که فرد بتواند از شیر استفاده کند و از ویژگی­های آن بهره­مند شود، قطع مصرف شیر بعد از دوران شیرخوارگی سبب قطع آنزیم هضم کننده قند شیر در بدن می­شود و در نتیجه در بزرگسالی، بعد از مصرف شیر، فرد دچار ناراحتی­های گوارشی از جمله نفخ معده، دل پیچه و حتی اسهال خواهد شد. 80 درصد کشورهای آسیایی و آفریقایی تمایلی به خوردن شیر ندارند، این گونه آمارها فقط به دلیل قطع مصرف شیر پس از مرحله شیر خوارگی است عدم استفاده مستمر و کافی از شیر و فرآورده­های آن موجب بروز عوارض بسیاری در مراحل مختلف زندگی می­شود. متخصصان تغذیه مهم­ترین عوارض ناشی از کمبود مصرف شیر و فرآورده­های آن را عقب افتادگی رشد جسمی به ویژه در کودکان و نوجوانان، ابتلا به بیماری­های استخوان و دندان و لثه، ایجاد شرایط مناسب برای ابتلا به بیماری­های عفونی و مشکلات بینایی اعلام کردند. متخصصان تغذیه عمر کوتاه و
پیری زودرس، بیماری­های عصبی و اختلال در خواب و خستگی و کاهش بهره هوشی و عدم تحمل کار به مدت طولانی را از عوارض مصرف نکردن شیر عنوان کردند.

عوارض ناشی از مصرف کم شیر در کشور ایران

آمار نشان می­دهد که پنجاه درصد کودکان مناطق محروم به دلیل نبود دسترسی مناسب به شیر، رشد جسمی مناسب و متعادلی ندارند. پوکی استخوان در میان بانوان ایرانی در حدود 40 درصد است. زنان ایرانی تقریباً 10 سال زودتر از میانگین جهانی به پوکی استخوان مبتلا می­شوند.

پگاه فرهنگ مصرف شیر پاستوریزه را ترویج می­دهد

در این میان شرکت شیر پگاه خوزستان برای ترویج فرهنگ مصرف شیر پاستوریزه دو همایش بزرگ را در شهرستان آبادان و خرمشهر برگزار کرد.

در این مراسم دکتر ثریا نواب­پور، علی اسدیان مدیرعامل شرکت شیر پگاه خوزستان و سید محمد مولوی رئیس آموزش و پرورش آبادان و مدیران، دبیران و دانش­آموزان آبادان در این همایش شرکت داشتند.

دکتر ثریا نواب­پور با اهمیت خواندن شیر اظهار داشت:شیر تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می­تواند نیازهای بدن را به طور متعادل تأمین نماید. دکتر نواب­پور ترکیب پروتئینی و املاحی مانند کلسیم و فسفر را از عمده­ترین ویژگی­های شیر دانست.

وی اذعان داشت: پروتئین­ها مسئول ساخت، نگهداشت و ترمیم بافت­های بدن هستند و باید همیشه به مقدار لازم در رژیم غذایی استفاده شوند.نواب­پور خاطر نشان کرد: پروتئینی که غذا به بدن انسان می­رساند، در سیستم گوارشی و کبد به ترکیبات ساده­تری شکسته و جذب سلول­ها می­شود.

نواب­پور پروتئین­ها را ملکول­های درشتی دانست که از واحدهای کوچک­تری به نام اسیدآمینه ساخته می­شوند اعلام و اظهار کرد، تاکنون 20 اسیدآمینه شناخته شده که 18 نوع آن در شیر موجود است.

نواب­پور تأکید کرد: 8 نوع اسیدآمینه از مجموع بیست­گانه آن، از اسیدهای آمینه ضروری بدن است و بدن انسان قادر به ساخت آن­­ها نیست و باید با غذا تأمین شود.نواب­پور یادآور شد: شیر دارای تمامی اسیدآمینه­های ضروری است.

«85 درصد مردم ایران دچار کمبود کلسیم هستند».

نواب­پور بیان داشت: هر چه میزان کلسیم ذخیره شده در بافت استخوانی بیشتر باشد ابتلا به پوکی استخوان دیرتر و احتمال شکستگی استخوان در آینده کمتر خواهد شد.

نواب­پور مهم­ترین عارضه­ی پوکی استخوان را، شکستگی استخوان مهره، لگن، گردن، ران و استخوان­های ساعد و مچ دست عنوان کرد و اذعان داشت گاهی ضربات بسیار خفیف مثل افتادن در اتاق، خم شدن و یا سرفه­های شدید، سبب بروز شکستگی می­شود.

نواب­پور تصریح کرد: بعد از سن 30 تا 35 سالگی، هر ساله بین 3 درصد تا 5 درصد از تراکم استخوان فرد سالم کاسته می­شود.وی افزود: در صورت عدم پیشگیری مناسب و درمان به موقع، مثلاً در یک خانم 60 ساله، بین 35 تا 50 درصد کاهش تراکم استخوان به وجود می­آید.

مهندس علی اسدیان مدیرعامل شرکت شیر پگاه خوزستان در این مراسم توجه به غذا و تغذیه مناسب را موضوعی دانست که توجه سازمان­های ناظر بر مواد غذایی و همچنین توجه برنامه­ریزان تغذیه کشور، را به خود جلب کرده است.مهندس اسدیان سلامتی و سالم بودن را حق تمام افراد جامعه اعلام و اظهار داشت: سلامتی و سالم بودن حق تمام افراد جامعه است و باید همه از آن برخوردار باشند. هر اندازه بهداشت و سلامت در یک جامعه بیشتر و بهتر باشد، میزان امید به زندگی در آن جامعه و کشور بیشتر می­شود.مهندس اسدیان اذعان داشت: سلامتی به عنوان یک سرمایه است و یک آینده سالم و ایمن با سرمایه­گذاری در بخش سلامت بدست می­آید.

مدیرعامل شرکت شیر پگاه خوزستان با اشاره به تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامتی تأکید کرد: سلامتی فقط عدم بیماری نیست، بلکه رفاه کامل جسمی- روانی و اجتماعی هر فرد است. وی با توجه به نامگذاری سال اصلاح الگوی مصرف خاطر نشان کرد: فرهنگ­سازی در زمینه مصرف در همه زمینه­ها بخصوص مصرف مواد غذایی یک وظیفه همگانی و وظیفه ارگان­ها و سازمان­هایی برشمرد که در زمینه­ی غذا و مواد غذایی فعالیت دارند. اسدیان تأکید کرد: باید در زمینه اصلاح الگوی مصرف شیر و لبنیات نیز گام­های اساسی برداشته شود.

وی اذعان داشت: خوزستان جزو معدود استان­هایی است که عرضه، خرید و فروش شیر خام فله در آن رواج دارد که این امر با توجه به این که شیر خام فله کانون آلودگی و انتقال بیماری­ها است. علاوه بر انتشار بیماری­های مشترک بین انسان و دام، منجر به کمبود بعضی از مواد مغذی موجود در شیر، در افراد می­شود.

مدیرعامل شرکت شیر پگاه خوزستان بافت دامداری استان خوزستان را یک بافت سنتی و خرده پا دانست و اذعان داشت: استان خوزستان با کمبود دامدارهای صنعتی و تأمین شیر خام صنعتی به عنوان ماده اولیه صنعت شیر مواجه است.

مهندس علی اسدیان میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده­های آن را بر پایه شیر در کشور حدود 95 تا 100 کیلوگرم اعلام، و افزود: در استان خوزستان این رقم حدود 65 تا 70 کیلوگرم است. این در حالی است که مصرف سرانه شیر و فرآورده­های آن در کشورهای اروپای و غربی 350 تا 400 کیلوگرم در سال، در نوسان است.

مدیرعامل شرکت شیر پگاه اذعان داشت: احداث و راه­اندازی کارخانجات فرآوری در خوزستان تا چند سال گذشته باعث شده تا تقاضا برای ماده اولیه یعنی شیر خام افزایش یابد.

اسدیان اظهار امیدواری کرد: افزایش تقاضا در استان منجر به سرمایه­گذاری در بخش تولید شیر در خوزستان خواهد شد.مهندس علی اسدیان مدیرعامل شرکت شیر پگاه خوزستان خاطر نشان کرد: معاونت امور دام در زمینه افزایش تولید شیر استان برنامه­ها و پروژه­های بزرگی را در دست اقدام دارند.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام آبان ۱۳۸۸ساعت 16:15  توسط محسن حلالی نصب  | 

تهیه این گزارش از آنجا شروع شد که یکی از دوستان ما چند وقت پیش اتفاق جالبی برایش رخ می دهد و آن اینکه دوستان خواهر او پیشنهاد می دهند که پدرتان با پدرم تماس بگیرد و من را برای برادرتان خواستگاری کند.یعنی اینکه ای دوست خوب من؛ من عاشق برادرت شدم حال اینکه برادرت پسر خوبی باشد یا نه و اینکه مرا به همسری می پذیرد یا نه بماند، فقط لطف کنید به بردارتان بگوئید که من دوستش دارم و یک زحمتی هم بکشید به پدر محترمتان بگوئید که یک تماس تلفنی با پدرم برقرار کند و مرا برای برادرتان خواستگاری کند.خواستگاری آداب و رسومی دارد که اگر از هر فردی سوال کنی می گوید: پسر به همراه مادر و پدرش به خواستگاری دختری می روند که از قبل بر روی دختر اتفاق نظر داشته اند و خانواده دختر را به خوبی شناخته اند و تصمیم بر ازداوج دارند.در جامعه و کشور ما از قدیم الایام رسم همین گونه بوده است که پسر با شناخت و حجاب و عفتی که از دختر بدست می آورده به خواستگاری می رفته، اما امروزه با توجه به مشکلات سخت و عدیده ای که برای ازدواج از سوی خانواده ها بوجود آمده پسران کمتر تن به ازدواج می دهند و سعی می کنند حتی المقدور تا جایی که امکان دارد این مسئله را به تاخیر بیاندازند.اما در این میان اخباری به گوش می رسد که آدمی از شنیدن آنها تعجب می کند، به طور مثال می توان به خواستگاری دختران از پسران اشاره کرد، حال فرض بگیریم جواب پسر به این خواستگاری نه باشد آن وقت تکلیف چیست و یا اینکه خدای ناکرده پسری قصد سوء استفاده از این ماجرا را داشته باشد و اقدامی صورت گیرد که نباید، آن وقت است که جز یک عمر پشیمانی چیزی حاصل نمی شود.

با این مقدمه می خواهیم به گزارشی بپردازیم که این روزها به نحوی مد شده است یعنی خواستگاری دختر از پسر که نظر شما را در ذیل به آن جلب خواهیم کرد:

مراد بیرانوند روان شناس و کارشناس امور اجتماعی می گوید: با توجه به آداب و رسوم و سنت ها و فرهنگ حاکم بر جامعه این معقوله به عنوان یک ناهنجاری تلقی می شود و جامعه مان آن را پذیرا نیست.وی اضافه کرد: با تحقق این امر فشارهای اجتماعی و رو به انزوا رفتن و از بین رفتن اعتماد بنفس در دختران موجب آسیب می شود همچنین احتمال اینکه زندگی آینده او را نیز تحت شعاع خود قرار دهد زیاد است.

این روان شناس یادآور شد: گاهی این موضوع را می توان به نوع نگرش طرفین نیز نسبت داد چرا که اگر پسر و دختری افراد رشد یافته ای باشند و بلحاظ روابط و مسایل اجتماعی در سطح بالایی قرار داشته باشند راحت تر می توانند با این معقوله کنار بیایند چرا که آنچه که اهمیت دارد علاقه است.

مراد بیرانوند افزود: جامعه ما از آداب و رسوم و فرهنگ سنتی برخوردار است که همین امر موجب می شود تا افراد با این تفکر براحتی از بار فشارها رهایی نیابند.

وی تصریح کرد: در دین و آئین مان به این دلیل که برای زن ها ارزش و حرمت خاصی وجود دارد خواستگاری کردنشان از پسران مورد پسند واقع نمی شود.

در ادامه یوسف الهی مندنی زاده کارشناس و استاد دانشگاه الهیات ضمن اشاره به اینکه خواستگاری و ازدواج امری است پسندیده و الهی، می گوید: خواستگاری پدیده ای است اجتماعی که سنت پیامبر را یادآور می شود که از ادوار گذشته و قدیم به نسل فعلی و حتا آیندگان به ارث رسیده است.

وی افزود: اینکه آیا خواستگاری باید از سوی زوج و یا زوجه باشد خیلی مکاتب توحیدی به آن توجه حکمی ننموده اند.

الهی مندنی زاده ضمن اشاره به اینکه در شریعت اسلام نیز در این خصوص به صورت حتمی تصریحی وجود ندارد گفت: در شریعت اسلام عزیز به صورت حتمی از اینکه زن یا مرد در این امر پیش قدم شود تصریحی وجود ندارد اما از باب اینکه مبانی بعضی از علوم به ویژه علوم اجتماعی را عرف تعیین می کند علی هذا در مورد خواستگاری نیز عرف و آنچه معروف است این می باشد که معمولن مرد طلب، تقاضا و یا خواستگاری می کند و زن در مرحله بعد پاسخ می دهد.

وی ضمن اشاره به اینکه در برخی جوامع سنتی دیگر آداب خواستگاری بر خلاف آداب جامعه مان می باشد گفت: در برخی جوامع سنتی مانند هندوستان بر خلاف سنت معروف پاره ای اقوام رسوماتی دارند که دقیقن نقطه مقابل و معکوس سنت معروف و عرف جوامع شرقی و غربی است، لذا این تصور درستی نیست که خواستگاری سنت اسلامی است بلکه در ادوار ادیان گذشته و حال به صورت های مختلف وجود داشته و دارد.

این کارشناس امور اجتماعی خاطرنشان کرد: در ادوار اخیر و به خصوص پس از انقلاب صنعتی در جوامع غربی و اروپایی و بعضن جوامع شرقی مسئله خواستگاری شکل سنتی خود را کم کم از دست داده و می دهد.

یوسف الهی مندنی زاده یاداور شد: نکته قابل توجه آنکه اسلام عزیز بعد از ابلاغ رسالت، پیامبر عظیم الشان در خصوص مسئله خانواده، ازدواج و خواستگاری بسیار پا فشاری نموده اند و در این خصوص آیات و روایات و سنت اهل بیت(ع) بسیار گویاست و بر اساس همین آیات و روایات بخشی از قانون مدنی و رساله عملی علما در خصوص خواستگاری است.

وی ادامه داد: متاسفانه بعضن مسئله آزادی زن و مرد و حقوق بشر که اخیرن بیش از حد به آن توجه می شود باعث آن شده که بعضی از جوانان به طور عمد آنقدر حسن و قبح عقلی اعمال و رفتارها را فدای ظاهر زیبا و دل فریب این الفاظ می نمایند.

الهی مندنی زاده اضافه کرد: جوانان آنچه را که عقل زیبا و پسندیده و خوب می داند را رها کرده و حکم به احساس نموده و به احساس خود عمل می کنند.

این کارشناس تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که حرمت و حریم در هر پدیده اجتماعی به خصوص مسئله خانواده و ازدواج را فدای ظواهر ساده و زیبا و به دور از عقل و تدبیر ننمائیم.

الهی مندنی زاده گفت: به هر تقدیر مسئله خواستگاری نه تنها پدیده دست و پا گیری نیست بلکه باعث تقویت بنیان خانواده نیز می شود.

وی افزود: مسئله مهم آن است که بدانیم هر ملتی آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را دارد و نباید فرهنگ و آداب و رسوم خود را فدای هوسرانی ها و احساسات بنمائیم.

او ضمن اشاره به مثالی در ارتباط با مسئله فوق گفت: برای مثال در جوامع آفریقایی که بعضن مشاهده می شود تمام تن پوش زن و مرد یک تکه پارچه یا برگ درخت برای ستر عورت است مسئله خواستگاری شاید خنده دار هم بنظر آید ولی باز هم همانها یک سری آداب و رسوم خاص برای خود دارند.

یوسف الهی مندنی زاده ضمن اشاره به اینکه هیچ کلیتی در آداب و رسوم وجود ندارد گفت: در پدیده های اجتماعی رابطه به صورت عام و خاص مطلق است یعنی اینکه هیچ کلیتی نیست مگر اینکه تخصیص خورده باشد، لذا بسیاری از سنت ها و آداب و رسوم، خوب و زیبا و عقلانی هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه زنی به دلیل عشق و علاقه به مردی پیشنهاد ازدواج دهد مسئله مهم و بدی نیست گفت: اینکه گاهی زنی بخاطر عشق و علاقه و عقل و تدبیر از مردی خوشش آید و پیشنهاد ازدواج به او دهد مسئله بدی نیست ولی اصل و سنت و فرهنگ ما بر عکس این است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان ساخت: اگر یادمان باشد در سالهای دفاع مقدس بسیاری از خواهران هذب الله متعهد و دین دار خودشان به عزیزان جانباز پیشنهاد ازدواج می دادند و این موضوع نه تنها چیز بدی نبود بلکه بسیار پسندیده نیز بود.

وی می گوید: این مطلب بستگی به نوع رفتار و هدف و انگیزه و اعتقادات طرفین دارد بنابراین اگر رفتارها بر اساس عقل و منطق و مشورت و زیبایی های الهی باشد و هدف از زندگی مشترک تکمیل دین و اطاعت امر خدا و رسول خدا و توسعه جامعه دینی و معتقد به مبانی الهی باشد هیچ تفاوتی ندارد که زن خواستگار باشد یا مرد.

الهی مندنی زاده در پایان خاطرنشان ساخت: طرفین باید لیاقت آن مقدمات پیشین را داشته باشند و اگر از روی هوا و هوس و فقط بخاطر یک سری مسایل ظاهری و احساس صفر باشد نه تنها خواستگاری زن از مرد مسئله خوبی نیست بلکه برای ادامه زندگی و بنیاد خانواده بسیار زشت و ناپسند است.

در پایان محمدحسن آلاله می گوید: ازدواج در اسلام یک امر پسندیده و یک سنت مقدس است و به هر حال هم دین و هم آئین ما نسبت به امر ازدواج دید مثبت دارند  چرا که ازدواج موجب تعالی معنوی و دینی در انسان می شود.

وی ادامه داد: موضوع ازدواج در طول تاریخ کشورمان جهات مختلفی داشته که در جامعه ایران به روش اسلامی و سنت محمدی برگزار می شود.

آلاله گفت: آداب و رسوم حاکم در جامعه مان به این شکل است که آقایان به خواستگاری زنان می روند که گواه این مطلب همان فرهنگ ها و آداب حاکم در جامعه می باشد.

این کارشناس مسایل اجتماعی تصریح کرد: آداب و رسوم حاکم در جامعه دلیلی بر آن نیست که اگر خلاف آن صورت گیرد منعی درش وجود دارد چرا که اگر خانوده ای پسری را دیدند که از نظرهای مختلف شایستگی دارد منع و مشکلی برای درخواست از آنها برای خواستگاری نباید وجود داشته باشد.

وی بادآور شد: به عقیده من بهترین راه برای آغاز زندگی یک زوج رعایت آداب و رسوم و سنت ها می باشد اما خلاف آن هم ناهنجاری تلقی نمی شود.

محمدحسن آلاله تصریح کرد: باید توجه داشت که رابطه پاک و صداقت آمیز باید وجود داشته باشد همچنین جامعه ما وارد فضای جدیدی شده است که باید راهکارهای خوب و مناسب و آسان در ازدواج را برای جوانان پیاده کرد.

وی افزود: نظام خانواده ها باید از بنیان های معنوی تری برخوردار شود و از چشم و هم چشمی ها و حسادت ها دور شوند تا پیوندهای زندگی راحت تر به یکدیگر وصل شوند.

آلاله دو نکته مهم در ازدواج را یادآور شد و گفت: بینش و روش دو نکته مهم و جدانشدنی در ازدواج می باشند که با رعایت آنها ازدواج موفقی را می توان داشت.

وی ادامه داد: اگر بینش مان در ازدواج درست و هدفمند باشد و در اندیشه پیوند معنوی و بقاء بشریت باشیم راه موفقیت را طی خواهیم کرد.

او اضافه کرد: روش در ازدواج با توجه به آموزه های دینی و وضعیت جامعه باید باشد و از آنچه که با جامعه مان مطابقت ندارد پرهیز کنیم.

این کارشناس مسایل اجتماعی خاطرنشان ساخت: جنس زن جنس لطیفی است و طبیعی است که این آداب و رسوم بیشتر به این دلیل است که مردها باید برای ازدواج و خواستگاری پیش قدم شوند.

محمدحسن آلاله در پایان می گوید: این خانواده ها، جامعه و دولت و نظام حکومتی هستند که باید شرایط ازدواج آسان را فراهم آورند.

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۸ساعت 9:2  توسط محسن حلالی نصب  | 

مقدمه:

امروزه نقش حمل و نقل خصوصا حمل و نقل ریلی در توسعه همه جانبه کشور انکار نا پذیر است.سهم چشمگیر بخش حمل و نقل در تولید ناخالص داخلی کشورها حکایت از ارتباط تنگاتنگ  کلیه زیر بخش های اقتصادی با بخش حمل و نقل دارد. از سوی دیگر در بررسی نقش حمل و نقل در توسعه پایدار لازم است عواملی همچون محیط زیست،تاثیرات اجتماعی (انتظارات مشتریان)و البته صرفه های اقتصادی مد نظر قرار گیرد لذا انتخاب سیستم حمل و نقل مناسب همواره میبایست در درجه بالای اولویت قرار گیرد.اهمیت حمل و نقل ریلی و تاثیر آن بر ساختار اقتصادی کشورها از جمله تولید،سرمایه گذاری و اشتغال بر کسی پوشیده نیست.حمل و نقل ریلی زیربنای اقتصادی هر کشور است.اما در کشور ما انچه به این بخش مزیتی فزاینده داده است،ایمنی آن در مقایسه با حمل و نقل جاده ای و هوایی است.حمل و نقل و ارتباطات پیش زمینه هر نوع توسعه اقتصادی هستند لذا دولتمردان جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه ای به توسعه حمل و نقل و ارتباطات به ویژه از طریق راه آهن دارند.

در حال حاضر در بخش حمل و نقل زمینی بویژه جاده ای مشکلات عدیده ای وجود دارد که نمود روشن این مشکلات،در بالا بودن شاخصهای مصرف انرژی و سوخت است که بی تردید رشد فزاینده مصرف انرژی در این بخش در آینده ی نزدیک به یکی از بحرانهای جدی در کشور تبدیل خواهد شد.بنابراین بهره برداری بهینه از انرژی در صنعت حمل و نقل به یک الزام تبدیل شده و مقابله و حل آن اراده ملی را طلب میکند.در بین انواع روشهای حمل و نقل که در سطح کشور وجود دارد ، در حال حاضر عمده حمل و نقل کالا و مسافر در کشور، از طریق جاده انجام میشود که این مساله بستگی به شرایط خاص جغزافیایی و اقتصادی در کشور دارد،اما آنچه که مسلم است در حمل و نقل داخلی دو روش جاده و ریل نقش اصلی را در کشور ایفا مینمایند.حمل و نقل ریلی مزایای بیشتری نسبت به حمل و نقل جاده ای داراست.بر طبق آمار ، نسبت مصرف سوخت در بین وسایل نقلیه جاده ای و ریلی در بخش حمل بار،با توجه به نوع وسیله نقلیه (کامیون و تریلی) از شش به یک تا نه به یک متفاوت میباشد و اثرات آلاینده های زیست محیطی نیز در بخش حمل و نقل ریلی به مراتب کمتر از حمل و نقل جاده ای است. همچنین شاخص ایمنی در بخش حمل و نقل ریلی بیشتر از بخش جاده ای میباشد.راه آهن صرفه های اقتصادی بسیاری دارد.در این شرایط برای بهره گیری از این مزایا می باید سهم بخش ریلی از بازار حمل و نقل بطور منطقی تعیین شود و تلاش گردد تا این بخش جایگاه مناسب خود را در بازار بدست آورد که این مهم تدبیر و مدیریتی کارآمد و آینده نگر را میطلبد.

در راستای این امر ،مهندس عبدالکریم درویش زاده مدیر کل راه آهن لرستان به همت تمامی کارکنان و پرسنل خود توانسته است با تلاشی شبانه روزی و خستگی ناپذیر گام مهمی در جهت شکوفایی و رونق اقتصاد کشور در بخش حمل و نقل ریلی بردارند.ایشان با دارا بودن تحصیلات عالی دانشگاهی (مهندسی عمران و فوق لیسانس مدیریت دولتی)با پیشینه ای درخشان و کسب تجربیات فراوان همچون : مدیریت کارخانه تراورس بتنی اندیمشک،معاون مدیر کل نگهداری خطوط راه آهن درشرکت تراورس،مدیر کل راه آهن لرستان و...همواره در تلاش است با بکارگیری تمامی امکانات و توانمندی های موجود به این مهم دست یابد.مشاهده اینهمه تلاش ،تعصب ، تعهد ، شجاعت و احساس مسؤلیت در مجموعه اداره کل راه آهن لرستان ما را بر آن داشت تا ضمن انجام مصاحبه ای با مهندس درویش زاده مدیر کل محترم راه آهن لرستان شما را بیش از پیش با ایشان و مجموعه پر تلاشش آشنا نماییم.

* آقای مهندس برای شروع،لطفا اداره کل راه آهن لرستان را معرفی کنید.- اداره كل راه آهن لرستان يكي از مناطق بسيار با اهميت شبكه راه آهن سراسري ايران به شمار  ميرود .مسير اداره كل راه آهن لرستان در محور سراسري تهران ـ  جنوب  به طول 215  كيلو متر  خط اصلي در دو استان  لرستان و خوزستان واقع گرديده است. اين اداره كل داراي دو ايستگاه  تشكيلاتي دورود و انديمشك و 13 ايستگاه بين راهي  مي باشد.

اين محور به واسطه عبور از رشته كوههاي زاگرس داراي 133 دهنه تونل و گالري به طول 58 كيلومتر و نيز  به دليل مجاورت با رودخانه هاي سزار ،  دز و بالارود و مسيل هاي منتهي به آنها داراي 4800 متر آبرو و پل هاي عظيم مي باشد . مجموع اين خصوصيات موجب شده است كه  مسير راه آهن لرستان از پارامترهايي مسير فوق از نوادر راه آهن هاي كوهستاني دنيا است.

ساختمان اين بخش از مسير به هنگام احداث راه آهن سراسري شمال به جنوب از سال 1306 آغاز و در دي ماه سال 1308 ايستگاه  انديمشك  كه در آن زمان  صالح‌آباد  ناميده مي شد  افتتاح گرديد.  عمليات احداث مسير  تا دورود  تا سال 1312 متوقف  ماند و سر انجام در سال 1312 كار احداث بقيه مسير  تا سال 1317 به اتمام رسبده و مورد بهره برداري قرار گرفت خطوط  ناحيه راه آهن لرستان درابتداي ساخت راه آهن جزء  ناحيه  جنوب محسوب مي شد  اما در اواخر  سال 1324 و پس  از خروج متقفين از اين  مناطق اين محور : 1- به علت كوهستاني  بودن  منطقه 2 – خطراتي كه هميشه خط آهن را از نظر حوادث  غير مترقبه از قبيل ريزش كوه ، سيلاب ها و سوانحي كه اتفاق  مي افتاد 3-  لزوم مديريت  اينگونه حوادث از ناحيه  جنوب  منفك شده و راه آْهن لرستان از ايستگاههاي دورود تا انديمشك  تشكيل شد . از آنجا كه اين بخش از خط آهن از منطقه كوهستاني لرستان عبور مي كرد بدون در نظر گرفتن  تقسيمات جغرافيايي  و كشوري به نام ناحيه راه آهن لرستان ناميده شد.

ايستگاه انديمشك از نوع  ايستگاههاي تشكيلاتي است و مركز اداره  كل راه آهن لرستان محسوب مي شود . شهرستان انديمشك شمالي ترين شهر استان خوزستان است كه در طرفين  آن ايستگاههاي دو كوهه و سبزآب  قرار دارد . شهرستان انديمشك به واسطه وجود راه آهن ، رشد اقتصادي  و مناسبي داشته و از شهرهاي  با رشد اقتصادي خوب  در استان خوزستان محسوب مي شود. 

*از زمان خدمت حضرتعالی در جایگاه مدیریت  اداره کل راه آهن لرستان ، چه پروژه های انجام گرفته است ؟-از سال 84 که به عنوان مدیر کل راه آهن لرستان در خدمت همکاران راه آهنی شروع به کار نمودم با توجه به شرایط خاصی که لرستان داشت پروژه های مختلفی در بخش های خط و ابنیه ، ساختمان و تاسیسات به تناسب اعتبارات واگذار شده در طی 4 سال ، بیش از 100 پروژه در زمینه ساختمان و تاسیسات و 82 پروژه در زمینه خط و ابنیه اجرا شده است . هر کدام از این پروژه ها به لحاظ اهمیتی که دارند باعث کاهش سوانح راه آهن شده اند.

از مهم ترین پروژه ها در بخش ساختمان و تاسیسات می توان به بازسازی ایستگاهها ی طول خط ، احداث و بازسازی مساجد ، سکوهای مسافری ، ساخت ساختمان جرثقیل کایرو ، پل عابر پیاده در دورود و اندیمشک ، دیوارهای حریم ایستگاهها ، روشنایی ایستگاههای اندیمشک ، دورود و ایستگاههای طول خط و همچنین توسعه و ایجاد فضای سبز اشاره نمود.در بخش خط و ابنیه ، بازسازی گار مانوری اندیمشک با هزینه ای بالغ بر 10 میلیارد تومان و بازسازی خطوط 9 ایستگاه که در جهت کاهش سوانح بسیار موثر بوده که با موفقیت صورت گرفته اند.

همچنین ساخت زیرگذر در ایستگاه سپید دشت با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال و با پیشرفت فیزیکی 40 درصد در حال انجام می باشد .از پروژه های مهم دیگر می توان به پل تله زنگ اشاره کرد که این پروژه از اهمیت خاصی برخوردار است . این پل با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال و با پیشرفت فیزیکی 30 درصد (خود پل) و راههای دسترسی 95 درصد مراحل تکمیلی خود را می گذراند . با ساخت این پل علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر ، تقلیل سرعت موجود که باعث ایجاد تاخیر در سیر حرکت قطارها می گردد نیز برطرف خواهد شد و پیش بینی می شود ظرف یکسال و نیم آینده به بهره برداری برسد . ساخت ایستگاه جدید دورود ، که به پیمانکار واگذار شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد .

ساخت مسجد ، سالن انتظار ، سرویس های بهداشتی و سکوی ایستگاه بیشه که عملیات اجرائی آن شروع شده و با توجه به اینکه ایستگاه بیشه از ایستگاههای تفریحی می باشد و گردشگران زیادی ( مخصوصا در تابستان ) به این ایستگاه مراجعه می کنند نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

ساخت ایستگاه جدیدی در منطقه دو آب به عنوان ایستگاه تنگ پنج .به منظور حمل و نقل مصالح و امکانات مورد نیاز  ساخت سد بختیاری که تنها راه دسترسی رساندن مصالح ، امکانات و تجهیزات برای سد بختیاری ، راه آهن است لذا عملیات اجرائی ساخت این ایستگاه توسط سد بختیاری و با همکاری تنگاتنگ راه آهن لرستان در حال انجام می باشد .

 *آیا از همکاری و تعامل سایر ادارت با راه آهن لرستان راضی هستید ؟   -همکاری ادارات شهرستان اندیمشک با راه آهن و همچنین راه آهن با ادارات بسیار خوب است ، خصوصا همکاری نماینده محترم مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی ، فرماندار ، شهرداری و اداره برق چه در گذشته و چه در حال بسیار خوب و مطلوب بوده و نهایت رضایت را داریم . از جمله همکاریهای راه آهن با ادارات شهرستان می توان به واگذاری حدود 22 هکتار از اراضی راه آهن ( منطقه درزین خانه قدیم ) به شهرداری اندیمشک و همچنین شرکت فعالانه راه آهن در برگزاری مراسمات مذهبی و فرهنگی اشاره کرد . آسفالت خیابانهای راه آهن ، ایجاد فضای سبز ، روشنایی بلوار راه آهن و... نیز از جمله اقداماتی هستند که ادارات با راه آهن لرستان مساعدت لازم را به عمل آورده اند که جای تقدیر و تشکر دارد .

*آقای مهندس مهم ترین دغدغه این روزهای شما چیست؟-فاصله بین دورود و اندیمشک به گونه ای است که باید از منطقه کوهستانی با داشتن بیش از 400 قوس با شعاع زیر 300 متر و حجم ترافیکی بالا گذر نمود ، عدم دسترسی به راه شوسه در واقع جوابگوی حجم ترافیک بار و مسافر موجود نمی باشد . علاوه بر آن با توجه به شرایط خاص منطقه ، روسازی خط موجود ، نیاز به بازسازی با تراورس های بتونی و ریل سنگین R60 دارد . با توجه به اینکه این مهم از دغدغه های اساسی ما میباشد لذا با رایزنی هایی که با مدیر عامل محترم راه آهن به عمل آمده مقدمات کار بازسازی فراهم گردیده و انشاءا... در آینده نزدیک عملیات بازسازی 30 KM خط بین ایستگاههای تنگ هفت به کشور و تنگ هفت به تنگ پنج عملیات اجرائی آن آغاز خواهد شد . انجام این امر در جهت افزایش ایمنی سیر  حرکت قطارها از اهمیت بسزایی برخواردار است . در خصوص این هزینه ها لازم به توضیح است که بازسازی هر کیلومتر خط هزینه ای بالغ بر 5 میلیارد ریال در پی خواهد داشت که به لحاظ اجرائی با توجه به اینکه خط در حال بهره برداری است دارای مشکلات خاصی است ، منطقه راه آهن لرستان نیز با شرایط خاصی که دارد از سوانح خیز ترین مناطق راه آهن بوده و همواره به عنوان دغدغه مهم مسؤلین مطرح بوده است .

*آقای درویش زاده اخیرا در خصوص جابجایی اداره کل لرستان به دورود زمزمه هایی شنیده ایم،آیا این امر صحت دارد؟- اداره کل راه آهن لرستان بنا به مصوبه دولت در ایستگاه دورود ایجاد خواهد شد . اصلا بحث انتقال وجود ندارد و اداره کل فعلی با نام جدید پیشنهادی " اداره کل جنوب غرب،اداره کل شمال خوزستان" به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

*سوانح راه آهن این منطقه در مقایسه با سنوات گذشته چه میزان کاهش داشته است ؟- منطقه راه آهن لرستان با توجه به اینکه یکی از سانحه خیزترین مناطق راه آهن بوده، همواره به عنوان یکی از بزرگترین دغدغه های مسوولین کشور مطرح بوده است .بنده در ابتدای خدمت خود در ناحیه راه آهن لرستان نقاط سانحه خیز منطقه را شناسایی و به ترتیب اولویت نسبت به رفع خطرات و مشکلات نقاط سانحه خیز اقدام نمودیم به طوریکه در پایان سال 87 نسبت به سال83 حدود 50درصد کاهش سوانح را در پی داشته است.این رقم کاهش سوانح در طول خدمات رسانی راه آهن لرستان بی سابقه بوده است. بازسازی نقاط سانحه خیز،تغییرات طرح هندسی این نقاط ، آموزش مستمر نیروی انسانی،بازدیدهای مستمر و منظم و کنترل و نظارت طول خط ،تعمیر ، بازسازی و نگهداری به موقع از خطوط راه آهن از جمله علت های عمده کاهش سوانح در ناحیه راه آهن لرستان بوده است.

حرف آخر

- هرآنچه که در راه آهن لرستان در دوران خدمت این جانب انجام شده ، مرهون زحمات عزیزان راه آهنی و پشتیبانی و همراهی مسئولان محترم اندیمشک به خصوص نماینده پر تلاش و دلسوز شهرستان می باشد  که جا دارد از ایشان ، فرماندار ، شهردار و همه عزیزانی که دلسوزانه جهت خدمت به مردم اندیمشک گام برمی دارند نهایت قدردانی را داشته باشم . همچنین از استاندار لرستان ، فرماندار شهرستان دورود ، نمایندگان خرم آباد و  نماینده دورود  نیز کمال سپاس و تشکر را می نمایم .

تشکر ویژه ای هم از مردم شریف منطقه دارم و از آنان می خواهم که مشکلات خود را در حیطه کاری راه آهن  به ما و همکاران منعکس نمایند .

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۸ساعت 8:6  توسط محسن حلالی نصب  | 

دو ماه که یکی آغازگر بوده و یکی دیگر شروعی برای آغاز، برای بسیاری از مردم کشورم حادثه های تلخی را رقم زده اند، آری عید نوروز و بهار که همیشه مسافرت های زیادی را برای مردم کشورم هدیه می آورد و از طرف دیگر شهریورماه که پایان تابستان و شروع پائیز و آغاز مدارس است برخی اوقات یا بهتر بگویم همیشه و همه ساله اتفاقات تلخ و دلخراشی را در خود جای می دهند و باعث می شود بسیاری از مردم کشورم متاسفانه رخت سیه بپوشند.

نمی دانم توانسته ام در پارگراف اول گزارشم مخاطب را متوجه سوژه گزارش خود سازم یا که نه ولی سوژه گزارش من اتفاقات و حوادث جاده ای است که کمتر خانواده ای را سراغ دارم که عزیزی را در این حوادث از دست نداده باشد.متاسفانه پارسال 303هزار نفر از هم وطنانم بر اثر حوادث جاده ای کشته و مجروح شده اند و بالطبع این تلفات عده بسیاری را اندوهگین در غم فراغ عزیزانشان، حال بماند که خسارت های این حوادث چه از لحاظ مالی و چه جاده ای به چه میزان خواهد بود، اما نمی توان از این موضوع که در این حوادث چه میزان نیروی انسانی تواتمند و متخصص و یا پدر و مادر و فرزند از دست رفته است چشم پوشید و این می طلبد که همگی چه راننده ها و چه خانواده ها و چه مسئولین به فکر کاهش این حادثه تلخ باشند.به همین منظور و با توجه به آمار 303 هزار نفری کشته و مجروح کشورم بر اثر تصادفات تصمیم می گیرم به بیمارستان گلستان اهواز سری بزنم تا از نزدیک با آسیب دیدگان این حوادث دیدار کنم و گزارشی از دیده ها و شنیده هایم تهیه کنم.

وقتی به بیمارستان گلستان اهواز می رسم فضای سبزی قبل از ورودی و همچنین درون بیمارستان وجود دارد که ملمو از چشمان منتظری است که برای ترخیص عزیزانشان که روی تخت های سفید و سبز بیمارستان برای مداوا خوابیده اند وجود دارد ، متاسفانه علیرغم اینکه می دانم مردم کشورم بسیار عاطفی و احساسی هستند و می خواهند هر روز و بلکه هر ساعت از اوضاع و احوال مریضشان باخبر باشند اما حضورشان در فضای بیمارستان در ابتدا مانع از تسهیل کارها و در وهله بعد بدلیل ریختن زباله در آن محیط باعث آلودگی هر چه بیشتر بیمارستان که می بایست یک فضای آرام و راحت برای بیماران باشد را فراهم می کند.اینجا و درب بیمارستان تا دلت بخواهد خودروهای جورواجوری وجود دارد که نمی دانم رانندگانشان یا حس انسان دوستانه ای دارند و یا قصد سوء استفاده، تنها مسافرانی را سوار می کنند که حتما دربست باشد و در غیر این صورت باید زیر نور آفتاب منتظر خودرویی باشند که آنها را با کرایه 300 و یا 500 تومانی به مقصد برساند.

وقتی به ورودی بیمارستان می رسم جوانی را مشاهده می کنم که با سری بانداژ شده می خواهد بیمارستان را ترک کند و کمی جلوتر مردی را با فرزندش می بینم که مشغول چیدن گلهای باغچه است، نمی دانم ولی او را دیدم که کاغذی از دفتر فرزند محصلش جدا می کند و دور گلها می پیچد و شاد و خوشحال او را برای عیادت مریضش می برد، آری شاید هم شرایط مالی اجازه نداده تا بتواند سری به گل فروشی بزند و دسته گلی تهیه کند.اما در این میان یک موضوع در همه یکسان بود و آن چیزی نبود جز سراسیمگی، سراسیمگی های مختلف یکی برای تهیه دارو، یکی برای تهیه خون، یکی برای تهیه پول، یکی برای مهر و امضاهای ترخیص شدن بیمارش و یکی دیگر هم برای جواز کفن و دفن عزیزش و یکی هم زیر درخت کناری نشسته بود و دست نیازش را به سوی مردم دراز کرده بود.

با همکارم هادی وارد دفتر روابط عمومی می شوم و به سراغ آقای کیانی می روم و طبق هماهنگی های از قبل به عمل آمده ما را به بخش مریضان تصادفی و ضربه خورده می برند، تمامی تخت ها پر است، 57 تخت و اینگونه که شنیدیم هر 15 بیمار یک پرستار در شیفت صبح دارند و در شیفت شب هم تمامی این بیماران یک و یا دو پرستار دارند.به اتاق تصادفی های شرایط ویژه می رویم، صحنه هایی را مشاهده می کنیم که زیاد دلچسب نیست، نیکو قنبری 7 ساله بیشتر از همه آزارمان می دهد، همکارم با دیدن صحنه های دلخراش این بخش سریع از اتاق بیرون می رود، آری اول مهر است و او خود را برای رفتن به مدرسه آماده می کند، او شب ها با رویایی نمره 20 گرفتن از معلمش می خوابیده و در خواب می دیده که در مدرسه و در سر کلاس درس چیزی از هم کلاسی هایش کم ندارد و مداد و پاکن و مداد تراش و کیف و دفترش اگر از هم کلاسی هایش بیشتر نباشد کمتر هم نیست. غافل از اینکه حادثه ای دلخراش در کمینشان نشسته و ... آری او امروز روی تخت بیمارستان بر اثر ضربه مغزی شدن در تصادف خوابیده است و دست هایش به میله تخت توسط باندی بسته شده و هر چند که خواب است اما تشنج او را رها نمی کند و مدام با حالتی پریشان بر روی تخت غلط می خورد، نمی دانم شاید هم دلیل بی تابی و پریشانی اش خبر نداشتن از اوضاع و احوال پدر و مادرش است که در این تصادف چشمانشان را برای همیشه بسته اند.

خانم خردمند پرستار شیفت در گردش این اتاق می گوید این اتاق 6 تخت دارد که همیشه پر است و بیماران بستری این اتاق را از بخش اورژانس می آورند.پرستار خردمند از تعداد تخت های این بخش در بیمارستان گلستان راضی است و می گوید تا کنون کمبودی احساس نشده، اما تنها نیاز این بیمارستان پرستار است که امیدواریم هر چه سریعتر این نیاز رفع شود و همچنین دستگاه فنتیناتور.

او در پایان صحبت هایش از هم استانی هایش می خواهد که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند و از سرعت های غیر مجاز در جاده ها و اتوبانها پرهیز کنند.از اتاق بیرون می آئیم و تصمیم می گیریم با خانم امیرمنش جانشین سرپرست بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان گلستان به صحبت بپردازیم او می گوید: روزانه 8 بیمار به این بخش منتقل می شوند و بیشتر این بیماران هم اورژانسی هستند که نیاز به عمل جراحی دارند، همچنین بیشتر تصادفی های استان را آنگونه که ما اطلاع داریم موتورسواران تشکیل می دهند.او هم مثل خانم خردمند از کمبود پرستار در این بخش ناراضی است و اینگونه که یکی از همکارانش که نمی خواهد اسمی از او در گزارشمان بیاوریم می گوید گویا این بیمارستان 500 پرستار کمبود نیرو دارد.

در این بین به مهمترین علل تصادفات در خوزستان هم پرداخته شده که می توان به تزانزیتی بودن جاده های خوزستان، سرعت غیرمجاز، رعایت نکردن نکات ایمنی، صحبت با تلفن همراه، سبقت های غیرمجاز، وسیله نقلیه، جاده ها و غیره اشاره کرد که متاسفانه دومین عامل مرگ و میرهای استان را بعد از بیماران قلبی به خود اختصاص می دهد.

ابراهیم رکنی زاده 23 یکی از حادثه دیدگاه تصادفات در اهواز می گوید، هفته گذشته با موتور تصادف کردم و مقصر هم راننده خودرو سمندی بود که به من زد و فرار کرد زیرا راننده خودرو سمند از پارک بیرون می آمد و فرمان را روی دست من چرخوند و اکنون پزشکان به من گفته اند که باید حتما پایم را عمل کنم.

ابراهیم از وسعیت رسیدگی در شیفت شب بیمارستان ناراضی است و می گوید برخی شب ها از درد به خود می پچیم ولی بدلیل اینکه بخش شلوغ است و پرستار باید به هم سر بزند کمتر می تواند به ما رسیدگی کند، از او خداحافظی می گیریم دوستانش کنارش هستند و به او روحیه می دهند و مدام او را می خنداند.بعد از اینکه اوضاع بخش را دیدیم و با پرستاران این بخش صحبت کردیم تصمیم می گیریم برای تشکر و خداحافظی به سراغ خانم امیرمنش جانشین بخش برویم، اتاقی که با کاغذهای رنگی تزئین شده نظرم را جلب می کند و می پرسم آیا در این اتاق جشن تولد گرفته شده است که می گوید این اتاق مخصوص به اطفال است.وارد اتاق می شوم اینجا خنداندن بچه هایی که نمی دانند برای چه بستری شده اند کار دو ثانیه است ولی مداوایشان شاید کار یک عمر، تمام تخت های این بخش هم پر است و مادران بچه ها کنار تخت های فرزندان خود دراز کشیده اند هر کدام مشکل خاص خود را دارد، یکی از دست مادرش هنگام استحمام لیز می خورد با سر به زمین می خورد، یکی دیگر دستگاه های درون سرش گذاشته اند، یکی دیگر ضربه ای به سرش وارد شده و ... راستی شاید میانگین سنی آنها به 6 ماه هم نرسد.امروز بیمارستان گلستان جدای از استان خوزستان بیماران تصادفی استانهای ایلام، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد را هم در خدا جای می دهد که در این راستا می خواهیم به آمار مراجعه کنندگان از حوادث تصادف به این بیمارستان در سال جاری اشاره کنیم.

 فروردین ماه:تعداد کل مراجعین به بخش جراحی مغز و اعصاب در این ماه به بیمارستان گلستان 2024 نفر بوده که از این تعداد 284 نفر را فوریتهای پزشکی 115، 233 نفر را تعداد بیماران ارجاع شده از سایر مراکز به این بخش تشکیل داده اند که آمار موارد فوتی در هنگام مراجعه به این بخش در این ماه 8 نفر بوده است.همچنین تعداد موارد غیربستری و سرپایی در فروردین ماه سالجاری 1634 نفر تعداد موارد ترک با رضایت شخصی 231 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخشها 336 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخش های ویژه 35 نفر، تعداد بیماران اعزامی به دیگر مراکز 9 نفر، تعداد موارد فوت در 24 ساعته اول 10 نفر بوده اند که می توان از این بین به فوت 9 نفر در حوادث ترافیکی و در 24 ساعت اول و در سقوط به یک نفر اشاره داشت.

 اردیبهشت ماه:تعداد کل مراجعین به بخش جراحی مغز و اعصاب در این ماه به بیمارستان گلستان 1978 نفر بوده که از این تعداد 305 نفر را فوریتهای پزشکی 115، 242 نفر را تعداد بیماران ارجاع شده از سایر مراکز به این بخش تشکیل داده اند که آمار موارد فوتی در هنگام مراجعه به این بخش در این ماه 6 نفر بوده است.همچنین تعداد موارد ترک با رضایت شخصی 291 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخشها 312 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخش های ویژه 40 نفر، تعداد بیماران اعزامی به دیگر مراکز 16 نفر، تعداد موارد فوت در 24 ساعته اول 9 نفر بوده اند که می توان از این بین به فوت 8 نفر در حوادث ترافیکی و در 24 ساعت اول و یک نفر بر اثر ترما اشاره داشت.

 خرداد ماه:تعداد کل مراجعین به بخش جراحی مغز و اعصاب در این ماه به بیمارستان گلستان 1851 نفر بوده که از این تعداد 267 نفر را فوریتهای پزشکی 115، 268 نفر را تعداد بیماران ارجاع شده از سایر مراکز به این بخش تشکیل داده اند که آمار موارد فوتی در هنگام مراجعه به این بخش در این ماه 8 نفر بوده است.همچنین تعداد موارد ترک با رضایت شخصی 318 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخشها 96 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخش های ویژه 37 نفر، تعداد بیماران اعزامی به دیگر مراکز 22 نفر، تعداد موارد فوت در 24 ساعته اول 10 نفر بوده اند که می توان از این بین به فوت 7 نفر در حوادث ترافیکی و در 24 ساعت اول و در سقوط به یک نفر اشاره داشت.

 تیرماه:تعداد کل مراجعین به بخش جراحی مغز و اعصاب در این ماه به بیمارستان گلستان 1766 نفر بوده که از این تعداد 268 نفر را فوریتهای پزشکی 115، 248 نفر را تعداد بیماران ارجاع شده از سایر مراکز به این بخش تشکیل داده اند که آمار موارد فوتی در هنگام مراجعه به این بخش در این ماه 7 نفر بوده است.

همچنین تعداد موارد ترک با رضایت شخصی 230 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخشها 337 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخش های ویژه 51 نفر، تعداد بیماران اعزامی به دیگر مراکز 23 نفر، تعداد موارد فوت در 24 ساعت اول 13 نفر بوده اند که می توان از این بین به فوت 9 نفر در حوادث ترافیکی و در 24 ساعت اول ، در سقوط یک نفر، در دیگر کشی یک نفر و ترما یک نفر اشاره داشت.

 مردادماه:تعداد کل مراجعین به بخش جراحی مغز و اعصاب در این ماه به بیمارستان گلستان 1749 نفر بوده که از این تعداد 232 نفر را فوریتهای پزشکی 115، 250 نفر را تعداد بیماران ارجاع شده از سایر مراکز به این بخش تشکیل داده اند که آمار موارد فوتی در هنگام مراجعه به این بخش در این ماه 9 نفر بوده است.همچنین تعداد موارد ترک با رضایت شخصی 267 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخشها 309 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخش های ویژه 46 نفر، تعداد بیماران اعزامی به دیگر مراکز 9 نفر، تعداد موارد فوت در 24 ساعت اول 7 نفر بوده اند که می توان از این بین به فوت 6 نفر در حوادث ترافیکی و در 24 ساعت اول و یک نفر بر اثر ترما اشاره داشت.

 شهریور ماه:تعداد کل مراجعین به بخش جراحی مغز و اعصاب در این ماه به بیمارستان گلستان 1822 نفر بوده که از این تعداد 248 نفر را فوریتهای پزشکی 115، 260 نفر را تعداد بیماران ارجاع شده از سایر مراکز به این بخش تشکیل داده اند که آمار موارد فوتی در هنگام مراجعه به این بخش در این ماه 11 نفر بوده است.همچنین تعداد موارد غیر بستری و سرپایی در این ماه 1461 نفر بوده ، تعداد موارد ترک با رضایت شخصی 294 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخشها 342 نفر، تعداد موارد بستری شده در بخش های ویژه 46 نفر، تعداد بیماران اعزامی به دیگر مراکز 22 نفر، تعداد موارد فوت در 24 ساعت اول 12 نفر بوده اند که می توان از این بین به فوت 10 نفر در حوادث ترافیکی و یک نفر بر اثر دیگر کشی در 24 ساعت اول اشاره داشت.

حال به آمار کلی آمار مراجعین به اورژانس جراحی بیمارستان گلستان از تاریخ 25/12/85 لغایت 15/1/86 اشاره خواهیم کرد.

تعداد بیماران بستری شده بدلیل حوادث ترافیکی 101 نفر و تعداد بیماران سرپایی در این زمینه 282 نفر بوده است.

تعداد بیماران بستری شده به دلیل نزاع 18 نفر و تعداد بیماران سرپایی 59 نفر بوده است.

تعداد بیماران بستری شده بدلیل سقوط 18 تفر و تعداد بیماران سرپایی 43 نفر بوده است.

تعداد بیماران بستری شده بدلیل ترومایی 80 نفر و تعداد بیماران سرپایی 269 نفر بوده است.

گفتنی است تعداد بیمارانی که توسط 115 به این بخش آورده شده است 63 نفر بوده است.اما در پایان گزارش نظر شما را به تعداد بیماران پذیرش شده از شهرستانها و نوع حادثه در تاریخ 25/12/85 لغایت 15/1/86 جلب خواهیم کرد.

 امیدیه:10 نفر بر اثر تصادف، 3 نفر بر اثر ضربه دیدگی و یک نفر بر اثر سقوط

ایذه:22 نفر بر اثر تصادف، یک نفر بر اثر ضربه دیدگی، 5 نفر بر اثر سقوط و یک نفر بر اثر نزاع

آغاجاری:یک نفر بر اثر تصادف و یک نفر بر اثر ضربه دیدگی

آبادان:3 نفر بر اثر تصادف

اندیمشک:14 نفر بر اثر تصادف، 3 نفر بر اثر سقوط و یک نفر بر اثر نزاع

باغملک:23 نفر بر اثر تصادف و یک نفر بر اثر ضربه دیدگی

بهبهان:2 نفر بر اثر ضربه دیدگی

ایلام: یک نفر بر اثر تصادف

دزفول:6 نفر بر اثر تصادف و یک نفر بر اثر ضربه دیدگی

دهدشت:یک نفر بر اثر ضربه دیدگی

رامهرمز:14 نفر بر اثر تصادف و 5 نفر بر اثر ضربه دیدگی

رامشیر:یک مفر بر اثر تصادف و دو نفر بر اثر ضربه دیدگی

شوشتر:38 نفر بر اثر تصادف، 4 نفر بر اثر شربه دیدگی، 2 نفر بر اثر سقوط و 5 نفر بر اثر نزاع

سوسنگرد: 9 نفر بر اثر تصادف، یک نفر بر اثر ضربه دیدگی، 4 نفر بر اثر سقوط و 2 نفر بر اثر نزاع

شوش:13 نفر بر اثر تصادف و یک نفر بر اثر سقوط

شادگان:20 نفر بر اثر تصادف و 3 نفر بر اثر سقوط

خرمشهر:3 نفر بر اثر تصادف

حمیدیه:یک نفر بر اثر تصادف و یک نفر بر اثر ضربه دیدگی

گچساران:یک نفر بر اثر تصادف

هفتگل:12 نفر بر اثر تصادف، یک نفر بر اثر ضربه دیدگی و 2 نفر به اثر نزاع

لالی:4 نفر بر اثر تصادف

مسجدسلیمان:13 نفر بر اثر تصادف، 3 نفر بر اثر ضربه دیدگی و 4 نفر بر اثر سقوط

ماهشهر:22 نفر بر اثر تصادف و 4 نفر ضربه دیدگی

یاسوج: یک نفر به اثر تصادف

اما در پایان گزارش وقتی قصد ترک بیمارستان را می گیریم دختر بچه ای را می بینیم که برعکس نیکوی گزارش ما دست در دست مادرش با روپوش مدرسه و کیف عروسکیش به بیمارستان می آیند، برای سلامتی او و تمامی بیماران دعا می کنیم.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۸ساعت 21:1  توسط محسن حلالی نصب  | 

به مناسبت فرا رسیدن چهاردهم مهرماه روز ملی دامپزشکی و به منظور تشریح اهم اقدامات اداره کل دامپزشکی ایلام کنفرانس مطبوعاتی در این اداره کل برگزار شد. مدیرکل دامپزشکی استان، پس از عرض خیرمقدم به خبرنگاران و تبریک فرا رسیدن روز دامپزشکی به فعالان این عرصه گفت: در استان ایلام بیش از 5/2 میلیون واحد دامی مشتمل بر حدود 2 میلیون گوسفند و بز، 70 هزار راس گاو وگوساله اصیل، دورگ و بومی و حدود 20 هزار راس انواع دیگر دامها، در مراکز دامداری سنتی در روستاهها ، مناطق عشایری و بیش از 1000 واحد گاوداری شیری و پرواربندی گوساله صنعتی و نیمه صنعتی و223 واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت جوجه ریزی بیش از 313000 قطعه (سه میلیون و صدوسی هزار قطعه) جوجه ریزی در هر دوره وجود دارد.دکتر پیرانی گفت: ارزش سرمایه دامی استان شامل دام، تاسیسات و تجهیزات حدود 400 میلیارد تومان است و سالیانه بیش از 130 هزار تن انواع محصولات دامی به ارزش حدود 250 میلیارد تومان در استان تولید می شود که بعد از نفت بیشترین سرمایه گذاری در استان در این بخش است.

وی در خصوص اهداف دامپزشکی گفت: اصلی ترین هدف دامپزشکی در قبال این سرمایه عظیم، تامین بهداشت دام و فرآورده های دامی و پیشگیری و مبارزه و درمان بیماری دامی و بیماریهای مشترک بین انسان و دام می باشد.پیرانی همچنین درخصوص وظایف دامپزشکی گفت: مشتمل بر بررسی بیماریهای دامی، شناسایی مناطق آلوده و راه سرایت و طرز انتشار بیماریها، تامین بهداشت دام از طریق پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر دام و قرنطینه دامی، مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام از طریق شناسایی و پیشگیری این بیماریها، ایجاد قرنطینه های دامی در مبادی ورودی و مرزهای استان به منظور جلوگیری از سرایت بیماریهای دامی، کنترل بهداشتی ورود و خروج دام و فرآورده های خام دامی و نظارت در نقل و انتقال آنها و صدور گواهی بهداشتی دام و فرآورده های خام دامی که به خارج از استا صادر می شود است.وی تصریح کرد: نظارت بهداشتی برمحلهای نگهداری دام و سایر تاسیسات مربوط به پرورش دام، نظارت بهداشتی برکارخانجات تولید خوراک دام، کشتارگاهها، کارخانجات تهیه و تولید و مراکز نگهداری و عرضه فرآورده های خام و دامی و نظارت بر توزیع و فروش انواع دارو، واکسن و مواد بیولوژیکی مخصوص دام و صدور پروانه اشتغال به کار مایه کوبی و درمان دام جهت افراد ذیصلاح و صدور پروانه تاسیس بیمارستانها، داروخانه ها، درمانگاههای دامپزشکی و نظارت برفعالیت آنها و سیاست گذاری و اجرای دستورالعمل های سازمان دامپزشکی درخصوص مبارزه با بیماریهای دام و طیور در راستای تحقق اهداف فوق الذکر از دیگر وظایف دامپزشکی می باشد.این مسئول اضافه کرد: سالیانه بیش از 6 میلیون نوبت سر واکسیناسیون دام بر علیه انواع بیماریهای دام و بیماریهای مشترک بین انسان و دام و سمپاشی 2 میلیون نوبت سردام و 2 میلیون متر مربع جایگاه نگهداری دام در استان انجام می گیرد و در شش ماهه اول سالجاری 3100000 (سه میلیون و صد هزار) نوبت سر واکسیناسیون برعلیه انواع بیماریهای مخلف واگیردار باکتریایی و ویروسی انجام شده که حدود دو میلیون نوبت سرواکسیناسیون برعلیه بیماریهای مشترک بین انسان و دام مانند شاربن (سیاه زخم) بروسلوز، هاری و ... انجام گرفته است .مدیرکل دامپزشکی استان در ادامه گفت: در شش ماهه اول سال جاری واکسیناسیون حدود 6 میلیون قطعه جوجه و مرغ گوشتی در مرغداریهای استان تحت نظر این اداره کل انجام و واکسن مورد نیاز آنها توسط این اداره تامین شده است .وی افزود: در راستای تامین بهداشت فرآورده های خام دامی و سلامت آحاد جامعه، در شش ماهه اول سالجاری 20918 مورد بازدید از مراکز تولید، توزیع، نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی صورت گرفته که 112 مورد غیربهداشتی مشاهده شد و 187 مورد به مراجع قضایی معرفی و 28700 کیلوگرم (28 تن) انواع فرآورده های خام فاسد و تاریخ مصرف گذشته شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، آبزیان و ... ضبط و معدوم و 31 مکان غیر بهداشتی پلمپ شده است .

دکتر پیرانی گفت: در حال حاضر 100 درصد بخش دارو و بیش از 90 درصد بخش درمان دامپزشکی در راستای اجرای اصل 44 و واگذاری امور و تحقق اهداف چشم انداز به بخش خصوصی واگذار شده و دامپزشکی در این راستا از بخشهای پیشرو می باشد بطوریکه تعداد عزیزانی که در بخش خصوصی اعم از داروخانه، درمانگاه ، بیمارستان، آزمایشگاه و مسئولین فنی و بهداشتی و مراکز مایه کوبی فعالیت می نمایند معادل همکاران بخش دولتی دامپزشکی می باشد.وی در نشست خبری با خبرنگاران از 14000 هزار مورد مراجعه در شش ماهه اول سالجاری به بخشهای خصوصی و دولتی جهت معالجات دام و طیور خبر داد وگفت: 90درصد عملیات درمانگاهی که شامل 2/3 میلیون قطعه معالجه طیور و 420 هزار راس معالجات انواع دام سبک و سنگین بوده، توسط بخش خصوصی انجام گرفته است .وی خاطر نشان کرد: وظیفه نظارت بر مراحل کشتار دام شامل بازرسی قبل، حین و پس از کشتار برعهده دامپزشکی بوده و اکیپ های ثابت این اداره کل بر تمام کشتارگاههای دام و طیور بر روند کشتار نظارت کامل داشته و لاشه های ممهور به مهر بهداشتی دامپزشکی از سلامت کامل برخوردار بوده و مورد تایید می باشد. در ادامه دکتر سیدسعید یوسفی رئیس شورای نظام دامپزشکی استان گفت: دامپزشکی درکشوری ما مظلوم واقع شده است و مظلوم تر از دامپزشکی است و قانون تاسیس سازمان نظام دامپزشکی در آبانماه سال 1376 به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده و به استناد این قانون سازمان نظام دامپزشکی سازمانی است ودارای استقلال مالی ، شخصیت حقوقی مستقل و غیر دولتی که به منظور رسیدن به اهداف و انجام وظایف مقرر تشکیل گردیده است. و به استناد ماده 2 قانون تاسیس سازمان نظام دامپزشکی اهداف سازمان عبارتند از 1- تلاش در جهت ارتقای اخلاق حرفه ای در کلیه امور دامپزشکی در چارچوب ارزشهای عالیه اسلام 2- تلاش در جهت حفظ شئون حرفه دامپزشکی 3- تلاش در جهت پیشبرد و اصلاح امور دامپزشکی 4- تلاش در جهت حسن وظایف فنی و حرفه ای دامپزشکان و سایر رده های حرفه ای دامپزشکی 5- حفظ و حمایت از حقوق صنفی دامپزشکان در برابر اشخاص حقیقی و حقوقی 6- تلاش در جهت همکاری هرچه بیشتر شاغلان حرفه دامپزشکی با دستگاههای اجرایی دولتی به منظور ارتقاء بهداشت عمومی 7- تلاش در جهت حسن اجرای مقررات و قوانین مربوط به دامپزشکی از جمله این اهداف می باشند دکتر سیدیوسفی گفت: به استناد قانون تاسیس سازمان نظام دامپزشکی یک سری وظایف و اختیارات به سازمان نظام دامپزشکی محول شده است که همکاری و هماهنگی با مراجع ذیربط جهت گسترش و پیشبرد فعالیت های علمی، تحقیقاتی و امور دامپزشکی، همکاری با مراجع ذیربط برای تعیین ، تنظیم و اجرای صحیح تعرفه خدمات دامپزشکی ، همکاری با ارگانهای ذیربط در اجرای برنامه های باز آموزی و نوآموزی مستمر دامپزشکان وسایر رده های حرفه دامپزشکی در جهت رشد و دستیابی به آخرین یافته های علمی و تکنولوژیکی دامپزشکی – تدوین دستورالعملی و ضوابط منفی مربوط به استاندارد کردن فعالیتهای مختلف دامپزشکان و سایر رده های دامپزشکی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه دامپزشکی از طریق تشکیل هیئت های بدوی انتظامی را می توان از جمله این اختیارات دانست.دکتر سیدیوسفی درخصوص ساختار سازمان نظام دامپزشکی گفت: ساختار تشکیل سازمان نظام دامپزشکی از یک شورای مرکزی که در تهران واقع است و دیگری شورای استان است که به تناسب جمعیت دامی و فارغ التحصیلان رشته های دامپزشکی نوع و تعداد اعضا درآن متفاوت است.وی در رابطه با شورای نظام دامپزشکی استان گفت: شورای نظام دامپزشکی استان مرکب از 8 عضو اصلی و 4 عضو علی البدل است که هر 4 سال یکبار توسط اعضای نظام دامپزشکی استان انتخاب می شوند و اعضای نظام دامپزشکی استان که کارت عضویت در نظام دامپزشکی دارند جمعا 402 نفر در استان هستند که از این تعداد 65 نفر دارای مدرک دکترای دامپزشکی و 114 نفر دارای مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ، 186 نفر کاردان دامپزشک و 35 نفر نیز تکنسین دامپزشکی می باشند. رئیس شورای نظام دامپزشکی استان گفت: در استان 10 درمانگاه دامپزشکی ، 24 داروخانه دامپزشکی و 10 مرکز مایه کوبی وجود دارد که در مجموع تعداد 113 نفر در این مراکز مشغول به فعالیت هستند همچنین تعداد 47 نفر به عنوان کاگزار بیمه با بانک کشاورزی در خصوص تعیین میزان خسارت به دامداران در اثر بیماریها و بلایای طبیعی همکاری می نمایند. وی تصریح کرد: همچنین تعداد 10 نفر ناظر فنی بهداشتی در استان وجود دارد که در واحدهایی از جمله کشتارگاه طیور مراکز جمع آئری شیر، کارخانجات تولید خوراک دام و طیور و مراکز بسته بندی مشغول به فعالیت هستند. در ادامه حجه الاسلام بازیار مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان ایلام پیرامون نظارت بر ذبح شرعی در کشتارگاههای استان مطالبی بیان کردند که شرح سخنان وی در ذیل آمده است .در وزارت جهادکشاورزی قسمتی به عنوان حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت قرار داد که از مهمترین وظایفی که این حوزه دارد علاوه بر پاسداشت مسائل فرهنگی در وزارت جهادکشاورزی ، مسئله مهم نظارت بر ذبح شرعی را به عهده دارد.وی گفت: برای نظارت بر ذبح شرعی با تمام کشورهایی که قرار داد داریم و بخشی از گوشت خود را از آن کشورها تامین می کنیم، این حوزه مسئولیت آموزش و اعزام ناظرین ذبح را به خاطر از کشور به عهده دارد و من این تضمین را به مردم ایران و ایلام می دهم که تمام گوشتهایی که از خارج از کشور به مملکت وارد می شود هم از لحاظ شرعی یعنی رعایت مسائل ذبح شرعی و هم از لحاظ رعایت مسائل ذبح بهداشتی کاملا تضمینی است و بر روی آنها نظارت کاملی اعمال می شود .حجه الاسلام بازیار در خصوص وضعیت کشتارگاههای استان گفت: کلیه کشتارگاههای استان از لحاظ رعایت مسائل بهداشتی و ذبح شرعی جزو کشتارگاههای نمونه و پیشرو کشور قرار دارند. وی افزود: تقاضا داریم به جهت حفظ و رعایت مسائل بهداشتی و شرعی کار ذبح را در داخل کشتارگاهها انجام دهند.حجه الاسلام بازیار از کشتارگاه ایوان به عنوان یکی از مجهزترین کشتارگاههای کشور یادکرد و گفت: عزیزانی که در این واحد کار می کنند با رعایت و نظارت کامل مسائل بهداشتی زمینه حفظ سلامت دام های ذبح شده را بررسی می کنند. وی گفت: تمام تلاش ما اینست که زمینه های فرهنگی استفاده از طیور و دام های بهداشتی که زیر نظر سازمان دامپزشکی ذبح می شوند را فراهم کنیم. زیرا اگر این مسائل رعایت نشود و نخاوهیم از کشتار غیرمجاز استفاده کنیم هیچ تضمینی برای سلامت دامهها و طیورهای مورد استفاده وجود نخواهد داشت . در ادامه این نشست خبرنگاران از آزمایشگاههای این اداره کل بازدید کردند .

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۸ساعت 23:55  توسط محسن حلالی نصب  | 

اهواز شهر شبها همواره می تواند برای هر کس سوژه های مختلف برای خندیدن، غصه خوردن، تعجب کردن، فرار کردن، اذیت شدن و ... به همراه آورد و این از محاسنی است که می تواند هر روز تنوع را در شهر داشته باشیم.

این سوژه ها به خصوص در مرکز شهر بسیار است که از جمله آن، فرعی هایی است که نادری را به خیابان امام(ره) متصل می کند، جایی که انواع فریادها را می توان شنید، انواع رهگذران را هم نیز می توان دید، بساطی ها هم حضور دارند بساطی هایی که اغلب نوجوانند و معمولن لباس های زنانه را برای فروش ترجیح می دهند، بساطشان پائین پیاده روها پهن است تا با این کار فضای خیابان برای عبور شهروندان محدودتر شود.

از معضلات اهواز عدم وجود مکان های تفریحی است که همین موجبی است برای ریزش آنانکه نیازمند تفریح می باشند به خیابان های مرکز شهر؛ این خیابان ها که ازدحام جمعیت را در خود جا داده است برای تفریح هم مناسب است چرا که جوانان بسیاری در مسیر ایستاده اند و یا در آن چند ساعتی که در خیابان حضور دارند بارها می روند و می آیند و می خندند، فرار می کنند، اذیت می کنند و همان سوژه هایی که در چند سطر پیش تر عنوان شد را برای خود به وجود می آورند البته بیکاری را هم می توان مزید بر علت دانست.

اما سوژه گزارش امروز بساطی هایی است که موجب تجمع اصناف در مقابل استانداری شده اند.

آنها که در طول روز و به ویژه از ساعت 30/6 بعداز ظهر به ردیف و فشرده در خیابان حضور دارند و پارچه ای مستطیل شکل را زیر مانتو، روسری و شال، شلوار و هر آنچه که بساطشان است پهن می کنند و معمولن گاهی زمان برای جای خود حتا درگیر هم می شوند و از الفاظ ناشایست استفاده می کنند، همچنین اینگونه که برخی مغازه داران عنوان کردند همیشه همراهشان سلاح سرد است و این سسبی است برای اینکه کسی به آنها حتا ابرویش را خم نکند و دیگر نکته که شایان توجه می باشد آن دسته از دست فروشانند که در بازار معروف به حراجی کار می کنند، آنها که می گویند به بهانه دست فروشی مخدرات می فروشند.نکته جالبی که در خیابان پاکستانی ها دیدم، مغازه داری بود که خود دست فروشی هم می کرد.به هر ترتیب و برای تهیه گزارش به خیابان های سعدی و فردوسی رفتم، ساعت نزدیک به 11 ظهر بود و از جمعیتی که برای خرید به بازار آمده بودند مقداری هم تعجب زده شدم، همان فریادهایی که در شب زده می شود را می شنیدم با این تفاوت که در شب صداها متفاوت است و نمی توان متوجه شد که چه صدایی از کجا می آید اما در روز این حسن وجود دارد که چون شهروندان کمتر برای خرید به بازار می آیند بساطی ها راحت تر به چشم می آیند و فریادهایشان هم دیده می شود.

یکی از فروشندگان لوازم آرایشی در خیابان سعدی می گوید: این مشکل چند سالی است که گریبان فروشندگان را در این خیابان ها گرفته است اما اقدام خاصی برای رفع این مشکل نشده است.

وی افزود: چند بار برای جمع آوری دست فروشان و آنهایی که سد معبر می کنند اقداماتی صورت گرفته است اما پس از آن باز هم آنها بر می گردند و روند به مانند گذشته دنبال می شود.

این شهروند اهوازی خاطرنشان می کند: مامورین شهرداری معمولن تنها در زمان کاری خود در اینجا حضور دارند و کنترل می کنند در صورتی که بازار به گونه ای است که نمی توان زمان خاصی را برای آن در نظر گرفت به همین موجب بساطی ها زمان کاری خود را اکنون خوب می دانند.وی تصریح کرد: یکی از عمده ترین مشکلات این خیابان بی نظمی است که شاهد آنیم.او می گوید: بی نظمی هایی که از سوی بساطی ها اعمال می شود درگیری ها، الفاظ ناشایست می باشد که با خودشان و یا مغازه داران انجام می دهند که البته گاهی وقت ها با شهروندانی که به اشتباه از روی بساطشان گذر می کنند نیز این برخورد اتفاق می افتد.

این فروشنده اهوازی یادآور شد: بارها دیده ام و شنیده ام که حتا مامورین شهرداری را تهدید کرده اند.

وی در پایان گفت: ازدحام جمعیت به خصوص بعداز ظهرها آنقدر سنگین می شود که جیب برها و سارقان به راحتی دزدی می کنند.در ادامه یکی دیگر از شهروندان اهوازی می گوید: متاسفانه این معضل روز به روز حادتر می شود و مسئولین هم برای رفع آن معمولن شانه خالی می کنند.

وی افزود: نامه نگاری ها و گفتگوهای زیادی با شهرداری، فرمانداری و استانداری انجام داده ایم که متاسفانه کمک خاصی برای رفع آن تا کنون نشده است.

این شهروند خاطرنشان کرد: آخرین نامه نگاری که انجام شد 2 ماه گذشته با دادستان استان خوزستان بود که آن هم بی اثر بود.وی تصریح کرد: ریشه های دست فروشی باید از سوی مسئولین بررسی مورد بررسی قرار گیرد چرا که اکثر دست فروشان سنین بین 14 تا 25 سال می باشند و بجای اینکه مشغول تحصیل و کسب علم باشند وارد جامعه شده اند و امکان دچار شدنشان به ناهنجاریها بسیار زیاد است.

او گفت: اغلب بساطی ها دارای سلاح سرد می باشند و با توجه به اینکه درگیری های فراوانی انجام می دهند و تعدادشان زیاد است نمی توانیم به آنها اعتراض کنیم.

این شهروند افزود: متاسفانه بارها شاهد بودیم که مزاحمت هایی مانند دست درازی و بد دهنی برای نوامیس مردم بوجود آمده است که به دلیل ازدحام جمعیت نیز می باشد.وی ضمن اشاره به اینکه با اصلاح روند فعلی می توان شهری زیبا و محیطی سالم برقرار کرد گفت: متاسفانه روند به گونه ای است که اگر به مسئولین و یا بساطی ها  گله کنیم شانه خالی می کنند در صورتی که اگر بستر مناسبی فراهم آورند تا آنها در مکانی مناسب به کسب و کار خود بپردازند این مشکلات تمامن از بین خواهد رفت.

او ادامه داد: مقابله با بساطی ها در صورتی که مکان مناسب برای کسب و کار وجود داشته باشد مناسب است در غیر اینصورت بیکاری و فقر اولین گام برای سرقت و فروش مواد مخدر می تواند باشد.

این فروشنده اهوازی ضمن اشاره به اینکه استان خوزستان قلب تپنده کشور است و نباید با استان هایی نظیر اصفهان، شیراز، مشهد و ... تفاوت کند گفت: استان خوزستان شامل شهرهایی است که هر کدام نقش عمده ای در اقتصاد کشور دارند اما بلحاظ پیشرفت فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی از استان های اصفهان و شیراز و ... عقب است این در حالی است که از خوزستانی بودن خود در این استان ها گاهن خجالت زده شده ام و اینها همه به موجب زیر ساخت های نا مناسب اجتماعی و فرهنگی است.وی به سرقتی که چندی پیش به صورت مسلحانه در مغازه موبایل فروشی رخ داد اشاره داشت و گفت: اینگونه ناامنی ها در مکان های شلوغ بسیار زیاد است بویژه خیابان امام و خیابان های فرعی که متصل به آنند همچنین صبح امروز بود که یکی از همین دست فروشان در حالی که زنی 35 ساله برای دلسوزی به او تذکر داده بود با شدت تمام به صورت او می زند و با فحاشی او را بدرقه می کند.

در حال گفتگو بودیم که یکی از مغازه داران هنگامی که متوجه می شود گروه گزارش روزنامه فرهنگ جنوب برای تهیه گزارش و انعکاس مشکلاتشان به آنجا آمده اند به جمع ما اضافه می شود و می گوید: در حال حاضر تنها 30 درصد از جمعیت مردم در مرکز شهر می باشند به همین سبب برای دیدن ازدحام جمعیت و رفت و آمد مردم باید بعداز ظهر به بازار آمد که با افزوده شدن بساطی ها به قول معروف جا برای سوزن انداختن هم وجود نخواهد داشت همچنین با قرار گرفتن درون مردم در آن ازدحام می توان مشکلات را لمس کرد.

همچنین دیگر شهروند اهوازی در این ارتباط می گوید: تمام مغازه داران امروز صبح ساعت 10 بین خیابان های حافظ و سعدی تجمع کردند که به همین علت فرمانده پاسگاه قول داد که مشکل بسته شدن ره ها را حل نماید.وی تصریح کرد: مشکل مغازه داران بی نظمی و نا امنی است نه راه هایی که هر روز مسدود می شود.او در پایان یادآور شد: چند روز گذشته زمانی که به مرور خیابان ها خلوت می شد مردی که به همراه خانواده خود با خودرویی از کنار یک بساطی گذر می کرد به اشتباه یکی از ظروف ملامین او را شکست که با بدترین حرف ها و ناسزاها مواجه شد همچنین مبلغی را که از او گرفت دقیقن دو برابر از قیمت واقعی آن ظرف بود.

در پایان یکی از شهروندان گفت: حضور دست فروشان مسلمن بازارمان را خراب می کند چرا که به نسبت ما قیمت ها را ارزان تر می دهند.وی افزود: سر و صداهایی هم که از سوی آن ها در خیابان بوجود می آید از دیگر مشکلاتی است که هر روز با آن درگیر می باشیم.

این مغازه دار می گوید: سد معبر طبیعی است که به بازار ما لطمه وارد می کند همچنین قیمت هایی که از سوی آنها شکسته می شود موجب می شود تا مشتریان قیمت های ما را با انها مقایسه نمایند و از خرید خود صرف نظر کنند.وی ضمن اشاره به ناامنی که به دلیل شلوغی و رفت  آمد فراوان در خیابان صورت می پذیرد گفت: رفت و آمدها و شلوغی جمعیت بسیار زیاد است و گاهی هم تحمل را کم می کند به همین سبب افراد سود جو از موقعیت استفاده می کنند و دست به دزدی می زنند که در هفته گذشته یک گونی که حدود 300 الی 400 هزار تومان جنس در آن بود را دزدیدند.او در پایان خاطرنشان ساخت: از مسئولین می خواهیم که با این ناامنی و بی نظمی که اغلب از سوی دست فروشان اتفاق می افتد برخورد قاطعی شود.  

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۸ساعت 23:46  توسط محسن حلالی نصب  | 

ناصر معیدی جرفی از خوزستانی های مقیم تهران است که در طب های مختلف ورزشی و سوزنی به سبک چینی و ... فعالیت می کند، 41 سال دارد و 12 سالی را به شکل حرفه ای و در رده های مختلف تیم ملی فوتبال و کشتی فعالیت داشته است که اکنون به نوعی رابط کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا و به خصوص کشور دانمارک می باشد.

با او در ارتباط با کارش به گفتگو پرداخته ایم که ماحصل آن را در ذیل آورده ایم.

ناصر جرفی با اشاره به علم طب سوزنی می گوید: طب سوزنی که از سالیان بسیار دور در کشور چین استفاده می شد و تا بحال هم نیز از این روش برای درمان استفاده می شود شامل ماساژ، طب فشاری می باشد که بر روی نقاط خاص مانند آزاد کردن عضلات، خوب خوابیدن، دردهای روانی و دردهای عصبی از طریق دست انجام می شود.

جرفی ادامه داد: این روش در اغلب رشته های ورزشی قابل اجرا است که البته بستگی به بدن بیمار هم دارد که در چند جلسه بتوان به شرایط ایده آل او را رساند.

او ضمن اشاره به اینکه این روش در کشور بدلیل سوء استفاده ها جا نیافتاده است می گوید:  به فکر دایر کردن مطب در اهواز نیز هستم اما وزارت بهداشت به نوعی هنوز موافقت های لازم را نکرده است همچنین متاسفانه برخی سوء استفاده های مالی که از این روش انجام شد دید مردم را نسبت به این علم تغییر داد این در حالی است که در بسیاری از کشورهای آسیا و اروپا از این روش و فرهنگ استفاده می شود.

ناصر معیدی جرفی تصریح کرد: در طب سوزنی و انرژی درمانی نگاه مان به گروه خاصی نیست بلکه گروه هدف همه مردم می باشند.

وی ضمن اشاره به سابقه کاری خود می گوید: در سال 2000 بهترین متخصص جامعه اروپا در دانمارک شدم همچنین تراپیست تیم ملی نیز بوده ام.او ادامه داد: در سال 1998 پس از بازیهای فرانسه عنوان مردی با انگشتهای یک فرشته را لقب گرفتم.

وی در شرح این علم عنوان می کند: در این روش روی مسایل جسمی که بیشتر با ماساژ و فشار درمانی ارتباط دارد تمرکز می شود و به صورت هیپنوتیزم مسایل را به فرد القا می کنم البته باید اشاره داشت که روی شناخت کاملی که از سیستم های حسی فرد پیدا می کنم می توانم خیلی خوب به او کمک کنم.

این کارشناس طب سوزنی و انرژی درمانی می گوید: در برخی بازیهای فوتبال می دیدم که بازیکن مان روحیه مناسب بازی را ندارد و حتا به نوعی روی خودش خطا وارد می کرد که در این راستا ما با ارتباط صمیمی و حرف ها و تاثیرهای مثبتی که بر او می گذاریم روحیه اش را باز می گردانیم؛ رابطه ای بمانند مادر و فرزند.وی به دو سوره قمر و عایشه اشاره می کند که از این طریق توانسته است طراحی ساختمانی خاص را انجام دهد و می گوید: از طریق سوره های قمر و عایشه اعدادی را بدست آورده ام که ساختمانی را بر آن اساس و از طریق نور ماه و طرحهای مهندسی و جغرافیایی در نقاط خاص مشخص کرده ام که از نظر انرژی، روحیه و اعصاب فرد را به شرایط ایده آل می رساند همچنین می توان در این مکان با چشم غیر مسلح تمام زوایای ماه را رویت نمود.

او تصریح کرد: این ساختمان در امارات و جنب دانشگاه آمریکایی ها ساخته شده است.

معیدی جرفی ضمن اشاره به برپایی مجدد نمادهای اهواز می گوید: در اهواز در حال پیگیر این هستم که آن نمادهایی که به شهرمان بر می گردد را دوباره احیا کنم مانند دانشگاه جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه جهان و چغازنبیل که برای چه ساخته شده است همچنین تمدن لرها که در این ارتباط ها از طریق یکی از دوستان با شهردار اهواز در حال پیگیری می باشیم.وی همچنین افزود: بسیاری از افرادی که زود عصبی می شوند مهمترین عاملش نور آفتاب است که با توجه به طرحها و بناهای طراحی شده می توانیم از آن جلوگیری نمائیم همچنین لازم به ذکر است که برای ساخت این بناها از معماری های اصفهان استفاده خواهیم کرد و مطمئنن تاثیرهای بسزایی بر مردم خواهد داشت.

او می گوید: به این کارها و انرژی ها کاملن عقیده دارم چرا که باور و شناختی در این قضیه وجود دارد زیرا 2 یا3 یا 5 فرا قدرت از این روش پشتیبانی می کند قدرت هایی چون خداوند، قرآن، کعبه و ...

جرفی افزود: خطی بین مکه و اهرام ثلاثه و نقطه ای که ساختمان بنا خواهد شد وجود دارد که خط نبوت نام گرفته است چرا که همه پیامبران از این خط آمده اند و به این خط بازگشته اند به همین سبب نیروی مغناطیسی خاص جذب می شود که فرد آن را احساس می کند.

ناصر معیدی ضمن اشاره به ارتیاط این روش با روان شناسی می گوید: 90 درصد مشکلاتی که بوجود می آید به علت مسایل روانی است که این مشکلات می تواند از زمان کودکی و یا حتا زمانی که در شکم مادر بوده است رخ داده باشد به همین سبب با پرداختن و برطرف نمودن آن مشکلات فرد را به تعادل می رسانیم در واقع شکست و پیروزی را یکسان می کنیم به این دلیل روش درمان ما با علم روان شناسی ارتباط نزدیکی دارد.وی تصریح کرد: همه ما باید به خودباوری برسیم، از مسئولین تا مردم عادی باید به اصالتمان بیشتر توجه کنیم همچنین با دید مثبت به مسایل بنگریم.

او ادامه می دهد: اصالت ما روحانیت و دیانت است و اینها موجب می شود منفی ها از ما دور شوند در غیر اینصورت خودبینی و خودخواهی و نیروی شیطانی حاصل کار ما خواهد بود.جرفی خاطرنشان ساخت: مردم باید بیاموزند که برای یکدیگر دعا کنند و از این طریق انرژی مثبت به یکدیگر انتقال دهند.این کارشناس علوم طب سوزنی می گوید: در ماه طبیعی است که هر فرد مشکلات و اختلالات روحی را دچار شود که معمولن دچار عجله و دست و پا زدن می شوند به این موجب باید آرامش خود را کنترل کرده که این راه را ما به طریق ستاره شناسی برای افراد باز می کنیم.

وی یادآور شد: در چین 90 درصد ارتباطات سالم است چرا که در رابطه هاشان از ستاره شناسی استفاده می نمایند.او می گوید: به عقیده من هر چیز که در جهان وجود دارد دارای انرژی است، هم مثبت هم منفی؛ به همین سبب باید مثبت و منفی را متعادل سازیم در واقع تا اصطکاک وجود نداشته باشد حرکتی هم وجود نخواهد داشت.

ناصر معیدی جرفی بیان کرد: انسان هرگاه از منیت درآمد و به تعادل رسید راهنمای خود و دیگران خواهد بود.وی ادامه داد: با خود و دیگران مهربان تر باشیم و اگر جواب مهربانی مان را با بدی هم دادند نباید نگران باشیم چرا که جواب مهربانی هایمان را طبیعت خواهد داد.

معیدی جرفی عشق و علاقه در کار را بسیار حائز اهمیت عنوان می کند و می گوید: همه کارهایمان را باید با عشق و علاقه انجام دهیم در واقع عاشقانه و با دید مثبت کار کردن از رموز موفقیت است و باید توجه داشت از کارهایی که بی میل به انجام آنیم و دید منفی نسبت به آنها داریم دوری گزنیم چرا که ممکن است هم خودمان و هم دیگران را دچار آسیب نمائیم.وی ضمن اشاره به خاطره ای در آلمان و در شهر آبرهاکینگ گفت: در سفری با تیم ملی امید کشور راهی شهر آبرهاکینگ آلمان شده بودم که در یک جنگل حدود 9 ساعت راه را گم کردم و در طی مسیر با خود و خدا می گفتم که چه اتفاقی افتاده و مرتکب چه خطایی شده ام که این مشکل برایم رخ داده است به هر ترتیب آنقدر رفتم که خود را در شهر دیگری دیدم که با نام علی دایی مرا شناختند و نزدیک به ساعت 4 صبح بود که مرا به مکان اردو آوردند که سرمربی تیم با تعدادی روزنامه آمد که در همه آنها خبر از گم شدن من چاپ شده بود.

جرفی افزود: در مسیر باران می بارید که من باران را شست و شوی امواج منفی تلقی می کردم و این خاطره اکنون انرژی مثبتی است که برای بسیاری از مراجعین عنوان می شود.او به فرهنگ تشکر و قدردانی از دیگران اشاره می کند و می گوید: یکی از بزرگترین ضعف هایی که به عنوان یک فرهنگ در جامعه مان رواج دارد عدم تشکر از یکدیگر می باشد چرا که معمولن ما تنبیه را راه مناسب تر می دانیم اما در واقع ابراز محبت از طریق تشکر همان انرژی مثبت می باشد.

وی با بیان اینکه ما باید به خودباوری برسیم می گوید: ما باید خودمان را ببینیم و چشم از کشورهای غربی برداریم چرا که با این کار به خودباوری خواهیم رسید.وی در پایان خاطرنشان ساخت: ترتیب زندگی باید به سمت ما و گروه پیش رود و  منیت را به دست فراموشی بسپاریم.

 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم مهر ۱۳۸۸ساعت 20:16  توسط محسن حلالی نصب  | 

موسیقی را هنر بیان احساسات به وسیله آواها گفته‌اند که مهم‌ترین عوامل آن صدا و ریتم هستند و همچنین دانش ترکیب صداها به گونه‌ای که خوش آیند باشد و سبب انبساط و انقلاب روان گردد نیز نامیده می‌شود به همین سبب به اهمیت موسیقی و تاثیر آن باید یقین داشت.

از آنجا که مردم کشور ما نیز با موسیقی ارتباط خوب و صمیمی دارند و تحت تاثیر از آنند لزوم توجه به آن بسیار حائز اهمیت است از آن مهمتر استان محروم خوزستان با توجه به شرایط سخت و عدم وجود مکان های مناسب تفریحی با ترویج موسیقی می توان بر روحیه مردم موثر واقع شد.

استان خوزستان که همیشه در همه عرصه ها برای گفتن حرف هایی داشته است در موسیقی نیز از نوازنده ها و خواننده های خوش صدایی برخوردار است که از جمله آنها محسن چاوشی است به این سبب خوانندگان و نوازندگان استان را باید مد نظر قرار داد و حمایت های ویژه را از آنها به عمل آورد چرا که ثابت شده است موسیقی در امور فرهنگی و اجتماعی تاثیرهای مثبتی از خود بجای گذاشته است.متین صفر پور از آن دسته خوانندگان خوش صدایی است که به تازگی آلبوم سقف سفالی خود را روانه بازار کرده است، آلبومی با 10 تراک که از طریق شرکت نوای نب لبک شرقی منتشر گردیده است.

او که در اولین ماه از  فصل پائیز سال 63 بدنیا آمده است علاقه اش را به خواندن و موسیقی اینگونه عنوان می کند:

همینجور عاشق نشدم، که ساده پا پس بکشم

یا باید از تو بگذرم، یا از خودم دست بکشم

همینجور عاشق نشدم، که عاشقی یادم بره

خیلی چیزارو ساده من، به خاطرت دادم بره

ساده به دست نیومدی، که ساده از تو بگذرم

دوست دارم حتا اگه، بدتر از این بیاد سرم

متین صفر پور می گوید: با مشکلات و سختی هایی که در مسیر موسیقی وجود دارد باید عنوان داشت که آن را ساده بدست نیاورده ام که ساده از دستش دهم و تا هر جا که بتوانم و به هر قیمتی پای این علاقه ام ایستاده ام.وی ادامه می دهد: موزیک و خوانندگی همیشه همراهم بوده و از بزرگترین آرزوهای زندگی ام بوده و هست به همین سبب بدون خواندن نمی توانم ادامه دهم.

این خواننده اهوازی تصریح می کند: در این مسیر خیلی چیزها را از دست داده ام که از جمله آنها پدرم بود چرا که هیچ گاه به این کار من راضی نبود البته این اواخر زمانی که متوجه مجاز بودن کار من شدند رضایت خود را نسبت به ادامه کارم بیشتر ابراز می کرد به همین سبب برای شادی روح پدر مرحومم کارهایم را همیشه مجاز ارائه خواهم کرد.

متین اذعان کرد: در حال حاضر فشارهای زیادی را تحمل می کنم که اگر به همین ترتیب ادامه داشته باشد از اهواز به تهران خواهم رفت.وی به دوستان نزدیکش در این عرصه اشاره می کند و می گوید: مهدی مقدم و رضا صادقی و همچنین ایمان شاهی از دوستان نزدیکم می باشند که در این راه راهنمایی ها و پیشنهادهای سازنده ای را به من می دادند.

متین صفر پور ضمن اشاره به اینکه از سن 5 سالگی کار در موسیقی را آغاز کرده است افزود: در آن زمان که سنم بسیار کم بود یکی از بستگانمان کیبورد می زد که همین موجب علاقه من به کیبورد و موسیقی شده بود تا اینکه در سن 10 سالگی که کلاس پنجم بودم با پدرم شرط کردم در صورت قبولی ام با نمره خوب برایم کیبورد بخرد که همینطور هم شد و من پس از قبولی در امتحاناتم یک کیبورد خیلی ساده خریدم.وی ادامه داد: پس از آنکه دوره های آموزش را گذراندم در مکان های دولتی اجرای زنده می کردم همچنین به آهنگ گذاری بر شعرهای ملی و مذهبی هم پرداختم که برای اجراهایم لازم بود.

این خواننده پاپ خوزستانی گفت: هر روز که موسیقی را ادامه می دادم علاقه ام بیشتر می شد تا در سن 17 سالگی این مسئله رنگ جدی تری برایم گرفت به همین سبب در چند گروه به عضویت درآمدم و به نوازندگی پرداختم و احساس پیشرفت را در خود می دیدم.

صفر پور به سفرش به کیش و کار در این جزیره آزاد اشاره کرد و افزود: در سن 22 سالگی تصمیم بر آن گرفتم که به کیش بروم تا در هتل ها و رستوران ها بخوانم و همین کار را هم کردم و به صورت مجاز 1 سال به این کار مشغول شدم.متین می گوید: پس از آنکه از کیش بازگشتم سنم 23 سال شده بود و تجربه و آمادگی ام در آن حد بود که بخواهم به صورت حرفه ای و جدی برای جمع آوری آلبوم اقدام کنم تا اینکه با استفاده از تجربیات و همکاری ترانه سرایان و آهنگسازان خوب کشور در سال 86 جمع آوری آثار آلبوم سقف سفالی آغاز شد.

وی افزود: در این مسیر و بهنگام انتخاب، کارها و آثار متنوعی پیشنهاد شد که با توجه به احساسم ترجیح می دادم هر کاری را انتخاب نکنم.

این خواننده اهوازی یادآور شد: معمولن در انتخاب شعرها  سعی بر آن داشتم تا از موضوعات خاص استفاده کنم که تا حدی هم در این هدف موفق بودم حتا به یکی از ترانه سرایان بنام مهرداد خلخالی شعری را سفارش دادم که این موضوع در ذهنم بود: نگو که سهمی نداری توی بغضی که شکست، که کار خوبی هم شد و از آن بسیار راضی می باشم.متین آثار خود را در تهران جمع آوری و ضبط کرده است که دلایل و حتا گلایه های خاصی را در این ارتباط به زبان آورد از جمله قیمت های بالا و کیفیت پائین در کارها و افزود: استان خوزستان از پتانسیل های خوبی در زمینه خوانندگی و آهنگسازی برخوردار است اما متاسفانه عدم حمایت از سوی مسئولین از یک سو و از سوی دیگر خودبینی و خود بزرگ بینی برخی خواننده ها و آهنگسازان از عمده ترین دلایلی است که در عدم پیشرفت استان خوزستان در زمینه موسیقی تاثیر گذاشته است و این روند موجب می شود که بسیاری از پتانسیل های استان که می توانند نام آور و معرف موسیقی خوزستان باشند به تهران بروند و در آنجا فعالیت حرفه ای خود را ادامه دهند.

وی تصریح کرد: موسیقی امروز کشور به خصوص در خوزستان به موسیقی تجاری تبدیل شده است و به مرور شاهد مرگ علاقه در این کار خواهیم بود در صورتی که تحولی در کارها و افکار ایجاد نشود.

متین صفر پور می گوید: همکاران و دوستانی که در زمینه موسیقی به شکل حرفه ای فعالیت دارند بهتر است ابتدا بجای تجهیزات آنچنانی بار موسیقیایی خود را به روز و مدرن کنند.یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از خوانندگان مجوز دار کشور با آن مواجه اند حضور و فعالیت خوانندگانی است که به شکل زیر زمینی و غیر مجاز فعالیت می کنند و البته تا حد قابل توجهی هم کار و بارشان گرفته است که در این ارتباط دلایل مختلفی هم وجود دارد.

متین صفر پور ضمن اشاره به مطلب فوق می گوید: در حال حاضر برای برنامه گذاران تفاوت چندانی میان خوانندگان مجاز و غیر مجاز نیست و حتا برای غیر مجازها به نسبت مجازها بیشتر برنامه اجرا می کنند این در حالی است که خرج و مشکلات خوانندگان قانونی و مجوز دار در این مسیر بیشتر می باشد.

وی ادامه می دهد: خوانندگانی که در چارچوب قوانین فعالیت کرده اند مسلمن باید از وزارت ارشاد برای برگزاری برنامه های زنده حمایت شوند اما در حال حاضر عکس این مهم در حال اجراست و این روند می تواند ضربه بر پیکره موسیقی مجاز وارد کند.متین بیان داشت: بازار فعلی درآمدی را برای خوانندگان مجاز در پی نخواهد داشت اما بواسطه برنامه های زنده هزینه هایی را که در مسیر ارائه آلبوم شده است را می توان جبران نمود به همین سبب انتظار می رود برای بقاء موسیقی قانونی این حمایت از سوی مسئولین مورد توجه قرار گیرد.

این خواننده پاپ تعدد خواننده ها در کشور را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه تعداد خواننده های کشور هر روز رو به افزایش است تنوع در کارها هم به مراتب افزایش یافته است اما این می تواند سیر مطلوبی را برای خوانندگان به همراه داشته باشد چرا که رقابت را داغ می کند و می تواند در تازگی و سبک های جدید موثر واقع شود.

وی خاطرنشان ساخت: مسلمن این روند خوانندگان خوب را، در ادامه در خود خواهد داشت و آن دسته که به هر قیمت این کار را دنبال می کنند از عرصه کنار خواهند رفت همچنین در این راستا خوب است اگر فیلتری وجود داشته باشد که ابتدا خوانندگان صدای خود را مورد آزمایش قرار دهند تا به این ترتیب از صداها و سیستم های مصنوعی فاصله گرفته شود. او به شبکه های ماهواره ای اشاره می کند و می گوید: شبکه های ماهواره ای در واقع برای چهره شدن و شهرت می توانند موثر باشند اما پخش بی رویه هر آهنگ صورت خوشی را به همراه ندارد که اگر با حمایت مسئولین و گذر از فیلترهای قانونی این روند ادامه یابد این شبکه ها بسیار مورد نیاز می باشند.

متین گفت: دو اثر بنام های بهونه و مسافر را تصویر کرده ام که برای پخش هم آماده اند اما ترس از اینکه مبادا غیر مجاز تلقی شوم موجب شده تا کنون برای پخش از شبکه های ماهواره ای اقدامی نکنم اما به زودی آنها را پخش خواهم کرد.

وی به سوابق هنری و کاری خود اشاره می کند و می گوید: پیمان غلامرضایی از خوانندگانی است که تمامی شعرها و ملودی های آلبومش را انجام داده ام که در حال حاضر پیگیر دریافت مجوزهای لازم می باشد همچنین فرهاد رستمی از نوازندگان و خوانندگان خوبی است که برخی از اشعار و ملودی های آلبومش را در حال انجام ساختشان می باشم. متین صفر پور در حال حاضر مشغول خواندن درس تنظیم می باشد که در آینده و برای آلبوم دوم خویش تصمیم دارد تا اشعار، آهنگ و تنظیم آثارش را خودش انجام دهد که در این رابطه می گوید: موسیقی در رگ و خون من است و بدون آن نمی توانم زندگی کنم به همین سبب می خواهم در این زمینه همه کارها را به خوبی آموزش ببینم چرا که با این کار می توانم تمام خودم را نمایان سازم.

وی ضمن اشاره به دیگر برنامه های خویش گفت: در حال حاضر که کمتر از 1 ماه از انتشار آلبوم می گذرد تلاشمان برای برگزاری اجرای کنسرت می باشد که منتظر هستیم تا آقای حسین پور مدیریت انجمن موسیقی آن را تائید نماید.

صفر پور به اعضای گروه کنسرت اشاره کرد و گفت: این گروه که به سرپرستی فرهاد رستمی در حال تمرین به صورت فشرده می باشد از نوازندگانی چون بهفر کایدی، فرهاد شاهرخ نسب، چنگیز بهنیا، جواد پورهادی، احسان امیری، مصیب قنبریان و عادل سلیمی بهره می برد.وی ضمن تشکر از محمود بهرامی، بهنام سلیمی، عبدالرضا حیاتی و آل خمیس، به جوانانی که علاقه مند فعالیت در این عرصه می باشند پیشنهاد کرد: اگر صدای خاصی ندارند کار نکنند همچنین ابتدا لازم است خود را به خوبی بسازیم به گونه ای که با گذشته مان فرق کنیم و هیچ گاه خودمان را با دیگران مقایسه نکنیم بلکه با گذشته مان مقایسه کنیم تا ببینیم چه تفاوتی با گذشته کرده ایم.وی از مادرش هم تشکر کرد همچنین فرهاد شاهرخ نسب که مدیر برنامه های او در اجرا می باشد و در ادامه در سوال های کوتاه خبرنگار ما جواب های کوتاه داد که در ذیل آمده است:مادر: همه چیز، پدر: افسوس روزهای رفته، عشق: اگر نباشد موسیقی هم نیست، اهواز: مظلوم، کارون:خدانگهدار، خوانندگی: باید سالم اجرا شود، تیم محبوب: استقلال، بدترین اتفاق: مرگ پدر و بهترین اتفاق: آشنایی با همسر.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم مهر ۱۳۸۸ساعت 20:14  توسط محسن حلالی نصب  | 

می خواهم از مدرسه ای برای شما بنویسم که به قول مدیرکل آموزش و پرورشش دانش آموزانش نیاز به ترحم ندارند، اما نمی دانم چرا تاکنون هیچ وقت گزارشی در این رابطه ندیدم که بدون ترحم باشد.آری باید بپذیریم که آنها نیاز به ترحم ندارند، بلکه نیاز به توجه بیشتر دارند و اگر به آنها توجه شود می توانند بسیاری از کارهای شخصی خود را به انجام برسانند و باعث شگفتی شوند.

از کجا شروع کنم از اینکه این آموزش و پرورش آنقدر مظلوم است که وقتی خودروی آژانس جلوی پایم ترمز می کند و به او می گویم که می خواهم به آموزش و پرورش استثنایی بروم مسیر را بلد نیست و با مرکز تماس می گیرد تا آدرس را بپرسد و بعد هم با کلی پرس و جو  آن را پیدا می کند.نمی دانم باید از چه از کجا شروع کنم چون وقتی از سعید اهل الیرف می خواهم در یکی از سوالات پایانیم درددل کند، می گوید سخت ترین سوال زندگیم را پرسید، می گوید ولی از نگاهش می توان فهمید که درددل هایی دارد که نمی گوید.می گوید روزی پدری به همراه پسرش که از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی نداشت به این آموزش و پرورش مراجعه کرد و به اتاق من آمد، وقتی پدر را دیدم اشک در چشمانش حلقه زده بود به همین دلیل خودم را مشغول کار دیگری کردم تا اینکه پدر آن پسر گفت آمده ام پسرم را برای چهارم دبستان ثبت نام کنم، دکتراها گفته اند پسرت تا 6 ماه دیگر بینایی خودش را به طور کامل از دست می دهد و های و های گریه می کند، همین مسئله باعث می شود برخی اوقات در خانه فقط جسمم حاضر باشد و فکرم جای دیگر.

اما اهل الیرف از من می خواهد به یک موضوع اشاره نکنم، آقای اهل الیرف عذر خواهی می کنم ولی وقتی این مطلب را می نویسم، دلم می ترکد نخواهم به آن موضوع اشاره کنم و آن اینکه هیچ وقت زنگ مدرسه استثنایی ها را حال به هر دلیل مدیری به صدا درنیاورده و هیچ وقت هیچ رسانه ای گزارشی از به صدا درآوردن زنگ اول این مدرسه در اول مهرماه نگرفته است و شاید یکی از دلایل مظلوم واقع شدن و البته دوری جستن برخی از خانواده هایی که دارای فرزندان معلول هستند از این مدارس همین موضوع و عدم فرهنگ سازی در این رابطه باشد.راستی یادم نرود که او به یک موضوع هم اشاره می کند که نمی دانم کشورم به این علم دست یافته یا نه ولی دوست داریم که هر چه سریعتر این قانون هم در کشور ما اجرا شود مبنی بر اینکه در 5 کشور پیشرفته جهان اگر زنی باردار شد موظف است طبق قانون 5 آزمایش را برای سلامتی جنین انجام دهد که اگر در این 5 آزمایش جنین سالم بود پدر و مادر می توانند بدون مشکل او را بدنیا بیاورند، ولی اگر جنین مشکلی داشت متخصصین مشکلات این بچه را به پدر و مادر گشوزد می کنند و می گویند که بچه شما می تواند تا این سن درمان شود و اینقدر هم هزینه درمان او می شود که مبلغی را دولت پرداخت می کند و شما هم می بایست مبلغی را برای درمان فرزندتان پرداخت کنید، ولی اگر متخصصین به این نتیجه رسیدند که جنین قابلیت درمان ندارد دولت اجازه زایمان به پدر و مادر را نمی دهد از این رو مدارس استثنایی هم در آن کشورها برچیده شده است.اما به همین منظور و با توجه به گذشت بیش از یک هفته از آغاز مدارس در سال تحصیلی جدید تصمیم گرفتیم سری به آموزش و پرورش استثنایی خوزستان بزنیم و با مدیر این سازمان به گفتگو بپردازیم که ماحصل این گفتگو در ذیل می آید:

 در ابتدا تاریخچه ای از تاسیس و گزارشی از عملکرد این مدیریت به ما بدهید:

تاریخچه شروع به کار این آموزش و پرورش به سال 1343 برمی گردد که در وزارتخانه تصمیم گرفته شده به صورت تقریبا رسمی دفتری تشکیل شود، زیرا تا قبل از آن مردم به صورت خودجوش این موضوع را عهده دار بودند و تا روزهای اول انقلاب هم این آموزش و پرورش به صورت دفتری اداره می شد، ولی بعد از آن مسئله دانش آموزان معلول یکی از اولویت های دولت قرار گرفت و اقدامات خوبی در این مسیر صورت گرفت و در سال 1369 این سازمان با موصبه شورای اسلامی و شورای نگهبان تشکیل شد و اهدافی برای این آموزش و پرورش در نظر گرفته شد.اهداف این آموزش و پرورش در کشور را می توان به شناسایی دانش آموزان معلول، تدوین محتوای آموزشی مناسب، تهیه تجهیزات آموزش و کمک آموزشی مناسب، توسعه آموزش استثنایی ربط داد.که استان خوزستان هم بالطبع برنامه های خود را در چارچوب سازمان کل قرار داده است که می توان افراد تحت پوشش این سازمان را به کم توان ذهنی، ناشنوا، نیمه شنوا، نابینا، نیمه بینا، جسمی حرکتی و چند معلولیتی عنوان کرد که از دو سال اخیر تاکنون گروههای جدیدی را که تاکنون کمتر تحت پوشش قرار گرفته بودند را به این مدیریت اضافه کرده ایم که می توان به معلولان اختلالات یادگیری، اختلالات رفتاری یا اوتیسم اشاره کرد که در تلاشیم تا با توسعه مدارس آنها از یک مرکز به سه مرکز بهتر این افراد را تحت پوشش قرار دهیم و با راه اندازی اولین مرکز دانش آموزان اوتیسم در خوزستان که سومین مرکز اوتیسم در کشور می شود این دانش آموزان را هم تحت پوشش قرار دهیم.همچنین می توانیم به اقدامات این مدیریت در بخش توسعه فضاهای آموزشی اشاره کنیم که توسعه در شهرستانهای استان به نحوی بوده که مراکز آموزشی در سطح استان در نوبت طبح اداره می شوند که با ساخت 3 مرکز آموزشی دیگر امیدواریم گشایش خوبی در امر تحصیل و فضای آموزشی ایجاد شود.در اهواز هم به لحاظ کلانشهر بودن از تمامی ارگانهایی که توانایی واگذاری زمین در مرکز شهر را به ما دارند خواستاریم که برای سهولت این دانش آموزان ما را یاری نمایند.از دیگر اقدامات این مدیریت طی یک سال اخیر می توان به ایجاد مقطع متوسطه برای دانش آموزان کم توان ذهنی اشاره کرد که تا چند سال پیش فقط این دانش آموزان تا مقطع راهنمایی می توانستند به درس خواندن ادامه دهند که در این بین شورای عالی آموزش و پرورش و مدیریت استثنایی تلاش کرد که به منظور ادامه تحصیل دانش آموزان کم توان ذهنی مقطع متوسطه را در سطح استان ایجاد و راه اندازی کند که هم اینک در مناطقی که دانش آموزان به آمار و حد نصاب کافی یعنی 24 نفر برسند مرکزی جدید احداث خواهیم کرد، بنحوی که در اهواز یک مرکز مخصوص پسران در رشته های کار با چوب و کشاورزی ایجاد کرده ایم و یک مرکز مخصوص دختران در رشته قالیبافی ایجاد کرده ایم.گفتنی است این مراکز هم اینک در سطح استان متناسب با آمار دانش آموزان و متناسب با امکانات موجود در مناطق در حال توسعه است که امیدواریم در سالهای آینده تمامی دانش آموزان کم توان ذهنی که بیشترین گروه دانش آموزان استثنایی را تشکیل می دهند تحت پوشش مقطع متوسطه قرار گیرند.

 آماری از تعداد مدارس و دانش آموزان تحت پوشش در مقاطع مختلف به ما بدهید:

کل مدارس در سطح استان 68 مرکز استثنایی است که در مقطع ابتدایی و در زمینه کم توان ذهنی 2092 دانش آموز در مقطع راهنمایی و متوسطه 642 دانش آموز، در زمینه ناشنوا و در مقطع ابتدایی 601 دانش آموز و در مقطع راهنمایی و متوسطه 201 دانش آموز، در زمینه نابینا و کم بینا در مقطع ابتدایی 124 دانش آموز که در مقطع راهنمایی و متوسطه این دانش آموزان به صورت تلفیقی با دریافت امکانات آموزشی و معلم رابط در مدارس عادی نزدیک به محل سکونت خود تحصیل می کنند که تعداد آنها به 114 نفر می رسد، در زمینه دانش آموزان معلول جسمی و حرکتی در مقطع ابتدایی 29 دانش آموز، در مدارس اختلالات یادگیری 176 دانش آموز، در بخش اوتیسم 37 دانش آموز در مرکز خودمان تحت پوشش قرار دارند و 25 نفر به صورت ضمیمه تحت پوشش قراردارند، در زمینه چند معلولیتی 153 دانش آموز در مقطع ابتدایی و آمار تلفیق این نوع از معلولان هم 435 نفر است که در مجموع تا پایان سال تحصیلی گذشته 2731 پسر و 1759 دختر تحت که جمعا 4490 نفر پوشش مراکز ما بوده اند.

از تعداد معلمان این مدیریت به ما بگوئید و اینکه در کدامیک از مقطع و رشته ها با کمبود معلم مواجه هستید:

به صورت کلی در سال تحصیلی گذشته 928 معلم که 321 نفر از آنها حق التدریسی بودند در این مدیریت مشغول تدریس بوده اند که در رشته های خاصی مثل گفتار درمانی، کاردرمانگری، مربی بهداشت و آموزگار که جمعا حدود 90 نفر می شوند کمبود نیرو داریم که به چارت مدارس تعلق می گیرد و اگر نیروها جذب شوند در بهبود کیفیت آموزش تاثیر بسزایی دارد که این کار در سالجاری از طریق لایحه خرید خدمات آموزشی در حال پیگیری است، زیرا کار با دانش آموزان استثنایی شرایط خاص خودش را دارد و کاری متفاوت است، ولی معلمانی که وارد این وادی می شوند با شناخت می آیند و باید بدانند که کجا قرار است کار کنند، از این رو در ابتدا برای همه این ذهنیت درست خواهد شد که کار بسیار سخت است ولی وقتی کار شروع شد آن محبت و علاقه بوجود آمده بسیاری از سختی ها را قابل تحمل می کند.برخی اوقات نیروهای شاغل در این مدیریت را می بینم که با علاقه و جدیت فراوان مشغول کار هستند و ارتباط خوبی حتی با اولیاء این دانش آموزان برقرار کرده اند و مشکلات آنان را درک می کنند و حتی برخی از همکاران ما در ساعات غیر اداری با عشق و علاقه به والدین این دانش آموزان مشاوره می دهند.

 از بودجه اختصاص یافته در طول یک سال تحصیلی به این مدیریت بگوئید:

کار در این آموزش و پرورش بسیار پرهزینه است و معمولا هرینه های این دانش آموزان از دانش آموزان عادی بیشتر است و اعتبارات خاص خود را می خواهد، از این رو در حال حاضر بیش از 90 درصد دانش آموزان تحت پوشش سرویس ایاب و ذهاب به صورت رایگان قرار گرفته اند که هزینه این موضوع در طول یک سال تحصیلی 320 میلیون تومان است که ما آنرا پرداخت می کنیم.به همین منظور به مراکز آموزش از حیث سرانه و کمک سرانه نسبت به مدارس عادی بهتر رسیدگی می شود و مشکلات در حداقل خود قرار دارند ، همچنین کمک هزینه های توان بخشی، دانش آموزانی که برای گفتار درمانی و کار درمانی و سایر خدمات توانبخشی به این مدیریت مراجعه کرده اند توسط ما پرداخت می شود.گفتنی است در سال گذشته تمامی تجهیزات مورد نیاز جهت کارگاههای مهارتی مراکز مهارت حرفه ای متوسطه تهیه و در اختیار این مدیریت قرار گرفته و همچنین در بخش رفاهی معلولان محروم از پدر را در سال گذشته که 69 نفر بودند را به منظور تامین نوشت افزار حدود 30 هزار تومان کمک کردیم.

 از پرداخت مستمری ماهیانه به دانش آموزان معلول بگوئید:

طرح آتیه جهت دانش آموزان استثنایی پیش بینی شده بود و کار سرمایه گذاری آن با همکاری بانک کشاورزی انجام گرفته و از سال گذشته مبالغی تحت عنوان طرح آتیه به منظور انجام خدمات رفاهی دانش آموزان استثنایی به حساب مراکز دانش آموزان واریز گردید.

 وضعیت درمان دانش آموزان را چگونه ارزیابی می کنید:

تا 2 سال گذشته دانش آموزان استثنایی تحت پوشش بیمه تکمیلی بودند که توسط این مدیریت انجام می شد که در حال حاضر این کار به منظور یکپارچگی بیشتر توسط سازمان بهزیستی انجام می گیرد و دانش آموزان می توانند از خدمات درمان همانند سایر معلولین استان از طریق سازمان بهزیستی مناطق محل سکونت اقدام کنند.

 آیا سقفی برای پردخات هزینه ها به دانش آموزان معلول لحاظ شده است:

تا زمانی که ما عهده دار این مسئولیت بودیم یک میلیون تومان برای خدمات درمانی و بیمه تکمیلی دانش آموزان معلول پرداخت می کردیم و اگر به مبلغی بالاتر از این نیاز بود از طریق سازمان استثنایی کشور این موضوع پیگیری می شد ولی با توجه به واگذاری امور به بهزیستی از مبالغ موجود اطلاعی نداریم.

 از وضعیت تحصیلی دانش آموزان استثنایی برایمان بگوئید:

وضعیت آموزشی دانش آموزان استثنایی نشان می دهد که طی سالهای گذشته با توجه به توسعه مراکز آموزشی در بخش راهنمایی و متوسطه و ضرورت توسعه بیشتر در این دو بخش دانش آموزان استثنایی علاقمند به تحصیل هستند و پیشرفت خوبی دارند، ضمن اینکه در دانشگاه ها در سال گذشته حدود 18 نفر از خوزستان در کشور پذیرفته شدند که نشان از علاقه و کیفیت نوع آموزش دارد.

 از تعداد قبولی این دانش آموزان در مقاطع مختلف به ما بگوئید:

خوشبختانه افت تحصیلی و توقف در هیچ کدامیک از مقاطع تحصیلی در استان طی سال گذشته رخ نداده و به نحو مطلوبی این موضوع کاهش یافته است که از این رو پیش بینی می شود طی سالهای آینده نیز به کمترین حد ممکن تنزل یابد.

 مهمترین مشکلات پیش روی این مدیریت چیست و شما چه راهکاری برای رفع آن دارید:

کمبود زمین در مرکز شهر اهواز جهت توسعه فضاهای آموزشی به منظور سهولت دسترسی دانش آموزان استثنایی، کمبود نیروی متخصص در بخش توانبخشی که امیدواریم با اجرای لایحه خرید خدمات آموزشی حل شود، احداث چند باب سالن ورزشی خاص دانش آموزان استثنایی به منظور پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان امری ضروری است که امیدواریم برطرف شود.

 از مراسم امسال دانش آموزان استثنایی در اول مهر و بازگشایی مدارس بگوئید:

در طول تابستان همه سال اجرای طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پایه اول را داریم که در تابستان سالجاری این طرح از تاریخ 1/4/88 تا 26/6/ 88 در سطح استان با همکاری مدیریت استثنایی و معاونت بهداشتی و درمانی استان اجرا گردید که 52960 نوآموز پایه اول تحت پوشش طرح قرار گرفتند که در این طرح آمادگی تحصیلی، بینایی، شنوایی، معاینات بالینی نوآموزان مورد ارزیابی قرار گرفت و جهت همه ی دانش آموزنا دفترچه سلامت صادر گردید که این مقدمه کار ما برای طرح بود.همچنین از اقدامات دیگر می توان به تهیه به موقع کتاب دانش آموزان بود و قبل از شروع سال تحصیلی تحویل مراکز آموزشی گردید، سرویس ایاب و ذهاب با هماهنگی مدیران استثنایی تنظیم و از ابتدای مهرماه به نحوی برنامه ریزی شد که دانش آموزان عزیز از سرویس استفاده کنند، سازماندهی نیروی انسانی، انجام کلاسهای فرهنگی از قبیل تشکیل دروازه قرآن، تهیه شیرینی و اجرای برنامه های شاد برای دانش آموزان در روز اول بازگشایی مدارس از جمله اقدامات مربوط به پروژه مهرماه بوده است.

 همکاری و تعامل سایر نهادها و مدیران استانی با شما به چه نحو است:

بیشتر تعامل و همکاری ما با آموزش و پرورش استان صورت می گیرد که در این خصوص سازمان آموزش و پرورش استان در بخش های مربوط به تامین نیروی انسانی و هزینه های مربوط به ایاب و ذهاب دانش آموزان نهایت همکاری را با ما داشته است همچنین هر زمان که نیاز به برگزاری جلسات برای تهسیل در کار دانش آموزان معلول بوده در محل این مدیرتی با سازمان بهزیستی استان و معاونت بهداشتی درمانی استان در خصوص سطح سنجش سلامت و ... در طول تابستان و ماههای تحصیلی برگزار شده است.گفتنی است انجمن های ناشنوایان، جامعه معلولین و... از جمله دیگر ارگانهایی هستند که در مناسبت های مختلف با ما همکاری دارند.

 از اقدامات خیرین مدرسه ساز برایمان بگوئید:

سازمان در بخش خیرین مدرسه ساز سالهای گذشته 3 مرکز آموزش احداث و اهداء کرده است که جا دارد از این عزیزان تقدیر و تشکر کنیم ولی به لحاظ لزوم توسعه فضاهای آموزشی هم اینک در اهواز نیاز به توسعه فضاهای فعلی داریم که از این رو دست کمک به سوی این عزیزان دراز می کنیم و انتظار مساعدت و همکاری داریم، به خصوص با توجه به ایجاد مقطع متوسطه دانش آموزان کم توان ذهنی توسعه تعداد کلاسهای درسی مدارس فعلی امری بسیار ضروری است.

 از فرصت هایی که مدارس استثنایی بوجود می آورند و از تهدیدهایی که اگر این مدارس وجود نداشته باشند به وجود می آید برایمان بگوئید:

وجود مراکز این چنینی و توجه به معلولین یک فرصت است که با توجه به این افراد و مراکز آموزشی خاص استان بالطبع فضای مناسب فرهنگی و اجتماعی جهت توسعه و بالندگی بیشتر آموزش و پرورش عادی فراهم می گردد، همچنین عدم توجه به این مراکز و افراد معلول زمینه محرومیت جمع کثیری از دانش آموزان استثنایی فراهم می گردد که می تواند زمینه بزهکاری را در بین این افراد فراهم کند.

 از رتبه و جایگاه این مدیریت در کشور برایمان بگوئید:

برای این مدارس و این آموزش و پرورش در کشور رتبه خاصی در نظر گرفته نمی شود ولی در سال 86 این استان از لحاظ تعداد ورودی به دانشگاه ها رتبه 8 کشوری را از آن خود کرده است که آمار ورودی دانش آموزان استثنایی در سال 87 از سال 86 بهتر بوده است.

 از مشکلات دانش آموزان این مدارس بگوئید:

در سطح استان دانش آموزانی که تحت پوشش ما هستند اکثر از دانش آموزان محروم جامعه هستند و آنچه را که نسبت به آن می توانیم حساس باشیم اینکه این عزیزان را همانند سایر افراد جامعه تلقی کنیم و علیرغم اینکه مشکلات آنها را خاص ببینیم به آنها توجه و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی توجه کنیم و این افراد را همانند افراد جامعه ببینیم و مشکلات آنها را به شکل خاص و با نگاه خاص برطرف کنیم و از نگاه های ترحم آمیز دور باشیم.

 آیا اطلاعاتی از نحوه معلولیت دانش آموزان دارید که علت این معلولیت ها چیست:

در بخش کم توان ذهنی به نظر شخصی خودم اغلب محصول ازدواج های فامیلی است و اغلب معلولیت ها را هم می توان به این موضوع ربط داد، البته لزوم انجام کار تحقیقی و علمی در این خصوص ضروری است.در این جا لازم می دانم از خانواده های محترم که قصد ازداوج فامیلی دارند خواهش کنم که حتما قبل از ازدواج مشاوره های لازم را انجام دهند که در استان ما توسعه و پیشرفت خوبی داشته است.

 از استقبال خانواده هایی که دارای فرزندان معلول هستند از این مدارس برایمان بگوئید:

برخی از خانواده ها مقاومت می کنند و نمی پذیرند معلولیتی را که فرزندشان دچار آن است ، البته پذیرش معلولیت خانواده ها امری ضروری در کاهش عوارض بعدی معلولیت می تواند باشد که خانواده های محترم با پذیرش این قضیه می توانند با مراجعه به مراکز مربوطه زمینه لازم را برای پیشرفت معلولین و پیشگیری از توسعه معلولیت ایجاد کند و این امر در ایجاد آرامش روانی خانواده داشته باشد، لذا انتظار داریم در درجه اول همه دست به دست هم بدهیم و از بروز معلولیت پیشگیری کنیم و در صورت بروز معلولیت با منطق و تعقل بهترین راه را برای سازگاری معلول با امکانات موجود فراهم کنیم و به این شکل آرامش روانی معلول و جامعه را فراهم کنیم.

 سوال آخر درد دل کنید:

سوال سختی پرسیدید، شاید سخت ترین سوال زندگیم.مدیریت سخت است حال در هر سطحی می خواهد باشد چون تمام توجهات به مدیر است، در این مرکز با افراد معلول و خاصی روبه رو هستیم، شاید یکی از سخت ترین لحظات کاری ما مواجه شدن با پدران و مادرانی باشد که به تازگی متوجه معلولیت فرزند خود شده اند و مضطربانه در روزهای آغازین اطلاع یافتن از این موضوع به ما مراجعه می کنند، اما امیدوار هستم شاهد روزی باشیم که مسائل پیشگیری آنقدر در جامعه ما رشد کند که شاهد هیچ گونه معلولیتی در آن نباشیم.

 

+ نوشته شده در  جمعه دهم مهر ۱۳۸۸ساعت 21:45  توسط محسن حلالی نصب  | 

پس از دوسال تزریق انواع و اقسام داروهای شیمی درمانی مثل آمپول( تاکسول، پاکلی تاکسول، جم زار، ناوالبین و در آخر تاکسوتر) جهت درمان سرطان ریه از نوع آدنوکارسینوما توسط پزشکان متخصص انکولوژی که مجموعا 48 بار از راه ترزیق در تهران و اهواز شیمی درمانی بر روی او انجام گرفت که نتیجه ای هم در برنداشت و سختیها و مشکلات جسمی فراوانی بر بیمار ما وارد شد تا جائی که در یک مقطع از درمان علیرغم اینکه پزشک معالج تهران بیمار را بعلت حساسیت زیاد از خانواده داروی (تاکسول) منع نموده و کتبا گواهی کرده بود متاسفانه پزشک بیمارستان شفای اهواز بدون توجه به نظر پزشک تهران و گفته های ما اقدام به تجویز داروی (تاکسوتر) نمودکه این امر موجب شد بیمار ما 9 روز در حالت کما در بخش مراقبتهای ویژه فرو برود. پس از این قضیه پزشک معالج اعلام نمود دیگر بیمار شما توان تزریق را ندارد. بیمار شما باید از قرص شیمی درمانی استفاده نماید بنام (تارسوا) هنگامی که بررسی نمودیم متوجه شدیم این دارو تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار ندارد و قیمت این قرص بسته ای 3400000 هزار تومان است این قضیه خانواده ما را دچار مشکلات فراوانی نمود پس از پیگیریهای فراوان در جهت درمان و نجات جان مادر خود از طریق سایت های پزشکی اینترنتی متوجه شدیم که داروی (تارسوا) فقط یک سال به عمر بیمار می افزاید یعنی توقف موقت رشد توده سرطانی ریه.ولی داروی به نام iressa را در اینترنت پیدا نمودیم که براساس مطالب ارائه شده در سایت باعث بهبود و برطرف کردن توده سرطان ریه می شد که این مورد را با دکتر مربوطه مطرح نمودیم و پس از دریافت نسخه پیگیر خرید این داور شدیم. در تهران داروخانه هلال احمر قسمت تک نسخه ای عذر خواست ولی داروخانه شفایاب یک بسته از این قرص را داشت که آن را به قیمت 3 میلیون و هشتصدهزار تومان ارائه می داد. پس از تماس های فراوان با دفاتر نمایندگی این دارو که متعلق به شرکت استریا زنگا بود بالاخره دارو را از طریق کشور امارات و از مرکز معتبر (نورالمستشفی) به قیمت 8367 درهم یعنی معادل 2 میلیون تومان و کشور مالزی در سال 1386 موفق به خرید این قرص شدیم . مادر من از سال 1384 یعنی اولین مرحله شیمی درمانی تا مصرف این قرص خواب راحت نداشت و مرتبا از ریه ایشان آب ترشح می شد و بنده خدا نمی توانست خواب راحتی داشته باشد و مجبور بود مرتبا بصورت نشسته باشد و مرتبا نیاز شدید به اکسیژن پیدا می کرد. دقیقا پس از گذشت 3 روز از مصرف این قرص با گذشت دوسال در عین ناباوری خانواده، بیمار ما دیگر صرفه و آب ریه اش قطع شد و توانست براحتی ساعتها به خواب برود و روز به روز بهبودی خود را بدست آورد و خودش بیشتر کارهای شخصی خود را انجام می داد تا حدی که اقدام به رفتن به بازار محل نموده و دیگر نیاز آنچانی به اطرافیان نداشت تا جائی که ما ایشان را در سال 1387 بدون همراه به سفر حج تمتع فرستادیم و همچنین مراجعه ما به مراکز درمانی هم کمتر شد تا اینکه در اواخر سال گذشته دیگر امکان تهیه دارو از خارج کشور برای ما میسر نگردید و بلاجبار اقدام به خرید قرص شیمی درمانی (تارسوا) به قیمت 3 میلیون وچهارصد هزار تومان از داروخانه هلال احمر اهواز نمودیم و علیرغم خرید چندین بسته قرص متاسفانه روز به روز مشکلات بیمار ما بیشتر می شد که نشان از بی فایده بودن این دارو برای بهبود این بیمار بود. در این مدت نیز مرتبا با مسئولین وزارت بهداشت و مخصوصا معاونت غذا و داروی کشور تماس و مکاتبه داشتم و در سفر ریاست محترم جمهوری طی نامه شماره 8739111652 مورخ 26/9/87 و مذاکره حضوری با جناب دکتر دیناروند مستقیما در خصوص تهیه داروی مربوطه و علت عدم نظارت بر قیمت تمام شده دارو در خارج از کشور و اختلاف بسیار زیاد و فاحش قیمت دارو در داخل ایران و مخصوصا در داروخانه هلال احمر با اختلاف قیمت حدود 1400000 هزار تومان در هر بسته قرص 30 عددی آن هم پس از 3 ماه انتظار که برای نجات جان یک بیمار سرطانی زمان غیر معقولی است، صحبتهایی شدکه ایشان نامه ریاست جمهوری را به جناب دکتر بوربور ارجاء نمودند و از آن تاریخ تامدتی قبل مرتبا مکاتبات و تماسهای فراوانی با آن وزارت بخصوص تلفنهای 021-664119305 و 66466930و 66707621  داشتم ولی هر بار نتیجه ای درخصوص پیگیری و یا تهیه دارو توسط کارشناسان داروی آن وزارتخانه در خصوص تهیه داروی iressa حاصل نمی شد. تا اینکه حال بیمار مادر تاریخ 15/6/88 کمی وخیم شد و بلافاصله ما او را به اورژانس بیمارستان شفا مخصوص سرطان اهواز انتقال دادیم. ساعت 3 بامداد بود که من در قسمت انتظار همراهان اورژانس بطور اتفاقی روی میز نگهبان بخش متوجه نشریه ای بنام خبرنامه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جندی شاپور اهواز که مربوط به خردادماه 1388 بود شدم که در صفحه 11 این نشریه تصویری از جناب آقای دکتر رسول دیناروندی به همراه ارائه مطالبی مبنی بر تشکر و قدردانی از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نموده بود شدم که در بند 3 این متن مطلب به چاپ رسید بود. 3- مدیریت و نظارت بر توزیع داروهای کمیاب به نحو احست که هیچگونه کمبودی در استان گزارش نگردیده است. که این امر مطلب بسیار مرا ناراحت نمود زیرا بنده مستقیما و در سفر ریاست محترم جمهوری در خاک خوزستان و در تالار مهتاب به خود ایشان این کمبود را گزارش نموده بودم و مرتبا با دفتر ایشان تماس گرفتم و مکاتبه نمودم. ولی حتی یک بارهم ایشان و یا عوامل ایشان به خود زحمت ندادند تماس بگیرند و موجبات نجات جان بیمار سرطانی را فراهم نمایند که این خود نشان از کوتاهی وزارت بهداشت و مخصوصا معاونت غذا و داروی کشور در تحقق این مهم است. بنده بعنوان یک شخص معمولی در امر دارو موفق شدم بسته های قرص iressa برای بیمار خود وارد نمایم ولی این وزارتخانه حتی توان تهیه 1 قرص را برای نجات جان بیمار ما نداشت که جای بسی تعجب دارد.موضوع مهم دیگر اینکه بیمارستان شفای اهواز فقط یک پزشک انکولوژی دارد و هزاران نفر بیمار که این مهم به خودی خود موجب بی توجهی پزشک به بیماران می گردد. برای هزاران نفر 40 تخت بخش و 6 تخت بخش مراقبت ویژه که بعلت تراکم بیماران بدحال همیشه دارای مشکل کمبود جا هستند و توان رسیدگی واقعی را هم بعلت فشار کار زیاد ندارد. با این وضعیت معلوم است که کم کردن بیماران بهترین راه جبران این نقیصه است این امر فقط با بی توجهی و یا کم توجهی محقق می گردد . لذا خانواده ما علیرغم چندسال پیگیری و جدیت در امر حفظ سلامت و جان بیمار خود و تهیه دارو مناسب از خارج از کشور و صرف هزینه های هنگفت که در مقابل نجات جان مادر زره ای بیش نیست مراتب انزجار خود را از آن وزارت و عدم پیگیری تهیه داروی مورد نیاز را اعلام و آنان را مسئول احمال و کم کاری در خصوص تهیه دارو مورد نیاز نجات جان بیمار خود می دانیم و از وزیر بهداشت انتظار پاسخ قانع کننده را داریم تا موجباتی برای نجات جان افرادی مثل مادر زجر کشیده خود باشیم.

 

+ نوشته شده در  جمعه دهم مهر ۱۳۸۸ساعت 21:30  توسط محسن حلالی نصب  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر